Loading...

Son dönemde George Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabındaki heykel çalışmalarınızla gündeme geldiniz. Öncelikle bu projeye dahil olma sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Öncelikle böylesi önemli bir projede yer almanın benim için çok gurur verici olduğunu söylemeliyim. Emek çok önemlidir ve bu iş birçok insanın büyük emekleri sonucu ortaya çıktı. Bu harika fikri ortaya koyan proje sahibi Ali Granit benimle iletişime geçtiğinde; kesinlikle çok heyecanlandım. Hemen sonrası ekip görüşmeleri sonucu ortak kararla sahneleri belirleyip akabinde çalışmaya başladım. Figürlerin tamamlanması yaklaşık iki ay kadar sürdü. Benim için adeta kitapla bütünleştiğim bir dönemdi diyebilirim. Heykeller tamamlanıp fotoğraf aşamasına gelindiğinde neredeyse tüm Can Yayınları ekibi benimle birlikte çok kırılgan olan figürleri tek tek ellerinde stüdyoya taşıdılar. Çalışırken kendi zihnimde canlandırdığım sahneleri aynı gözle görüp hayalimizdeki kadrajları mükemmel bir uyumla yakalayan Umut Töre fotoğrafları çekti. Utku Lom’un samandan ahşaba ince düşünülmüş tasarımıyla da kitap son halini aldı. Tüm Can Yayınları ekibine, emeği geçen herkese tekrardan çok teşekkürler.

Bu proje öncesinde de kadın figürlerinizle ses getiren işlere imza attınız. Bize Hülya Sözer’in kadınlarından bahseder misiniz? Bu kadınlar bize ne anlatıyor?
Kendimi ifadeci olarak tanımlıyorum ve sembolüm kadın. ‘’Kadın’’ bir sembol olarak toplum içinde ve bireyin zihni içinde birbirinden tamamen farklı, çelişen ve neredeyse iki yüzlü olarak adlandırılabilecek sayısız anlam taşır. Bu kadınlar bazen erkek, zaman zaman hayvan, yer yer bitki, belki nesne, çoğu kez yalnızca bir duygu durumu olabiliyorlar. Ve sonunda yine kadınlar. Yani evet birçok farklı duygu durumunu işlere özellikle taşımayı bu yolla tercih ediyorum.

İlham kaynaklarınız nelerdir? Size neler, kimler ilham verir?
Yalnızlık! Çalışmaya başlarken ve bağı kurana kadar en önemli ritüelimdir diyebilirim.
Yeni bir ilişkiye başlamak gibi. Karşınızdakini iyi tanımak ve kendinizi iyi tanıtmak için baş başa olmalısınız. Çok uzun susmak ve/veya bağırarak konuşmak gerekebiliyor.
Bu süreç özele girdiğinden kapalı. Mod çoğu kez değişkendir bende. Etkilendiğim konuyla ilgili gelen görüntü, leke, bir ifade ön zemini hazırlayabiliyorken, çamur üstünde karalamalar yaparken içsel birikimlerle gelenler de başlangıcı oluşturabiliyor.
Beslenme noktası bir kitap paragrafı olabiliyorken mahalle bakkalıyla konuştuğumuz sosyolojik politik mevzularda olabiliyor. Yani çok çeşitli ve elbette ruh halimde buna dahil.

Toprakla çalışmanın terapi etkisi olduğu söylenir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Malzemenin dokunsal his olarak ruha iyi geldiği konusu bilimsel bir gerçek, ancak bu malzemeyle bir dert anlatıyorsanız bu bir terapiden çok şiddetli bir çatışmaya bile dönüşebiliyor. Yani kısaca çamurla ne yapıyor olduğunuza göre değişiyor.

Atölyenizdeki çalışmalarınızdan söz eder misiniz? Bir heykelin tamamlanma süreci ortalama ne kadar zaman alıyor?
Atölyemde birçok farklı boy ve teknikte çalışmalar yürütüyorum. Bunlar genellikle figüratif işler oluyor. Hepsinin kendi içinde çalışma süreleri de değişkenlik gösteriyor. Oturup uzun saatler belki günler başından kalkmadan iş bitirdiğim de olabiliyorken kimi zaman da 3-4 ay sürebiliyor. Bu; boyut, üzerine uyguladığım teknik gibi etkenlerle birlikte oldukça farklı zaman dilimlerine yayılabiliyor.

Atölyenizde verdiğiniz derslerden söz edelim biraz da. Seramik öğrenmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olur?
Derslerim; en temel tekniklerle başlayan üçer aylık periyodlar halinde devam eden bir süreç. Her şeyden önce malzemeyle doğru tanışma ve çamuru sevmek çok önemli. Sonrası kolay ilerliyor. Sabırlı olmak ve malzemenin kırılgan olduğunu kabullenmek şart.

Özel siparişle de çalışmalar yapıyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan söz eder misiniz?
Bana gelen özel siparişler çalışmalarımla direk bağlantılı olarak daha çok figür ağırlıklı oluyor. Bireysel siparişlerde portre çalışması, sevilen ünlü birinin portresi, film kahramanları ya da yaşam alanlarına özel bir figür istenebiliyor. Kuruluşlar da yine figür gerektiren projelerinde benimle çalışmayı tercih edebiliyor.

2020-04-21T13:10:53+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.