Loading...

Yana Monk’la konuşurken, her an bir sırt çantası kapıp ormana gidebileceğini veya bir dağa tırmanabileceğini hissediyorsunuz. Gündelik kıyafetleri ve arkadan toplanmış saçlarına bakınca, karşınızda duran kadının, dünyanın en önemli ve gelecek vaat eden tasarımcılarından biri olduğunu düşünmezsiniz. Neyse ki moda dünyası, çevresini saran klişelerin çoğundan kurtuldu ve uzun zamandır olmadığı kadar iyi durumda. Monk’un ise ilhamını nereden aldığı düşünüldüğünde böyle görünmesi insana normal geliyor: Monk, bir Kuzey Kutbu seferi sırasında, koşullar gerektirdiğinde tüm eşyalarını birkaç dakika içinde toplayarak yollara dökülmeye hazır göçebelerle tanıştı…

Hyères Festivali’ndeki ünlü jürinin bir araya geldiği panelde Monk, “Bunu biz şehirlilerin yaşam tarzıyla karşılaştırmak bana öncü bir konsept gibi geldi” diyor. Kendisi, burada koleksiyonunu sunacak 10 finalistten biri. Monk’un tasarımları, Kuzey Kutbu tonlarında parlayan malzemeler, cübbe benzeri kapüşonlu giysiler ve rüzgâr, yağmur ve soğuktan koruyacak omuz vatkaları içeriyor. İşlevsel açık hava giysileri, haute couture giyim tarzıyla bir araya geliyor. Monk, geleceğin getireceği zorluklarla baş edebilmek için adapte olabilmeniz gerektiğini söylüyor.

Hyères şehrindeki Villa Noailles, yılda bir kez moda tutkunlarının akınına uğruyor. Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleşen Uluslararası Moda, Fotoğraf ve Aksesuar Festivali, kendini göstermek isteyen genç yetenekler için en ünlü platformlardan biri. Fransız Rivierası’nda Paris’in moda elitleri, genç tasarımcıların radikal yaklaşımlarını özümseyerek gelecek ortaklıkların temellerini atıyor. Partner markalar arasında Swarovski, lüks giyim devi LVMH, Gucci’nin de dahil olduğu Kering Grubu ve Paris merkezli Fédération de la Haute Couture et de la Mode (Haute Couture ve Moda Federasyonu) da bulunuyor.

2019’da 34. kez düzenlenen Hyères Festivali, moda dünyasındaki değişen rüzgârlar için bir rüzgâr gülü işlevi gördü. Finalistler, kreasyonlarını Chloé, Natacha Ramsay-Levi moda evinin baş tasarımcısı tarafından yetkilendirilmiş bir jüriye sundu. Tayvanlı Tang Tsung-Chien de finalistler arasında.

Tang, 18 yaşındayken moda eğitimi almak için Paris’e taşındı. Ceket, pantolon ve şapkaları yamalı kolajları andırıyor ve koleksiyonu sürdürülebilirliği savunuyor. “Asyalılar doğayla uyum içinde. Hiçbir şeyi israf etmek istemiyoruz” diyor. Tang’in moda anlayışı basit ve bildiri niteliğinde bir felsefeyi takip ediyor: Artıkları al ve onlarla bir şey yap. Gelecekte daha etik üretim koşulları olmasını tasavvur ediyor: “Toplum, giysi üretiminin perde arkasındaki insanlar ve uygulamalara daha çok dikkat etmeye başladı.”

Helsinki’den Milla Lintilä da, koleksiyonuyla benzer bir noktaya parmak basıyor. Moda aksesuarlarının, büyük moda evlerinin ekmek kapısı olduğunu ama gelecekte kadınların bunlara saplanmayı bırakacağını söylüyor. Lintilä, bunun yerine dökümlü pantolonlar, etekler ve üst parçalarla basitliği yüceltiyor. Tasarımcı, ürettiği parçalarda kadınlar model alınmış olsa da bunların erkekler tarafından da giyilebileceğine inanıyor. Gerçekten de günümüzde toplumsal cinsiyet sınırları gittikçe belirsizleşiyor.

Hyères Festivali aynı zamanda kadın güçlenmesini de yansıtıyor ve cüzdan, akıllı telefon ve anahtar taşımak için kullanılabilen, omza takılan göğüs çantası gibi aksesuarlar içeren, orijinal aksesuar yarışması da bunun kanıtı… Elbette erkeklerin de Hyères’te bir yeri var. Bunun için Viyanalı Christoph Rumpf’un tasarımlarındaki görkemli siluetlere bakmak yeterli! Narin İran halıları, ipek ve çiçekli duvar kağıtlarını birbirine dikerek oluşturduğu parçalar, cesur ve asil bir erkek modasına işaret ediyor. Peki geleceğin trendi ne olacak? Rumpf’un kitabında böyle bir şeye yer yok. “Dünya daha çeşitli bir yer haline geliyor. Bir yandan daha bireyselleşirken, öte yandan birbirimize daha bağlı hale geliyoruz” diyor. O, gerçek özgürlüğün insanın basitçe, hoşuna ne giderse onu seçebilmesiyle geleceğine inanıyor. Her şey mümkün! Gelecekte; giydiğimiz moda, giymek istediğimiz moda olacak…

2020-04-21T13:08:43+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.