Loading...

Fabian Roschig otomobilini Mallorca’nın başkenti Palma’nın tepelerinde dar bir sokağa park ediyor. Adanın yukarı taraflarında hayatın ritmi aşağıdaki kumsallardan farklı… Yılda 13 milyon turistin kaçmaya çalıştıkları şeyi burada bulabilirsiniz: Normallik! Bu yerleşim yerinin niçin dünyanın en popüler tatil adalarından biri olduğunu hatırlatan tek şey uzakta görünen koyu mavi deniz…

Buradaki bir bungalov, kâr amacı gütmeyen bir start-up olan cleanwave.org’un genel merkezine ev sahipliği yapıyor. Roschig buraya şirketin kurucularından biri olan Philipp Baier’le buluşmaya geldi. Cleanwave.org yakın zamanda, 1.800 diğer genç şirket ve kurucuyla birlikte, Fabian Roschig’in kurucu ortağı olduğu mallorcastartups.com platformuna üye oldu. Alman iş insanı Roschig buraya 2008 yılında iş için taşınmıştı. O zamanlar çoğu büyük şirketler olan müşterileri için yenilikçi projeler ve pazar stratejisi konularında danışmanlık yapıyordu. Aylar yıllara dönüştü ve Roschig, Mallorca’nın yeni yuvası olduğunu anladı.

Singapur’dan Daha İyi
Mallorca’da iş ve dinlenmenin mükemmel bir kombinasyonu yaratılabiliyor. Bunun mümkün olmasında manzara, iklim ve deniz de günde 1000 bağlantılı uçuş yapan havaalanı kadar büyük rol oynuyor. Fiberglas ve kapsamlı 4G ağı sayesinde adada benzersiz bir dijital altyapı da diğer bir önemli etken… Roschig, “Mallorca dünyanın en iyi bağlantılı adası” diyor ve ekliyor: “Singapur’dan daha iyi!” Turizm sektöründeki büyük şirketlerin de Palma’da merkezleri ya da şubeleri var. Bu da son yıllarda turizm sektörünün dijital kolunda pek çok yeni iş yaratıldığı anlamına geliyor.

Roschig ile birlikte bungalovun verandasında oturan Philipp Baier, “En büyük otel platformlarından biri şu anda Palma’da 1600’den fazla kişi çalıştırıyor” diye açıklıyor. Bunları, LifeXperiences seyahat acentesinin sahibi olarak, bazılarına 1000 kişinin katıldığı büyük şirket etkinlikleri düzenlediği için biliyor. Bu işi yaparken tek kullanımlık plastik şişe tüketiminin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu fark eden Baier, “Balearic adalarında her gün 1,5 milyon şişe kullanılıp atılıyor” diyor. Bu çöplerin çoğu Akdeniz’e ulaşıyor. Bu durum ona ve eşi Line Hadsbjerg’e cleanwave.org’u kurma ilhamını vermiş. Bu start-up, Mallorca boyunca yayılmış doldurma istasyonları vasıtasıyla filtreden geçirilmiş bedava içme suyu sağlayarak plastik şişelere alternatif olmayı hedefliyor. Baier bu girişime adadaki otel ve restoranları ikna ederek başladı ve büyük bir başarı elde etti. Şu anda iş ortaklarının arasında büyük seyahat operatörleri ve İspanyol bir oteller zinciri de var. Burada amaç kâr etmek değil, sürdürülebilirliği sağlamak! Cleanwave.org’un yeniden kullanılabilen metal şişelerin satışından kazanılan gelir, izleyicileri dünya okyanuslarındaki plastik kirliliği hakkında bilgilendiren “Out of Plastic” belgeseli gibi projelere yatırılıyor. Roschig, “Bu, Mallorca’da iş kuran kişilerin çoğuna ilham veren bir konsept: Amacı olan bir iş” diye açıklıyor.

Heyecan Verici Bağlantılar
İki yıl önce ortağı Thorsten Schoof’la birlikte Urban Drivestyle start-up’ını kuran Issian Vogel’i motive eden şey de sürdürülebilirlik konusu olmuş. Bavyeralı eski helikopter pilotu, Mallorca’da bir elektrikli bisiklet kiralama işi kurdu. Müşterilerinin sık sık elektrikli bisikletleri sorması üzerine, kendi bisikletini üretmeye karar verdi. Urban Drivestyle’ın ilk ürünü olan Uni Moke’yi geliştirmek için bir kitle fonlama platformundan yaklaşık 360 bin dolar toplamayı başardı. Büyük ses getiren bu ürün, son moda ve olağanüstü kullanışlı tasarımlarıyla tanınan bir bisiklet serisi başlattı. Vogel, “Mallorca çok farklı insanların bir araya geldiği bir yer. Bisikletlerimiz burada dünyanın her yerinden insan tarafından kullanılıyor. İşin en başından itibaren ürünlerimizi uluslararası bir kullanıcı yelpazesinin ihtiyaçlarına göre şekillendirebiliyoruz” diye açıklıyor.

Mutlu Çalışanlar
Kuzey Palma, Parc Bit kampüsü zeytinliklerin, badem ağaçlarının ortasında; otlayan koyunlar ve midillilerle çevrili bir alanda kurulu. Start-uplar 15 yılı aşkın bir süredir bu teknoloji merkezinde mekân kiralayabiliyor. Fabian Roschig, Happyforce start-up’ının üç kurucusundan ikisi olan Alex Rios ve Sergio Cancelo’yla burada buluşuyor.

Happyforce 2015’ten beri şirket çalışanlarının memnuniyetini ölçüyor. Çalışanlar online bir derecelendirme sistemini isimlerini vermeden kullanarak ruh hallerini anlatıyorlar. Böylece genel müdürler ve bölüm başkanlarının problemleri halının altına süpürmeleri mümkün olmuyor. Eğer ortamda olumsuz bir hava varsa, herkes bunu görebiliyor.

Happyforce, 60’ın üzerinde şirketle iş yapıyor ve çalışanları dünyanın her yerine yayılmış durumda. Mallorca’da yaşayan tek ortak Daniel Castro Garcia. Alex Rios Barcelona’da, Sergio Cancelo Madrid’de ve yedi diğer çalışan da Danimarka ve ABD’de yaşıyor. Her yerden çalışmanın mümkün olması bu start-up’ı hızla küresel bir oyuncu haline getiriyor.

Palmiyelerin Altında Buluşmalar
Gece oluyor ve Roschig’in keyfi yerinde. Mallorcastartups.com buluşmasının katılımcı listesi uzun ve yakınlarda yenilenen Finca Alaiar (Alaiar Çiftliği) ideal bir network gecesi için en iyi koşulları sunuyor. Roschig, “Mallorca’da kiminle tanışacağınızı asla bilemezsiniz” diyor. “Sahilde tesadüfen yatırımcılarla karşılaşabilirsiniz. Eski işlerini satan girişimciler adaya gelerek yeni bir başlangıç arıyorlar.” Daha anlamlı bir başlangıç! Bu durum Roschig’in platformdaki kurucu ortakları Chirstian Bolz ve eşi Gerry ile birlikte adada şirketlere dijital pazarlama konusunda danışmanlık sunan bir acente işleten Gesine Hang için de geçerli. Roschig, çiftliğin bahçesindeki ışıkların altında Gesine’yi sıcak bir şekilde selamlıyor. Gesine, geceyi burada toplanan pek çok katılımcı tarafından paylaşılan hayat görüşünü özetleyen bir konuşmayla açıyor. “Benim için önemli olan, bir şeyi niçin yaptığımı bilmek” diyor ve ekliyor: “Ve kendime bunu gerçekten istediğim için mi yaptığımı sormak. Eğer yanıtları biliyorsanız ve bu yanıtların hayatınıza yol göstermesine izin veriyorsanız, geri kalan her şey yerli yerine oturur. Önce mutluluk gelir. Başarı onu takip eder.”

Start-up Ruhu: Yeni B-Serisi
Yeni B-Serisi hiç olmadığı kadar güvenli, dinamik ve konforlu… Mallorca’da dolaşmak için en ideal araç olduğu kesin! Pratik, kompakt sınıf aracın yeni nesli, açık yolda olmanın getirdiği coşkuyla eş anlamlı: B-Serisi, artık daha sportif ve daha şık!

Ayrıca, akıllı yardımcı sistemler ve fonksiyonlar, sürüş sırasında sizi destekler ve yükünüzün hafiflemesini sağlar. B-Serisi tehlikeleri otomatik olarak saptar. Acil bir durumda sizi uyarır ve hatta rotanızı düzeltme seçeneği sunar.

*Bazı özellikler Türkiye’de sunulmamaktadır.
2019-12-23T17:40:52+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.