Loading...

İlk romanınız Dschungel’de (Jungle) genç bir adam, Kamboçya’da seyahat ederken ortadan kaybolan arkadaşını aramaya gidiyor. Bu, dostluk kavramını irdeleyen bir macera hikayesi, ama turizm ve sürdürülebilir seyahat konularını da masaya yatırıyor. Peki bunun mobiliteye duyduğunuz ilgiyle nasıl bir ilişkisi var?
Bir süredir bu konuya kafayı takmış durumdayım. Geçmişte fütürolog olarak çalıştığım bile oldu. Bu alanda çalıştığım sıralarda Avrupa Birliği “20-20-20” hedeflerine odaklanmıştı. Bunlardan biri, 2020’de Almanya’da 20 milyon elektrikli otomobilin olmasıydı. Ama o zamanlar bile kendimize geleceğin dünyasında nasıl yaşamak ve seyahat etmek istediğimizi soruyorduk. Ne koşullar altında ve ne kadar bir ücretle?

Keşke bu, kaygılanmadan düşünebileceğimiz bir konu olsaydı…
Bu konuya dikkat etmezsek gelecekteki bize zarar vermiş oluruz. Örneğin turizmi ele alalım. Doğrusunu söylemek gerekirse, esas olarak çevreye olumsuz bir etkisi var. Okyanusların, sahillerin durumuna, CO2 seviyelerine bakın, hepsi turistler yüzünden oluyor. Kendilerini “alternatif” veya “ekolojik” sayan sırt çantalı gezginler ise geleceği önceden gösteriyor. Eğer her yerden uzakta, dokunulmamış bir alanda yan yana dizilmiş üç sırt çantası görürseniz yakında kitle turizminin bu bölgeyi ele geçirebileceğini düşünebilirsiniz.

Bu roman, iki kişinin çocukluklarından beri süren dostluklarının hikayesini anlatıyor. Kitabın bölümleri anılarla günümüz arasında gidip geliyor. Bu alışılmadık bir anlatı yapısı. Sizi bu yaklaşıma yönelten ne oldu?
En son trendleri inceledim. Netflix ve Amazon’un modern dizilerinde bu flashback yapısı çok popüler. Bu basit ama dahice bir yöntem. Bunun biraz megalomanca olduğunu düşünebilirsiniz ama günümüz yazarları artık eserlerini diğer romanlarla karşılaştırarak değerlendiremezler. Yeni referans noktası ve yeni hikâye anlatıcılığının öncüleri bu diziler. Kabullenmesi zor olan şeyse, bu dizilerinin popülerliklerine kıyasla kitap satış rakamlarının hayal kırıklığı yaratması.

Rakamlar açıkça Netflix’ten yana…
Yine de roman halâ dünyanın en iyi medya formu. Bir hikâye çalışması gerektiği gibi çalışırsa, okuyucu üzerinde televizyon dizileri ve filmlerin hayal bile edemeyecekleri kadar güçlü bir etkisi olur. Medya uzmanları kitapların “emek istediğini” söylüyor. Yalnızca oturup görüntülerin akmasını izlemekle kalmıyorsunuz, hikâyede aktif bir rol üstleniyorsunuz. Bu harika bir şey değil mi?

Pek çok yeni uyaranla hayatlarımız sık sık değişirken: 130 yıl kadar önce modern edebiyat döneminin başlamasıyla, Einstein’ın Görelilik Teorisi ve Max Planck’ın Kuantum Teorisi arasında bir bağ vardı. Aynı dönemde Sigmund Freud bilinçaltıyla ilgili kitaplar yazıyordu etkileşimin günümüzdeki yansıması nedir?
Mobilite tarihi büyük bir dönüşüm geçiriyor ve ben kendimi bir e-mobilite optimisti olarak görüyorum. Tabii ki arkadaşlarım arasında buna şüpheyle yaklaşanlar var. Ama insanoğlunun tarihsel süreçlerden bir şeyler öğrendiğini biliyorum. Rol modellerden, öncülerden… Bir gün çocuklarımızın ve torunlarımızın bu yanmalı motor çağına bakarak bize, “Nasıl öyle yaşıyordunuz?” diyeceklerini düşünüyorum. Belki bunu acıyla karşılaştırabilirsiniz. Anestezi olmadan gerçekleştirilen ameliyatları düşünün. Ama o zamandan beri pek çok acı türünü ehlileştirmeyi ve fethetmeyi öğrendik. Bu bana gelecekte emisyonları ve trafik gürültüsünü de ehlileştirip fethedebileceğimize dair umut veriyor.

EQC deneyimlemek nasıl bir duyguydu?
Sahip olmak isteyebileceğim bir otomobil görmeyeli uzun zaman olmuştu. Bu araca sahip olmanın bana bir tür gurur vereceğini düşünüyorum. Benim, yenilikçi bir kişi olma arzumu besliyor. Elektromobilitenin bir devrim olduğu kesin. Yeni statü sembolü de tam olarak bu olacaktır. EQC’deki ilk yolculuğum ve ilk birkaç metrede hissettiğim hızlanma inanılmaz fiziksel bir deneyimdi. Bunu metafizik bir bağlama çekerek aracı sürerken önemli bir şeyin olduğunu hissettiğimi söylemek mümkün. Sürdürülebilir ve güzel bir şey…

2019-12-23T17:43:58+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.