Loading...

Alexander Popov, havlu atarak kariyerini sonlandırmayı seçtiği an için, “Basit bir karardı ama benim için kolay değildi” diyor. Pek çok rekor kıran, olimpiyatlarda altın madalyalar kazanan Rus yüzücü, Moskova’daki Café Pushkin’de sakin bir köşede oturuyor ve fırından yeni çıkmış kruvasanın tabağında soğumasını bekliyor.

Öğleden önce olmasına rağmen güneş, barok tarzdaki binanın geniş pencerelerinden içeri giriyor. Café Pushkin’in, ziyaretçileri Rusya’nın çarlar tarafından yönetildiği döneme götüren bir zaman makinesi gibi olması, iki sebepten ötürü burayı Popov’la buluşmak için mükemmel bir yer haline getiriyor: Birincisi, yüzmedeki zarif stili ona “Çar” lakabını kazandırmıştı. Ve ikincisi, zaman sanki burada daha yavaş akıyormuş gibi… Bu mekân, insanı kendini düşünmeye davet eden bir sakinlik yayıyor. 47 yaşındaki eski sporcunun kesinlikle düşünecek çok şeyi var. Popov zorlu bir meydan okumayla yüzleşiyor: İstediğim neredeyse her şeyi başardıktan sonra nasıl yeni ve tatmin edici bir hayat sürebilirim?

Kumsal Günleri

Alexander Vladimirovich Popov, Ural Dağları’nın doğusundaki bir sanayi şehri olan Yekaterinburg’da büyüdü. Popov, çocukluğunda sudan korkuyordu ama korkusunu yenmesi uzun sürmedi. Bu korkuyu fethetmesi ona şevk verdi ve daha 20 yaşındayken 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda dört altın madalyasından ilkini kazanmasını sağladı. Popov, 21 Avrupa şampiyonluğu ve altı dünya şampiyonluğu kazanarak Rusya’dan çıkan en başarılı yüzücülerden biri oldu. Ama 2004 Atina Olimpiyatları’ndan sonra işler değişti. Kariyerinin zirvesinde geçirdiği 10 yılı aşkın sürenin ardından evine döndü. Artık bıkmıştı…

Bunun tek sebebi, eve madalya kazanmadan dönmesi değildi. İçten bir şekilde, “Sanki bir kitabı bitirmişim gibiydi” diye açıklıyor: “Son sayfayı çeviriyorsunuz, kitabı kapatıyorsunuz, rafa geri koyuyorsunuz ve bir daha asla okumuyorsunuz, çünkü baştan sona okumuşsunuz.”

Olimpiyatların hemen ardından bir arkadaşı, Popov’u Fiji Adaları’na davet etti. Popov ve eşi bu özel Güney Pasifik cennetine çağrılan az sayıda ziyaretçi arasındaydı. Popov adadaki ilk gününü; “Antrenman düzenine alıştığım için sabah erkenden uyandım. Bir plaj sandalyesinde sessizce oturarak okyanusu izledim ve şöyle düşündüm: Hayat bu!” sözleriyle anlatıyor. Bunları söylerken yüzü gülüyor. Sanki hayatını değiştirme kararını pekiştiren anı yeniden yaşıyormuş gibi görünüyor. “Doğru zamanda doğru yerdeydim ve spordan sonra hayatın devam edeceğini biliyordum. Bu beni gerçekten motive etti” diyor.

Doğa Güçleri

Ama Popov yeni hayatına sorunsuzca geçebilmesini, genel davranışlarına ve hayata bakışına borçlu, başka bir deyişle bu tip duygusal anları mantığın ışığında görebilmesine… Bu konuda ustalaşmak için de yıllarca pratik yapması gerekiyordu. Popov, “Sudayken, fizik yasalarına mahkumsunuz. Bu nedenle bir yüzücü olarak, suyun gücüyle kusursuz bir uyum içinde olmalısınız” diye açıklıyor. “Bu bir yaratım süreci gibi, bir düşünme tarzı. Kusursuzluk için hiçbir limit kabul etmemeye karar verdim.”

Popov her kazandığı madalyayla, bu gibi ödülleri daha az umursamaya başladı. Gerçek rakipleri kendisi ve doğa güçleriydi. Popov’un kendini tekrar tekrar aşmış olması, ona etkileri spor kariyerinin çok ötesine uzanan bir özgüven duygusu verdi.

Popov, 2005’ten itibaren Rusya Olimpiyat Komitesi adına görevler üstlenmeye başladı ve genç sporcuların olimpiyat oyunlarına hazırlanmasına yardımcı olan Alexander Popov Kupası’nın temellerini attı. Aynı zamanda kitaplara gömülerek bankacılık ve finans alanlarında yüksek lisans derecesini tamamladı. 2009’da Adidas’ın denetim kurulunda çalışmaya başladı. 2014’de kendi şirketini kurana kadar bu pozisyonda kaldı.

Yeni Bulunmuş Özgürlük

Yeni işinde, dünyanın her yerinde spor tesislerinin geliştirilmesi ve planlamasıyla ilgileniyor. Şirketin merkezi gençliğini geçirdiği sanayi şehri Yekaterinburg’da olmasına rağmen Popov işleri Moskova’dan yönetiyor. En önemli ekonomik ve politik kararlar burada veriliyor. Birkaç yıl Avustralya ve İsviçre’de yaşadıktan sonra, Moskova yeni evi oldu. Yüzme sonrası yeni hayatının ona sunduğu özgürlük, Popov için profesyonel başarısından bile daha çok şey ifade ediyor. Otomobiliyle şehir merkezinde, Kremlin Sarayı’nın yakınlarında bulunan Chaika yüzme havuzuna giderken, “Artık günde sekiz saat, haftada yedi gün antrenman yapmak yok” diyor: “Kendi programımı kendim planlayabiliyorum.”

Popov birkaç yıl önce eşi ve üç çocuğuyla birlikte otomobille bir Avrupa yolculuğuna çıktı. Popov ailesi, Bulgaristan, Hırvatistan ve İtalya’nın ardından, İsviçre, Avusturya, Almanya ve Polonya’dan geçerek Rusya’daki evlerine vardı. Bu yolculuğun ilhamının, “istediğin yere gidebilmek, istediğin yerde yemek yiyebilmek ve istediğin yerde uyuyabilmekten” geldiğini vurguluyor.

Yüzme tesisine vardığında, insanlar Popov’u tanıyor ve havuz boyunca yürürken ona selam veriyorlar. Havuzun yöneticisi ve ziyaretçiler elini sıkıyor, onunla sohbet ediyor ve birlikte fotoğraf çektiriyor. Popov bunu normal karşılıyor ve insanları memnun etmekten hoşnut gözüküyor. Hiçbir zaman ün peşinde koşmamasına ve çok nadiren basında yer almasına rağmen, ilgiden hoşlandığını hissedebiliyorsunuz. Birkaç tur yüzme teklifini nazikçe reddediyor. Bunu çok nadiren yaptığını söylüyor. Bir an için Popov’un eski yaşamıyla yeni yaşamı kesişiyor. Ama Popov şık kıyafetleri ve iki metrelik boyuyla çıkış kapısına doğru yürürken gözlerinde bir nostalji pırıltısı gözükmüyor. Aksine, onun uzun ve dolambaçlı yollardan geçmiş ve artık başını dik tutarak geleceğe doğru yol alan bir insan olduğunu hissediyorsunuz.

Popov aracına doğru ilerlerken, “Otomobil sürmek hayata benziyor: Eğer sabrınız yoksa, bir sonraki kırmızı ışığa yine takılırsınız” diyor.
Doğa güçleriyle uyum için yüzmek, dünyayla uyum içinde yaşamak… Popov’un prensibinin bu olduğunu söylemek mümkün. Bunun ona yeni bir yaşam şansı verdiği ise kesin…

2020-04-21T13:10:13+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.