Loading...

Kiteboard/Kitesurf Nedir?

Kiteboard olarak da bilinen Kitesurf, wakeboarding, dalga sörfü, windsurf, snowboard, yamaç paraşütü ve kaykay gibi farklı branşları birleştiren bir su sporu. Temelde bir uçurtmaya bağlı ve elde tutulan bar ile uçurtmadan güç alarak üzerinde durulan board’la kayma işleminden oluşur. Kite yaparken uçurtmadan güç alarak suyun üzerinde yükselme aşaması ise adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezi. Kite yapanlara Rider denir ve yeterli eğitim ve pratikle genç-yaşlı herkes tarafından yapılabilir.

Kite Eğitiminde Neler Var?

Kitesurf yapmak için öncesinde bir tecrübe gerekmese de el becerisi ya da board’un farklı çeşitlerinden biriyle uğraşmış olmak işleri kolaylaştırır. Yine de ilk kez Kite yapacaklar, verilen eğitimlerle kısa sürede kendilerini rüzgârın ve dalgaların ritmine bırakabilir.
Öncelikle karada geçen uçurtmaya yöne verme eğitiminin ardından, rüzgârın yönünü saptama gibi temel beceriler öğrenilir Ardından vücudun karın kısmını saran harness adlı ekipman giyilip uçurtmayı tanıma dersi başlar. Kite iplerinin dizimi, Kite’ın şişirilmesi, iplerin Kite’a bağlanması gibi temel Kite kurulumu öğrenildikten sonra, Kite havalandırılıp kontrol üzerine pratikler başlar.

Kite’ın kontrolü sağlandıktan sonra sırayla body drag ve board üzerine çıkma ile temel seviyede Kitesurf eğitimi tamamlanmış olur. Bu eğitim için ortalama 8-10 saat öngörülür.

Kite Ekipmanları Nelerdir?

Kitesurf için gereken temel ekipmanlar; Kite (uçurtma), Board, Harness (vücudun karın kısmını saran bölüm), Kite ipleri, Leash (güvenlik kayışı) ve Kite kontrolü için Bar’dan oluşur. Bunlar dışında Kask, Board için türüne göre bot, Wetsuit gibi özel giysiler de tercih edilebilir.
Harness’lara takılan Chicken Loop ise güvenlik amacıyla Kite ile Rider arasındaki bağı sağlar.

Kite Nerede Yapılır?

Kitesurf yapmak ve eğitim için çok şiddetli olmayan bir rüzgâr ve sığ su idealdir. Bu özellikleri bir arada bulunduran noktalara Kite Spotu adı verilir. Uçurtmanın havalandırılabilmesi için belli bir düzeyde rüzgâr gerekir. Örneğin istenen minimum rüzgâr şiddeti 8-10 Knot civarındadır.

Dünyada en elverişli Kite Spot’ları arasında; Filipinler (Boracay), Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Venezüella, Güney Afrika Cumhuriyeti (Cape Town), Yeşil Burun Adaları (Cape Verde) ve Akyaka sayılabilir.

Kite ve Akyaka

Akyaka elverişli koşullarıyla sadece Türkiye’de değil, dünya çapında Kite yapılabilecek ender yerler arasında yer alıyor. 2018’de Kitesurf Dünya Şampiyonası’nın bir ayağı Aykaka’da yapıldı.

Akyaka Neden Elverişlidir?
Termik Rüzgârlar: Akyaka-Gökova Körfezi’nde, Mayıs ayı başından Ekim sonuna kadar devam eden termik rüzgârlar denizden kıyıya doğru kesintisiz olarak eser.

Su Derinliği: Özellikle eğitim için aranan bir özellik olan su derinliği Akyaka’da son derece elverişlidir. Metrelerce devam eden sığ su özelliği eğitim aşamasında büyük kolaylık sağlar.

Rüzgâr Şiddeti: Akyaka, ortalama 10-15 Knot hızında sürekli esen rüzgârlar ile eğitim ve başlangıç seviyesi için mükemmel bir ortam sunar.

Dalga Durumu: Eğitim için gerekli bir diğer özellik olan denizde düşük seviyede ve az dalga Akyaka’da doğal olarak bulunur.

Kite’ın Tarihi

Kitesurf’ün tarihini 1800’lerde George Pocock’ın yaptığı uçurtmalara dayandırmak mümkün. Bu tasarımda dört hatlı bir kontrol sistemine sahip uçurtmalar, karada otomobilleri, suda ise tekneleri kontrol ediyordu.
1903’te ise havacılık uzmanı Samuel Cody, uçurtma gücünü kullanan portatif yelkenlisiyle Manş Denizi’ni geçti.

Kitesurf için ilk patent 1977’te Hollandalı Gijsbertus Adrianus Panhuise tarafından alındı. “Suda yüzen bir board üzerinde dik durarak paraşüt benzeri bir araçla rüzgârda ilerlemeye dayalı su sporu” açıklamasıyla alınan bu patent çok ilgi görmese de, Panhuise’i Kitesurf’ün mucidi yaptı.

1990’lara gelindiğinde ise ABD’li Aerodinamik Uzmanı Bill Roeseler ve oğlu Cory Roeseler, KiteSki isimli, iki hatlı delta tarzı bir uçurtma ile ilerleyen su kayağının patentini aldı. Fransa’dan Legaignoux kardeşlerin geliştirdiği Wipika isimli uçurtma ise şişirilmiş tüpler ve kanat ucundaki basit kontrol sistemiyle bu alandaki bir diğer örnek oldu.

1997’de Raphaël Salles ve Laurent Ness tarafından günümüzdekine çok yakın ilk Kiteboard’lar üretildi. 1998’in sonunda ise Kitesurf ekstrem su sporu olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl Maui Adası’nda ilk yarış düzenlendi.

2019-09-14T14:36:16+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.