Loading...

Delphine Preterre bağcılık konusunda eğitim almış bir mühendis. Akademik çalışmalarına başlamadan önce şarapçılık dünyasıyla çok ilgisi olduğu da söylenemez. Doktor anne babanın çocuğu olarak Fransa’nın kuzeyindeki Normandiya’da büyüyen Preterre, şimdilerde Bordeaux’da yaşıyor. O, Fransa’nın geleneksel şarapçılık bölgesini ülkenin Silikon Vadisi’ne dönüştürmeye niyetli yeni kuşak genç mucitlerden biri.

Preterre’nin buradaki işinin odağında sürdürülebilirlik ve şarapçılıkla ilgili geleneksel bilgilerin yeniden yorumlanması var. Bordeaux pek çok alanda büyük değişimler yaşıyor ve bugünlerde burada yaşamak Paris’te yaşamak kadar çekici bir fikir gibi algılanıyor. smart EQ fortwo Brabus Style gibi elektrikli araçların sıklıkla sokaklarda görüldüğü şehir, paylaşım ekonomisi alanında da çok gelişmiş durumda. Bu dönüşümü enerjileriyle besleyenler ise Bordeaux’nun genç ve hevesli yeni girişimcileri!

Delphine Preterre, neredeyse tamamen sessiz bir şekilde hareket eden smart EQ fortwo ile Darwin semtine, Garonne nehrinin kıyısında kurulu eski bir askeri kışladaki ortak çalışma alanına doğru yola çıkıyor. Dimdik ayakta duran tarihi kalıntılar arasında, adeta şehrin kamusal sanat galerisini oluşturan bu mekân, Preterre’nin ofisine de ev sahipliği yapıyor. O, Napa Vadisi’nde şans eseri tanışan iki Fransız mühendisin 2007 yılında California’da kurdukları Fruition Sciences şirketinin Fransa ofisinde çalışıyor.

Fruition Sciences ve Delphine Preterre’nin çalışmalarının yarattığı yeni ve heyecanlı dönüşümün izleri, geleneksel olarak daha katı ve tutucu yaklaşımları ile bilinen yerel şarapçılık sektörüyle yapılan iş birliklerinde daha belirgin şekilde ortaya çıkıyor. Preterre gülümserken “Pek çok şarap üreticisi bağcılık konusundaki yeni teknolojilere şüpheyle yaklaşıyor” diyor.

Ve ekliyor: “Gerçekten de bu şarap üreticileri yüzyıllardır kullandıkları geleneksel metotlarla başarılı bir şekilde şaraplarını üretmeye devam ediyorlar, hatta bu şarapların bazıları dünyaca meşhur. Ama biz yaptığımız şeyi gizlemiyoruz. Bizim yaptığımız şey her zaman erişilmesi mümkün olan verileri bir araya getirmek ve bu verileri kullanarak şarap üreticilerinin kendi bağlarında neler olup bittiğini en ince ayrıntısına kadar anlamalarına yardımcı olmak.”

Veriler topraktan, bitkilerin gövdelerinden, havadan geliyor. Bu verileri toplamak için Fruition Sciences, bağları drone’larla tarayan start-up’larla iş birliği yapıyor. Bunun yanı sıra şirket, asmaların mineral içeriğini tam olarak analiz eden laboratuvarlarla ortak çalışıyor. Eğer bir terslik olduğunu fark ederlerse şarap üreticileri en kısa zamanda bir çözüm bulmaları için uyarılıyor. Preterre, başladığı yeni bir veri analizini bilgisayar ekranında gösteriyor. Renkli çizgiler grafikler üzerinde çaprazlama hareket ederken şarap üretim mevsiminin grafiğini ortaya çıkarıyor. Grafikteki her iniş çıkış önemli ve detaylı bir incelemeye konu oluyor. “Bu zamanımızın ruhu” diyor Preterre: “Tüketiciler çok daha fazla soru soruyor, daha fazla şeffaflık ve çok daha sorumlu bir işletme yönetimi talep ediyorlar.”

Toplanan veriler şarap üreticilerinin çok daha doğru kararlar verebilmelerine yardımcı oluyor. Çünkü bazen asmalar bağın bir kısmında çok kuruyken birkaç metre ileride gayet iyi durumda olabiliyor. “Bütün mesele zararın mümkün olduğunca erken tespit edilmesi ve bitkileri korumak için kullanılan ürünlerin kısıtlı bir alanla sınırlandırılması ve yalnızca gerekli olduğunda kullanılması” diyor Preterre.

Fizik bölümü mezunu olan Romain Guillaument ise, birkaç yıl öncesine kadar Bordeaux Üniversitesi’nde havacılık ve askeri teknolojilerde akışkanlar mekaniği konusunda araştırmacı olarak çalışıyordu. Daha sonra, rehber eşliğinde gittiği bir bağ gezisinde müstakbel eşiyle tanıştı ve bu sırada şaraplara ve şarap üretimi konusuna ilgi duymaya başladı.

“Şarap üreticilerinin ne kadar az bir kısmının fizik konusuna ilgi gösterdiğini fark ettiğimde bir hayli şaşırmıştım” diyor Guillaument. Kendisi pazarda böyle bir açık olduğunu fark etmiş ve 2016 yılında Celsius isimli start-up şirketini kurmuş. Ki bu şirket, Guillaument’a göre, fizik kurallarıyla şarap üretimini bir araya getiren dünyadaki tek şirket.

Guillaument, uzay yolculuğu alanında yapılan çalışmalar ve Formula 1 simülasyonlarından elde ettiği bilgileri üzüm olgunlaştırma sürecine uyguluyor. “Benim sorularım başlangıçta şarap üreticilerine bir hayli aptalca geliyordu” diyor Guillaument: “Neden bütün varilleriniz aynı şekle sahip? Neden kare şeklinde ya da yumurta şeklinde değiller? Ya da neden betondan ya da çelikten yapılmamışlar?” Şimdiye kadar bu sorulara verilen cevap “Çünkü biz bunu hep böyle gördük” olmuş. Guillaument’un yaptığı araştırmalar farklı varil şekilleri ve materyallerinde akışkanlar dinamiği alanında yapılan ilk analizleri içeriyor. Ve araştırmaları oldukça şaşırtıcı sonuçlar veriyor.

Guillaument’un şirketi şimdi bölgedeki en önemli şarap üreticileriyle ortaklık halinde. Ve amacı dünyanın ilk nötr-enerji şarap mahzenini inşa etmek. Guillaument, bir gün klasikleşmiş bir şarabı üretmenin yolunun doğru bir algoritma kullanmakla mümkün olabileceğini düşünüyor ve ekliyor: “Neden olmasın!”

Bordeaux’nun yenilikçi start-up ortamına uyum sağlamak için smart, kendisine kentte yaşayanların hayatlarını kolaylaştırma hedefi koyuyor. Bunu başarmak için, hâlihazırda Almanya’da, Silikon Vadisi’nde ve Pekin’de smart araçların fonksiyonelliğini belirgin bir şekilde artıracak yöntemler geliştiriliyor. Bu yeni yaklaşımın temelinde isteğe bağlı “Ready to” paketi var. Bu paket aracılığıyla smart internete bağlanıyor. Paketin içinde ayrıca “Ready to Share” hizmeti bulunuyor. Bu hizmet smart sahibi kullanıcıların arkadaşlarıyla ya da tanıdıklarıyla araçlarını paylaşmalarını inanılmaz ölçüde kolaylaştırıyor. Anahtarsız erişim, lokasyon belirleme ve dakikası dakikasına faturalandırma gibi hizmetler de pakete dâhil. Bütün fonksiyonlar bir uygulama üzerinden sağlanıyor. Bu uygulama ayrıca her bir kullanım için aracı kiralayana göre sigortalama işlerini de organize ediyor. Tüm bunlar özel araç paylaşımını hiç olmadığı kadar kolay ve işlevsel hale getiriyor.

(“Ready to” paketi ve “Ready to Share” hizmeti Türkiye’de sunulmuyor.)

2019-09-14T14:34:51+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.