Loading...

Sizi uzayla ilgili çalışmaya yönelten süreç nasıl gelişti?
Bundan 10 sene önce böyle bir alana yöneleceksin, uzaya neden gitmemiz gerektiği konusunda felsefesinden mimarisine, bu konuda en önemli kişilerle birlikte çalışacaksın deseler, muhtemelen inanmazdım. Hayat bir gizem ve kısa vadeyi öngörebilmenize rağmen uzun vadede yaptıklarınızın sizi nereye taşıyacağını kestirmeniz zor. 2010’da Los Angeles’ta, Michael Jackson’ın anısını yaşatmak üzere düzenlenen anıt tasarım yarışmasında, “Live Forever” isimli eserimle birinci olmamın ardından, aynı yıl Sanayi Bakanlığından Tekno Girişim sermaye desteği alarak Ayse Ören DesignArt’ı kurdum. Bu şirket Boğaziçi Üniversitesi Teknopark kuruluş şirketleri arasında yer aldı. Bu gelişmeler sonucunda; tasarım, bilim ve teknoloji alanında bir köprü olabileceğimi gördüm. Nesnelerin interneti ve akıllı şehirler üzerine çalışırken, neden olmasın diyerek yönümü uzaya çevirdim.

Şu an iş birliği yaptığınız isimler kimler?
Uzay mimarisini ve uzayı önemsememin baş sebebi, gelecekte uzayın dünyadan daha yaşanılası bir yere dönüşeceğine olan inancım. Birlikte çalıştığım kişilerin de en önemsediği nokta bu. Birlikte çalıştığım ve dünyaca tanınan isimler arasında ise; başta Deep Space Industries olmak üzere, Orbital Outfitters, New Worlds Institute ve Space Frontier Foundation gibi pek çok oluşumun kurucusu Rick Tumlinson ilk sırada yer alıyor. Kendisi bana göre dünyanın önemli vizyonerlerinden biri. Hayatta, benim gibi düşünen ve çalışan insanlarla çalışmak en büyük avantajım oldu.

Bu alanda dahil olduğunuz uluslararası ekipler hangileri?
Deep Space Industries’te New Worlds Institute ile kuruluşundan beri iş birliği içindeyim. Ayrıca bu kurumun yönetiminde yer alıyorum. Kepler Uzay Enstitüsü ile de iş birliğim devam ediyor.

Peki, bilim dünyasında şu sıralar uzayda yaşam konusunda trend nedir?
NASA, Artemis Projesi ile 2024’te, Ay’a ayak basılmasının üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçtikten sonra, tekrar Ay’a ayak basmayı hedefliyor. Bu, tüm dünyadaki çalışmaları etkiledi. Şu an herkesin gözü Ay üzerine yapılan çalışmalarda.

Sizce ne zaman uzayda yaşamaya başlarız?
2026 yılı civarı tekrar Ay’a inileceğini düşünüyorum. Tabi bunda ABD ve Rusya iş birliği ile halen üzerinde çalışılan NASA’nın Gateway Projesi büyük rol oynayacak. Bu proje, güneş enerjili bir haberleşme merkezi, bilim laboratuvarı, kısa süreli yerleşim merkezi modülü olarak tasarlanıyor. Ay’a ve uzaya yapılacak yolculuklarda istasyon görevi görmesi bekleniyor.

Gelecekte ve uzayda yaşam nasıl olacak?
Uzayda şehir kurmaya belki hala çok uzağız ama laboratuvarların olacağı döneme de bir o kadar yakınız. Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) halen gökyüzü laboratuvarı gibi çalışıyor. Aslında gelişmeler kullandığımız kelimeleri ve hayallerimizi de etkiliyor. Örneğin Uzay Turizmi… Bu alan şu an Virgin Galactic şirketi öncülüğünde ilerliyor, ama sektörü genişleten farklı oluşumlar da olacaktır. Ve çok uzak olmayan bir dönemde uzay turizminin hayatımıza girmesi kaçınılmaz. İlk aşamadaki uzay turizmi, Dünya gezegeninin yuvarlağının görülmesi üzerine ilerleyecek, saatlerle sınırlı bir deneyim olacaktır. Elbette sonrasında süreler gittikçe uzayacak ve bir uzay otelinden bahsedebilir olacağız.

Teknolojiyle birlikte giderek gelişen otomotiv endüstrisini de düşündüğünüzde, gelecekte ve belki de uzayda ulaşım nasıl olacak?
Örneğin otomobiller hayatımızdan çıkacak mı?

Tasarım bir suçtur başlığıyla bir TEDx konuşması yapmıştım ve anlattığım şey; lüksün sıradanlaşması ve herkese ait hale gelmesi üzerineydi. Artık tasarım, bir lüks ve suç olmaktan çıkıp herkesin oldu. Teknoloji, lüksü genele yayıyor. Örneğin özel şoför hayalken, gelişen teknolojilerle, artık herkesin bir otonom araç sahibi olacağı yıllar çok uzak değil. Bu da mobiliteyi daha önemli hale getiriyor. Bu çerçevede Mercedes-Benz gibi geleceği tasarlayan bir marka öncü pozisyonunu koruyacaktır.

Son dönemde üzerinde çalıştığınız konu ya da proje hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şu an çalışmalarına devam ettiğim kitabımla ilgileniyorum ve önümüzdeki bir sene içinde bitirmeyi hedefliyorum.

Türkiye’de uzay konusundaki çalışmalar hakkında neler söylersiniz? Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında uzaya gidebilir miyiz?
Elbette dünya ile karşılaştırıldığında henüz büyük bir ilerlemeden bahsedemeyiz. Fakat savunma sanayiindeki öncü firmaların çalışmaları, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması da oldukça önemli adımlar. İstenirse yapılamayacak hiçbir şey yoktur.

2019-12-23T17:45:56+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.