Loading...

Oslo’ya tepeden bakan Ekebergparken Heykel Parkı’nda ağaçlar o kadar yoğun ki, bu noktadan şehri zar zor görebiliyorsunuz. Oslo’da yaşayanlar, doğanın şehir içinde kendine yer bulmadığını, aksine şehrin doğa içinde kendine yer bulduğunu söylüyor.

Babou Olengha-Aaby’nin hikayesi de ağaçlarla başlıyor. Ama bunlar Oslofjord’un tepesindeki ağaçlar değil… 38 yaşındaki girişimcinin, üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra yeni fikirler peşindeyken keşfettiği web sitesindeki ağaçlardan bahsediyoruz. Bu web sitesinin adı “Ecosia” ve dünyada türünün tek örneği! Çünkü, bir arama motoru olan Ecosia’da bulduğunuz sonuçları kullanmanız halinde, dünyanın farklı yerlerinde ağaç ekilmesine destek olabiliyorsunuz. Şirket, sitenin tüm reklam gelirlerini yeniden ağaçlandırmaya yatırıyor. Bu 1 milyon euro demek. Üstelik her ay!

Bu girişimin kendisine ilham verdiğini söyleyen Olengha-Aaby, “Ormanlarımızın yok olmasından endişe duyan pek çok insan var ve artık bir banner reklama tıklamak kadar kolay bir şekilde bu konuda bir şey yapabiliyorlar” diyor.

Yolculuk Başlıyor

Yağmur, Globally Spotted’ın arkasındaki şirket olan The Next Billion’ın yeni ofisindeki pencerelere vuruyor. Globally Spotted, Olengha-Aaby’nin üç yıl önce Ecosia’dan ilham alarak kurduğu platformun adı. Sitesini (globallyspotted.com) ziyaret eden kişiler bir yolculuğa çıkıyor: Globally Spotted, kitleler veya ana akım medya tarafından henüz keşfedilmemiş ilham verici kadınları bulan ve ön plana çıkaran bir keşif platformu. Olengha-Aaby, bu kadınların fikirlerini internetteki enformasyon denizinden bulup çıkarma konusunda son derece kararlı.

Olengha-Aaby, “Platformu genişleterek bir arama motoruna dönüştürme fikrini iki yıl önce buldum” diyor ve ekliyor: “Globally Spotted’in yeni versiyonuyla yeni favori ayakkabı tasarımcınızı arayabilecek veya hemen yan sokakta bir dişçi bulabileceksiniz. Karşınıza çıkan tüm sonuçlar, kadınların sahip olduğu şirketlerden oluşuyor. Bu, bir tüketici olarak satın alma gücünüzle kadınlar tarafından kurulan ve yönetilen şirketleri desteklemenin en iyi yolu.”

Dünyayı Etkileyen Dalga

Babou Olengha-Aaby Kongo’da doğdu, Londra’da büyüdü ve ana dili Fransızca. Fakat Oslo onun gerçek evi oldu. Kendisini burada bulması tesadüf değil. Bugünlerde pek çok genç kadın ve aileleri Oslo’ya taşınıyor. Norveç’in başkenti hızla büyüyor ve tipik İskandinav tarzıyla şehir hem olabildiğince taze ve yeşil hem de modern görünüyor. Burada olan şeylerin dünyanın her yerinde çeşitli derecelerde karşılığı olduğunu hissedebiliyorsunuz. Oslo’nun 2019 Avrupa Yeşil Başkenti seçilmesi de sürpriz değil: Yollar; elektrikli motosikletler, bisikletler ve otomobiller tarafından paylaşılıyor. 2018’de satın alınan her üç araçtan biri yeni EQC gibi elektrikliydi. 2019 yılında 70 elektrikli otobüs ve üç elektrikli gemi operasyona geçirilerek benzinle çalışan araçların yerini alması hedeflendi. Oslo’da sürdürülebilir yaşam günlük rutinlere kök salmış durumda.

Yine de bu konudaki sorular karşısında Olengha-Aaby düşünmek için duraklıyor. Çünkü ona göre, içinde yaşadığımız dünyanın yanı sıra, yollarda sıralanmış ağaçlara ve şarj istasyonlarına hiç benzemeyen, bizden gizli ikinci bir dünya bulunuyor: İş dünyası… Bu dünyanın daha sürdürülebilir olması için daha fazla kadına ve daha fazla çeşitliliğe ihtiyaç var. Olengha-Aaby buna, “sosyal sürdürülebilirlik” adını veriyor.

Bunu nasıl başardığını sorduğumuzda ise, “Şeffaflık ve görünürlük sayesinde” diyor ve eski bir deyişi hatırlatıyor: “Eğer görülmezsen var olamazsın!” Bu deyiş Dijital Çağ’a, “Çünkü aramadığın şeye dönüşemezsin” şeklinde uyarlanabilir. Olengha-Aaby, ofisindeki siyah beyaz fotoğrafları gösteriyor ve devam ediyor; “Bunlar networkümüzdeki kadınlar. Hepsi çok parlak ve yaratıcı girişimciler, ama pek çoğunun doğru düzgün bir fotoğrafı bile yok. Bu yüzden, “Profile[me]” adında bir mini portre fotoğraf hizmeti de sunarak, onlara kendi imge ve görünürlüklerinin kontrolünü ele geçirme gücünü veriyoruz” diyor.

Uluslararası ve Katılımcı

Bu portrelerden biri Jenifer Clausell-Tormos’a ait. Siyah beyaz resmin renklenmesi yaklaşık on dakika sürüyor: Olengha-Aaby ve Clausell-Toros EQC’de buluşuyor. Clausell-Tormos’un iş fikrinin adı Develop Diverse. Girişimin temel prensibi, şirketlere işe alım etkinliklerini cinsiyet ayrımı gözetmeden yapabilmek için ihtiyaç duydukları teknolojiyi sağlamak. Clausell-Tormos İspanyalı ama yakın zamana kadar Kopenhag’da yaşıyordu. Şimdi o da kadınlar tarafından yönetilen start-up’lara sağladığı uygun koşullar nedeniyle Oslo’ya yerleşti.

İki girişimci, bu buluşmanın ikinci kısmını sıradan bir kafeye taşımak istiyorlar. EQC’yi genç ve hip Grünerløkka bölgesinde bir şarj istasyonuna park ediyorlar. Kafede bardakta yulaf lapası, brunost (kahverengi Norveç peyniri) ve çavdar ekmeği servis ediliyor.

Mekânın sahibi Olengha-Aaby’yi hemen tanıyor ve ona sarılıp dostça bir sohbete başlamak için tezgâhın arkasından çıkıyor. Olengha-Aaby’nin topluluğunun iş başında olduğu anlaşılıyor.

MERCEDES-BENZ EQC İLE HER ŞEY MÜMKÜN!

Mercedes me Charge, sadece Avrupa’da yaklaşık 300.000 şarj noktası ve 300’ü aşkın umumi şarj istasyonu operatöründen oluşan, dünyanın en büyük şarj networklerinden birine erişmenizi sağlıyor. EQC için optimize edilmiş navigasyon sistemi sayesinde bu istasyonları hızla ve kolayca bulabiliyorsunuz ve istasyona vardığınızda Mercedes me Charge kartınız, Mercedes me uygulamanız veya otomobiliniz vasıtasıyla ilgili istasyonu aktifleştirebiliyorsunuz. Bu sistem ayrıca hedefinize giden rotanın hızlı ve konforlu, şarj molalarınızın az sayıda ve şarj sürelerinizin kısa olmasını sağlıyor. Mercedes me uygulaması vasıtasıyla rotanızı yola çıkmadan önce evinizden planlayabiliyor veya aracınızın içinde doğrudan ve spontane şekilde seçebiliyorsunuz.
www.mercedes.me

EQC: ELEKTRİĞİN ARTIK BİR MERCEDES’İ VAR

SUV pratikliğini spor otomobil şıklığıyla birleştiren EQC, konforlu ve modern kimliğiyle ışıldıyor. Etkileyici menzili ve yüksek güvenlik seviyesiyle, yeni elektrikli Mercedes-Benz büyüleyici bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu, motor gürültüsü olmadan, eşsiz ivmesiyle tekrar tekrar kendine hayran bırakan bir deneyim. Tabii ki tüm bunlar sıfır yerel emisyonla gerçekleşiyor. Yeni ürün ve teknoloji markası EQ’nun eşsiz hizmet konseptiyle donatılan EQC, yeni bir sürüş çağına girmenizi sağlıyor.

*Mercedes me ve EQC özelliklerinin bir kısmı ya da tümü Türkiye’de sunulmuyor olabilir.

2020-04-21T13:06:25+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.