Loading...

Bir Mercedes-Benz, üretim aşamasında bile kilometreleri sayıyor. Bremen’deki geniş alana yayılan Mercedes-Benz tesisini kaplayan gelişim rotası da oldukça etkileyici… Farklı tamamlanma aşamalarındaki modeller uzun raylar boyunca salonlarda süzülüyor. Bağımsız tesis binaları, transparan köprülerle birbirlerine bağlı. Bunlar, farklı modelleri bir sonraki tamamlanma aşamasına taşıyor. Geçtiğimiz günlerde EQC de bu yoldan geçti.

EQC, EQ ürün ve teknoloji markasından çıkan ilk Mercedes-Benz. Tamamen elektrikli, güçlü, zarif ve sportif! Tam da “yıldızlı markadan” bekleneceği üzere tavizsiz kalitede bir araç. Ve bu aynı zamanda mobilitede yeni bir dönemin müjdesini veren bir otomobil. Motor gürültüsü yok, yerel emisyonlar yok.

Yeni Bir Dönem
Dr. Markus Keicher, ilk EQC’nin üretim hattından çıktığı anı hatırlayıp “Muhteşemdi” diyor ve ekliyor: “Havadaki gerilimi ve beklentinin yoğunluğunu hissedebiliyordunuz.” Keicher, Eylül 2018’den beri Bremen’deki tesisi yönetiyor ve C-Serisi, E-Serisi, GLC ve GLC F-Cell gibi modellerin tamamlanma süreçlerinde de burada olacak… Tesiste klasik yanmalı motor ve hibritlerden, yakıt hücreli ve elektrik motorlulara kadar her tür sürüş sistemi üretiliyor.

Bunun geçekleştirilmesi için son teknoloji ürünü makineler ve sofistike bir üretim bandı yeterli değil. Mobilitenin geleceği aynı zamanda insanlar tarafından şekillendiriliyor. Keicher bunu, “Çalışanlar fark yaratıyor” diyerek vurguluyor. “Hepimiz öncü bir ruhu ve zanaatımıza duyduğumuz tutkuyu paylaşıyoruz” diye ekliyor. Kalite yönetiminden çalışma arkadaşı Julia Wendrodt da “Bir aile gibiyiz” diyor.

Heyecan Verici Bir Sürüş Deneyimi
Montaj hattı ekip lideri Florian Schwarze, ilk EQC’nin üretim hattından çıktığı anın öneminin hep farkında olarak, “’Bu tarihi bir an” diye düşündüğünü söylüyor.
Daimler AG bünyesinde bu öncü niteliğindeki araç üzerinde çalışmaktan gurur duyduğu belli oluyor. Ekibiyle birlikte, üretim sürecindeki temel arayüzlerden biriyle ilgileniyor. Başlıca araç bileşenlerinin karmaşık bir şekilde bir araya geldiği “evlilik” aşamasından bahsediyoruz. Bu, üretim sürecinde kutlamaya değer bir an. Schwarze’nin çalışma arkadaşı Martin Haupt bunu, “Evlilik seremonisinden sonra, ‘bu artık bir otomobil’ diyebiliyoruz” diye açıklıyor.

EQC ile bu özel anı iki kez yaşama şansına erişiyorlar. İkinci sefer, aracın kalbinin takıldığı an oluyor. Haupt, “Gövdeyle şasiyi birleştirdikten sonra, akünün yerleşmesi ikinci bir evlilik gibi oluyor” diyor. Hem ön hem de arka aksta bulunan elektrik motorları sayesinde, araç yerel emisyonsuz bir sürüş keyfi ve etkileyici bir akü menzili vaat ediyor. Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi’nin (NEDC) ön sonuçlarına göre, akü menzili yaklaşık 450 kilometre!

Martin Haupt, “Geçtiğimiz hafta EQC ile bir test sürüşü yapma fırsatım oldu” diyor. Sürüş deneyimi hakkında heyecanla konuşurken, sessiz sürüş sistemini methediyor ve torkun gücünü yerlere göklere sığdıramıyor.

Bu aracın şehirlere getireceği sakinliğin yanı sıra, tasarımı da oldukça çarpıcı: Net çizgiler, hassas detaylar ve yenilikçi bir iç mekân EQC’yi karakterize ediyor. Haupt, yüzü sevinçle parlayarak, “Tasarımı ve sürüş deneyimi bu aracı türünün tek örneği kılıyor” diyor.

Beyaz eldivenli çalışanlar üretim hattının sonunda heyecanla bekliyor. Her detay son bir kez dikkatle inceleniyor. Birleşim yerlerinin kalitesi büyük bir yağmur simülatörüyle güvence altına alınıyor. Ardından, EQC üzerinde “Bremen’den Dünya’ya” yazan bir kapıdan geçerek ilk kez gün ışığına çıkıyor. Yeni EQ markasının ilk tamamen elektrikli Mercedes-Benz otomobili, tesisin test pistine çıkan dik virajı hızla aşıyor. Son gerilim testi de geçildi. Gelecek, yola çıkmaya hazır…

2020-04-21T13:04:22+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.