Loading...

Melbourne’ün camdan kuleleri dikiz aynasında gözden kayboluyor. Shane Delia, aracını güneye doğru sürüyor. Hedefi, Mornington Yarımadası. Burası Port Philip Koyu’nda, telaşlı Avustralya metropolünün merkezine yakın doğal bir cennet. Seçkin restoranı Maha’daki uzun geceler ona fazla gelmeye başladığında ve stres seviyesi yükseldiğinde bu tablo gibi yarımada gevşemek için harika bir yer. Ayrıca, Melbourne’ün 2011’den 2018’e kadar üst üste sekiz kez dünyanın yaşamak için en iyi yerlerinden biri seçilmesinin sebeplerinden biri.

The Economist dergisinde yayınlanan yaşanabilirlik indeksi, yalnızca şehir merkezindeki yaşam kalitesini değil, yerel rahatlama alanlarını da değerlendirmeye alıyor. Buradan etkilenmemek zor. Kıvrımlı tepelerde üzümler güneş ışığıyla olgunlaşmış, heybetli okaliptüs ağaçlarının gölgelerinde koalalar ve kangurular oyun oynuyor ve beyaz kumlu sahillerin açığında dalgalar nazikçe kırılıyor.

Tüm bunlar Melbourne’den araçla 50 dakika mesafede bulunuyor. Ama Shane Delia’nın buraya ulaşmak için ömrünün yarısını verdiği söylenebilir. “Ben çocukken, her zaman koyun diğer tarafına giderdik” diyor ve ekliyor: “işçi sınıfının gittiği yerlere.”

Ama artık o bir yıldız: Usta şef, televizyon sunucusu ve Mercedes-Benz Avustralya’nın marka yüzü. Güney Avustralya’daki Victoria eyaletinde son derece ünlü bir isim. Eyaletin başkenti ise tabii ki Melbourne. Ona başarı kazandıran bu şehir, Avustralya’nın gurme başkenti haline geldi. Delia’nın da bu konuda büyük katkıları var.

Malta göçmeni bir ailenin çocuğu olan ve kuzey Melbourne’de bir işçi sınıfı mahallesinde, Deer Park’ta büyüyen Delia’nın öğrencilik hayatı kolay geçmemiş. Öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla sıklıkla sorunlar yaşamış, ama ebeveynlerine duyduğu sevgi ve onların yeni bir ülkeye yerleşmek için nelerden vazgeçtiklerini anlaması sayesinde yoluna azimle devam etmiş. Delia bu konuda, “Ailem bana bu fırsatları sağlayabilmek için pek çok şeyden vazgeçti” diyor ve ekliyor: “Artık işler yolunda olsa da rahatlayamıyorum. Eğer bütün günüm toplantılarla dolu değilse, bir şeyleri yanlış yapıyormuşum gibi hissediyorum.” Belki de bu yüzden Bond Caddesi’ndeki restoranına sabah erkenden gidiyor ve gece geç saatlere kadar buradan ayrılmıyor.

Melbourne’ün finans merkezinde bulunan restoranda Delia ve ekibi 10 yılı aşkın bir süredir mutfak başyapıtları yaratıyor: Orta Doğu’ya özgü lezzetleri yerel ürünlerle bir araya getirerek, Avustralya mürekkep balığı, ahtapotu veya deniz tarağıyla birlikte sunulan Lübnan kuskusu ya da Urfa biberi, çemen ve salamura limonla terbiye edilmiş sarıağız balığı gibi lezzetler…

Etkileyici Manzaralar
Delia, Mornington’daki dolambaçlı yolları ve sahildeki patikaları avcunun içi gibi biliyor. Bakışları yoldan öteye, koyun Karayipleri çağrıştıran turkuaz sularına uzanıyor. Asfalt yola, caddeleri kaplayan okaliptüs ağaçlarının yoğun yaprakları arasından süzülen güneş ışığı süzülüyor. Delia, Mornington’ı sık sık ziyaret etse de bu manzaralar onu her seferinde etkiliyor.

En büyük destekçisi olan ve bir ölçüde kariyerini borçlu olduğu Lübnanlı eşi Maha’yla evlilik yıldönümlerini de Mornington’daki Polperro Şarapevi’nin üzüm bağlarında kutluyor. Burada Delia’nın yaşantısının bir parçası haline gelen paparazziler olmadan, ağaçların arasından esen rüzgârın uğultusu eşliğinde üzüm bağlarında huzurla dolaşabiliyorlar.

Yabancı Ortamlar

Delia’nın, şöhret ve şatafatla çevrelenmiş hayatı mükemmel görünse de o kendisini hala evinde hissetmiyor. Bu konuda, “Aile benim için her şey” diyor. Restoranına neden eşinin ismini verdiği de böylece anlaşılıyor. 150 ülkede yayınlanan ve onu Avustralya’da ülke çapında bir şöhret haline getiren televizyon programı Spice Journey’in ise, onun pragmatizmini pekiştirdiğine şüphe yok! Delia; uzak Lübnan köylerinde Dürzilerin yemek tariflerini öğrenerek, Kapadokya’da ninelerle birlikte yemek yaparak ve İran’da Pers mutfağının sırlarını çözmeye çalışarak aylar geçirdi. Bu yolculuğu; “Tamamen yabancı bir dünyada haftalar geçirdik. Bu süreçte kendimi kırılgan hissettiğimi, ama karşılaştığım zorlukların beni olgunlaştırdığını öğrendim” sözleriyle anlatıyor.

O zamandan beri Arap mutfağı hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen Delia; “Yemek yapmak duyguları iletiyor” diyor ve ekliyor: “Menülerim hikâyeler anlatıyor.”

O konuşurken arka planda güneş parıldıyor. Kısa kollu tişörtü dövmelerini gözler önüne seriyor. “Misafirperverlikteki Güç” dövmesi onur köşesinde dururken, hemen altında eşinin ve iki çocuğunun isimleri yer alıyor.

Bir Yolculuktan Fazlası İçin Mükemmel Bir Partner: Yeni CLS
2003 yılında Mercedes-Benz, bir coupé’nin zarafet ve dinamizmiyle, büyük bir otomobilin konforunu ve işlevselliğini ilk kez bir araya getiren yeni araç segmenti CLS’i yarattı. Başka bir deyişle: Güzelliğin yüzeyden çok daha derinlere indiği bir tasarım ikonunu… Üçüncü nesil CLS ise, Mercedes-Benz’i ilk aracın karizma ve karakterine daha çok yaklaştırıyor: Abartılı bel çizgisi, kontürlü camları ve alçak tavan çizgisiyle, yeni model tamamen saf CLS genlerine sahip. Dört kapılı coupé’den beklenen dinamik sürüş özelliklerinde de aynı genler var. Ama sportif CLS’in bu son neslinin daha konforlu bir yönü de bulunuyor. AIR BODY CONTROL havalı süspansiyon sistemi, Energizing Konfor Kontrolü ve akıllı bilgi/eğlence sistemi gibi isteğe bağlı özellikleriyle, CLS günlük kullanım için veya Port Phillip Koyu çevresindeki bu yolculuk gibi bir macera için mükemmel bir partner haline geliyor.

2019-12-23T17:34:29+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.