Loading...

Startup Autobahn bir inovasyon platformu olarak 2016 yılında kuruldu. Kurulmasına iştirak eden kurumlar arasında Daimler AG, Stuttgart Üniversitesi, Arena2036 Araştırma Kampüsü ve start-up destekçisi Plug and Play var. Ayrıca HPE, DXC, Porsche, BASF, ZF ve DPDHL gibi firmalar da iştirakçiler arasında. Platformun öncelikli amacı seçilmiş start-up’ları iştirakçi kurumlarla bir araya getirip pilot projelerin hayata geçmesini sağlayarak inovasyonu teşvik etmek.

Startup Autobahn’ın dünyanın her yanında kurucu ve girişimciler arasında adından söz ettirmeye başlaması için iki yıldan daha az bir zaman geçmesi yeterli oldu. Daimler AG’nin Açık Inovasyon departmanını yöneten Dr. Philipp Gneiting bu başarının arkasındaki nedeni şöyle açıklıyor: “Bizim inovasyon platformumuz girişimci ruhla kusursuz mühendisliği bir araya getiriyor.”

Projeyi başlatma görevi 2016 yılında Dr. Philipp Gneiting’e verildi ve o zamandan beri de Gneiting kendini projenin amaçlarını duyurmaya adadı. Günümüz ulaşım teknolojilerinde devrim yaratma potansiyeli olan ve bu teknolojileri yeniden şekillendirebilecek güce sahip rekabetçi yeni fikirleri bulmak için çalışıyor.

Bu amaca ulaşmak için Gneiting ve ekibi en iyi start-up’ları keşfetmek ve onlarla önde gelen şirketler arasında aracılık yapmak amacıyla bütün dünyada aktif şekilde çalışıyor. Burada, ilişkide oldukları şirketlere pilot projelerini hayata geçirme imkanı sağlıyorlar ve böylelikle konuyla ilgili olan start-up’ların fikirlerinin Mercedes-Benz ve diğer şirketlerin üretim standartlarını yakalayıp yakalayamayacağını görme imkanına sahip oluyorlar.

Gneiting, “Bizim Startup Autobahn’daki öncelikli amacımız yaratıcı start-up’ların Mercedes-Benz’e erişmelerini sağlayacak bir kanal inşa etmek” diyor.

Şirket aynı zamanda uzun zamandır Mercedes-Benz’de görevli çalışanlara, dünyanın farklı noktalarında ortaya çıkan start-up’larda neler olup bittiğini görme imkanı sağlamak ve böylece çalışanlarında yeni bir heyecan yaratmak istiyor.

Adım Adım İnovasyon
Startup Autobahn her iki amaca da ulaşmayı çok yönlü bir süreç sayesinde başarıyor. Dr. Philipp Gneiting bu süreci; “Hangi alanların araştırma konusu olacağını belirlemek için Mercedes-Benz bünyesindeki çeşitli departmanlarda görev alan uzmanlarla ve karar vericilerle ortak çalışıyoruz. Bu araştırma konularına göre keşif ekibimiz dünyanın her yerinde o alanda çalışmalar yürüten start-up’ları arıyor. En son kararı vermek için bize bu start-up’lar konusunda bir sunum yapıyorlar. Son aşamadan da başarıyla geçen start-up’lar Stuttgart’a davet ediliyor. Fikirlerin arkasındaki öncüleri tanımak, bu fikirlerin hayata geçirilmek için hazır olup olmadıklarına bakmak istiyoruz” sözleriyle açıklıyor.

Girişimcilik Uzmanlığı
Umut vadeden start-up’ları saptamak konusunda son derece deneyimli olan Plug and Play’in ardından, 2016’da Stuttgart Üniversitesi de Startup Autobahn’ın ortakları arasına katıldı ve o zamandan beri platform için katılımcı sağlıyor. Bir diğer ortak ise son derece gelişmiş bir araştırma platformu olan Arena2036. Arena2036, Stuttgart Üniversitesi kampüsünde yer alıyor ve projenin hem ortak çalıma alanı hem de laboratuarı olarak işlev görüyor.

Arena2036 yöneticisi ve eskiden Mercedes-Benz’de çalışmış olan mühendis Peter Froeschle gururla konuşuyor: “Ne Almanya’da ne de dünyanın başka bir yerinde, otomotiv sektöründe benzeri başka bir oluşum yok. Örneğin biz, 5G’yi araştırma fabrikamızda şimdiden bir standart olarak kullanıyoruz.”

İstisnai özelliklere sahip ortaklarıyla Startup Autobahn, dünyanın en iyi araştırma merkezlerinden biri haline geldi. Bunu doğrulayacak bazı sonuçlar da var. Örneğin, Evopark tarafından geliştirilen Mercedes-Benz park kartı ve yenilikçi küresel adres sistemi what3words, start-up projeleri olarak Mercedes-Benz araçlarda kullanılmaya başlandı. Dr. Frank Ruff’ın söylediğine göre artık Mercedes-Benz ailesinin bir parçası olan Smoope, Fibres ve DataProphet gibi start-up’lar da var.

Dr. Frank Ruff, Daimler AG bünyesinde faaliyet gösteren Pioneering NeXt şirketinin başında bulunuyor. Ruff yaptıkları işi anlatırken; “Hâlihazırda, Open Innovation’dan (Açık İnovasyon) her zamankinden çok faydalanıyoruz” diyor ve Open Innovation’ın Mercedez-Benz’in geleceğe odaklanmış pek çok kanalından biri olduğunu söyleyerek devam ediyor. “Mercedes-Benz’de yalnızca inovasyona odaklanan bir iç departman kurduk, bu 20 yıldan daha önceydi.” Ruff’ın ekipleri toplumsal eğilimlere ve uzak geleceğe dair vizyoner teknolojiler üzerine çalışıyor.

Silikon Vadisi Ruhu
2016’da kurulduğundan beri Startup Autobahn’n 5000’den fazla start-up’ı keşfetmiş olması ve 200’den fazla projeyi hayata geçirmiş olması, ki bunların 80’i Daimler içindi, şaşırtıcı değil. Silikon Vadisi ruhundan aldığı ilhamla Startup Autobahn’ın şu anda Çin’de, Hindistan’da ve Singapur’da ofisleri bulunuyor.

2019-09-14T14:36:45+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.