Loading...

Dubai, saat sabah 09:00’u henüz geçmiş. 20 kişi, geceyi geniş bir sergi salonuna yarım bir tenis kortu inşa ederek geçirdi… Bir halısı ve ağı olan bir tenis kortu. Hepsi ölçeklendirme için. Roger Federer, bir Mercedes-Benz reklamında yer almayı kabul etti. Daha sonra tepeden tırnağa emici elektrotlarla kaplanacak ve tenis topunu ağın üzerinden hayali bir rakibe yollayacak. Onlara en iyi üstten spinli servisini atarken tüm hareketleri bilgisayar tarafından kaydedilecek. Salon sıcak ve havasız. Dışarıda hava 39 derece. Federer neşeli bir şekilde sete geldiğinde, çevresi saniyeler içinde yapımcı, yönetmen, kameraman, fotoğrafçı ve ses mühendisi tarafından kuşatılıyor. Federer gelişigüzel bir şekilde onlarla tokalaşıyor. Kot pantolon, tişört ve tenis ayakkabıları giymiş. Yaşadığı yer buradan çok uzakta değil. Dubai onun ev bellediği dört yerden biri.

2018’de bir kez daha Yılın Sporcusu seçilen ve 2019’da kariyerinin 101. Şampiyonluğunu kutlayan Roger Federer, tenisin Muhammed Ali’si veya Pelé’si kabul ediliyor. Bu sporu yapan hiçbir oyuncu ondan daha başarılı olmadı. Kortta zarafeti verimle, yaratıcılığı konsantrasyonla, keskinliği güçle bir araya getiriyor. Bu yüzden Federer’e en çok sorulan sorulardan birinin, onun da genellikle cevaplayamadığı bir bilmece olması şaşırtıcı değil: Siz gerçekte kimsiniz?

Tenise Kısa Bir Ara

Roger Federer’le tenis kortunun dışında tanışan, onunla bir gün geçiren, onunla şahsen röportaj yapan ve başarısının gizemini çözmeye çalışan herkes aynı sonuca varıyor: Bu, başka türlü bir adam.

Saat daha sabah 10:00, Federer giyinme odasında, film ekibinden iki asistanın yardımıyla reklamda giyeceği kıyafeti seçiyor. Aynı zamanda menajerine yıllardır ilk kez yaptığı iki haftalık tatili ve bundan ne kadar keyif aldığını anlatıyor. Tatil boyunca tüm ailesi ve dostları yanındaydı ve bu sürede yalnızca bir kez tenis oynadı. Gülüyor. Yüzünde derin bir memnuniyet ifadesi beliriyor ve gülümsemesi yanaklarını yukarı çekerek gözlerinin kenarlarını kırıştırıyor. Belki heyecan belki de hevesten, iki asistan da ona aynı anda farklı dillerde sorular soruyor. Federer bir an şaşırmış gözüküyor, sonra gülümsüyor ve tişörtünü değiştirirken sorulara teker teker yanıt veriyor. Endişeli veya heyecanlı gözükmüyor, tamamen rahatlamış durumda. Çekim esnasında kameramanlardan biri sendeliyor ve Federer onun ayağa kalmasına yardımcı olurken ona nasıl bir pozisyonda durması gerektiğine dair tavsiyeler veriyor. Bir mola esnasında yönetmenle dijital kameralar hakkında derin bir tartışmaya (Fransızca) giriyor. O ana hangi dil uygun düşüyorsa, Almanca, İsviçre Almancası ve İngilizce arasında gidip geliyor. Şikâyet etmeden yönetmenin talimatlarına uyuyor… Üç saat boyunca. Havasız bir salonda terliyor. Tişörtünü tekrar değiştiriyor. Vücudu bir vücut geliştiricisininki gibi geniş ve kaslı değil ama fit olduğuna şüphe yok. Sağ kolunun üst ve ön kol kasları sol kolundakilerden daha büyük görünüyor. Elleri nasırlı. Elini sıktığınızda bunu hissedebiliyorsunuz. Bizim gibi sıradan ölümlüler böyle bir anda, “Ne güzel!” diye düşünüyor. Roger Federer bile kusursuz değil.

Prodüksiyona ara verildiğinde, Federer ekiple beraber öğle yemeği yiyor. İnsanlara imza dağıtıyor ve çekilen fotoğraflarda hiç tanımadığı kişilerle kol kola girerek gülümsüyor.

Tabii ki bunun işinin bir parçası olduğunu düşünebilirsiniz. Ama işin kilit noktası şu ki, bu onun işiymiş gibi değil hobisiymiş gibi gözüküyor. Günümüzün en büyük yıldızları başardıkları şeyler yüzünden parlamıyorlar. Onların nadir bir zarafetleri ve yaptıkları her şeye yansıyan bir rahatlıkları var. Başarılarını kutlamamızın sebebi de bu. Yaptıkları şeyin çok kolay ve tamamen doğal gözükmesini sağlayabildikleri için sanki biz de onların yerinde olabilirmişiz gibi hissediyoruz.

Akşam Yemeği Vakti

Salondaki çekimler bittikten sonra şehrin dışındaki çöle gidiyoruz. Ekip, Burj Khalifa ve bir deve kervanını da içeren şehir siluetinin önüne parlak bir Mercedes-Benz yerleştirmiş. Federer’in deveye binmesi gerekmiyor, bunlar sadece arka planın bir parçası, ama meraklanıyor ve hayvanlara doğru yürüyor. Develerden birinin başını okşuyor. Heyecanlanmış bir çocuk gibi gülümsüyor. Hayvanları kokluyor, elini burnunun önünde sallıyor. Sonra güneşte parlayan otomobilin önünde duruyor ve reklamın kapanış cümlesi olan sözleri yirmi kez söyleyerek çekimi sonlandırıyor.

Yönetmen sürekli ondan bir şeyler istiyor. Federer aynı cümleyi küçük farklarla tekrar tekrar söylüyor. Saat akşam 17:43 ve hava sıcaklığının 30 dereceye kadar düşmüş olması insanı rahatlatıyor. Film ekibi yaklaşık sekiz saattir Federer’le uğraşıyor. Bugün yüzlerce fotoğrafı çekildi. Sağa dönmesi, sonra sola dönmesi, bazen ciddi olması, bazen gülmesi, bazen de sırıtması istendi. Ve artık güneş ışıklar saçarak batıyor.

Akşam 18:00’de evde dört çocuğuyla birlikte olmayı umuyordu. Federer ailesi her zaman akşam 18:30’da akşam yemeği yiyor. Reklamda oynaması için anlaştığı süre biteli çok oldu ama hâlâ röportaj için araçta oturuyor. Bu kadar uzun bir günün ardından, ailesi de onu beklerken Roger Federer hâlâ bizim sorularımıza yanıt vermek istiyor mu? Evet istiyor. Üstelik kısa ve umursamaz yanıtlar da değil. Federer bize kızmıyor. Biraz geç kalacağını söylemek için evi arıyor ve röportaj boyunca saatine bakmıyor.

Yanıt vermeden önce düşünüyor. Çocukluğundan hikâyeler anlatıyor: Oturma odasında değil de sokakta tenis oynayabilmesi için ailesinin ona nihayet bir tenis ağı aldığı zamanı, her araç geçtiğinde o ve arkadaşlarının ağı nasıl kaldırdığını, sakin bir mahallede, onu seven nazik ve şefkatli insanların arasında büyüdüğünü, çocukluk arkadaşlarından çoğunun onun için niçin hâlâ önemli olduğunu açıklıyor. Ebeveynlerine ve aile büyüklerine ne kadar minnettar olduğunu söylüyor. Bu içten saygı ve gönül borcu Federer’in her kelimesine yansıyor. Onların hayatıyla kendi hayatı arasındaki büyük farklara ve bütün dünya onu göklere çıkarırken ayaklarını yere sağlam basmanın zorluklarına rağmen, onların hayatından hiç çıkmamasına dikkat çekiyor. Federer herkesin arkadaş olmak isteyeceği bir insan, ama bunun sebebi zengin ve ünlü olması veya teniste yeni rekorlar kırmayı sürdürmesi değil.
Saat 19:00 oldu. Federer ayrılırken eve, ailesine dönmeyi iple çektiğini söylüyor. Röportajın başlarında normal bir adam olduğunu, hiçbir olağandışı özelliğinin olmadığını söylemişti. Güneş artık battı. Ve biz sorduğumuz ilk soruyu düşünüyoruz. “Siz gerçekte kimsiniz?”

2020-07-10T10:53:44+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.