Loading...

Otomobil de saat de insanların tutkuyla bağlı olup koleksiyonunu yaptığı ürünler, sektörler… Sizce bu iki konseptin birbiriyle bu kadar uyumlu olmasının sebebi nedir?

İnsanlar yaptiklari koleksiyonun kendilerini yansıtmasını ve hikâyelerini anlatmasını bekler. Saat ve otomobilin insanların kişisel zevklerini, hayata bakışlarını en çok yansıtan ürünler olduğunu düşünüyorum. Özellikle modası asla geçmeyecek, nesilden nesile aktarılabilecek, zamansız parçalar koleksiyonlarda yerini alıyor.

Sizin tutkuyla bağlı olduğunuz bir hobiniz, koleksiyonunuz var mı?

Ben çocukluğumdan beri teknik ve ince işlere meraklıyım. Çocukken bir oyuncak hediye edildiğinde ilk işim tamamen söküp sonra yeniden birleştirmek olurdu. Profesyonel hayata geçtikten ve IWC’de çalışmaya başladıktan sonra ise tutkum saatler oldu. Saatlerin gerçekten büyülü bir dünyası var. Siz kadranda çok zarif göstergeler görüyorsunuz ama saatin içindeki binlerce minik parça müthiş bir sukunet ve heyecanla çalışıyor. Saatlerin sadece bu yönlerini düşünmek bile heyecan verici. O yüzden de saatlerin benim en büyük tutkum olduğunu söyleyebilirim.

Sizce saat koleksiyonu yapan veya mekanik detaylarıyla ilgilenen biri için atölyelere katılıp ellerindeki makinenin derin detaylarını öğrenmek ufuk açıcı bir deneyim oluyor mu?

Saatlere meraklı olan herkes için değil belki ama IWC sevenler için bunun doğru olduğunu söyleyebilirim. Çünkü IWC meraklıları, gerçekten bilinçli ve saati sadece marka itibarı için değil, tasarımıyla, mekaniğiyle, el işçiliğiyle bir bütün olarak ele alan kişilerden oluşuyor. Çok az marka IWC’ninki kadar belirgin, tanımlı ve markayla bütünleşebilen bir kitleye sahiptir. Gösterişe prim vermeyen, tevazu sahibi, doğru yatırım yapabilen insanların saat alırken IWC’yi tercih etmesi tesadüf değil. Markanın bütün vaatleri ile bütünleşen bir müşteri kitlesi var. Bir insanın kolunda IWC varsa o insanın gerçekten saatlerden anlayan biri olduğunu söyleyebilirsiniz.

Saatlerin işleyişini yakından tanımak bize teknik, zanaat ve değer anlamında ne gibi şeyler katıyor?

Bir IWC Grand Complication’ın içinde tam 657 parça var. Bu parçaların, içeride nasıl ince düşünülmüş detaylarla ve kusursuzca çalıştığını görmek insanda hayatın akışına dair güçlü bir iz bırakıyor. Elbette bu işin hiç bilinmeyenlerini görmek ve birebir yaşamak saatle ve hatta zamanla olan ilişkinize farklı bir boyut katıyor.

IWC’yi diğer saat markalarından ayıran en önemli özellik nedir?

Saat dünyasına getirdiği yenilikler ve insanların kendi hayatları ile bağ kurabilmelerini sağlayan eşsiz hikâyeler… IWC, saat endüstrisinin dinamiklerini değiştiren yeniliklerin geliştiricisi ve ilk uygulayıcısı olarak öne çıkıyor. Örneğin efsanevi saat ustamız Kurt Klaus, 1985’te IWC Da Vinci Perpetual Calendar modeli için yeni jenerasyon bir daimi takvim geliştirerek sektörde bir devrim yaratmıştı. Bu mekanik saat, gelecek 500 yıl ve sonrası çalışacak şekilde programlanmış, tamamen yeni bir daimi takvimi barındıran otomatik kronograf mekanizmaya sahipti. Bugün, IWC’nin daimi takvime sahip her modeli, 2499 yılına kadar programlanmış durumda.

En sevdiğiniz, üzerinde vakit harcamaktan hoşlandığınız IWC modeli hangisi?

Çok az kullanılan bir modül ve neredeyse hiç şaşmaması nedeniyle favori komplikasyonumun “Constant-Force” olduğunu söyleyebilirim. Bu özellik Sidérale’de de kullanıldı. Bu özel modülde seri çalışamıyorsunuz, parçalar makineden çıkmıyor. Her şeyi elle yapmak zorundasınız. Bu nedenle aynı zamanda en zor modül diyebiliriz. Bir Sidérale modelinin ortaya çıkması dört ile altı ay arasında sürebiliyor.

Sizce mekanik saatler neden hala revaçta? İnsanlar her şeyin hızlı aktığı, otomatiğe bağlanmış şekilde ilerlediği bu günlerde biraz nefes almak, nereden geldiğimizi yeniden anımsamak için mekanik saatlere yöneliyor olabilir mi?

Kesinlikle çok doğru bir tespit! Yüzlerce parçanın bir araya gelmesi, uyumlu bir şekilde çalışması ve mekanik bir şaheser olarak zamanı kusursuzca göstermesi, mekanik saatlerin günlük hayat içinde farklı bir nefes gibi gelmesini sağlıyor. Zamanla aranıza birşey koymamak, saati yüzlerce yıllık bir geleneğin köklerinden öğrenmek de bugünün dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Mercedes-Benz otomobillerinin motorlarının montesinden tek bir kişi sorumludur. Büyük bir el işçiliğiyle bir motoru son haline tek bir kişi getirir. Aslında bu saatçilikte de böyle. Saat mekanizması da bir ustanın elinde hayat buluyor. Bu noktada, ustalık ne kadar önemli? Ve saatler, onları monte eden ustaları için ne ifade ediyor?

El işçiliği ve zanaatkârlık saat işinde çok önemlidir. Ustanın tecrübeli ve yetenekli olması şart. Bu yüzden saat ustalarının eğitimli olmaları ve şirket içinde tecrübe kazanmaları gerekiyor. Öylesine hassas bir iş yapıyoruz ki, bir saatin montesi sırasında saç telinden ince, gözle görülemeyecek kadar küçük parçalarla çalışıyoruz. Örneğin bir Grand Complication’ın yapım süreci üç ay sürüyor. Bazen bir parçayı takana kadar nefesimdeki titreşimden etkilenmemesi için nefesimi bile tutuyorum.

Çocukken de mekaniğe ilginiz varmış ve IWC ile de bir gazete ilanı sayesinde tanışmışsınız. İlana başvurduktan sonra saatçiliğin size uygun meslek olduğunu anladığınız anı anımsıyor musunuz? Aradan geçen yıllar sonrasında işinize olan sevginizi ve IWC’ye olan bağlılığınızı taze tutan nedir?

Beni IWC’e bağlayan en önemli şeylerden biri, büyük bir aile gibi olmamız. Hepimiz ne için çalıştığımızı cok iyi biliyoruz: Yüksek kalite, müşteri memnuniyeti, sanat ve el işçiliği değerleri… Bir saat uzmanı olarak koleksiyonumuza baktığımda, her zevke göre bir ürünümüz olduğunu ve bunların her birinin saat dünyasının en nadide parçaları olduğunu görüyorum. Böylesine köklü ve dünya saat sektörüne yön veren yenilikçi bir şirkette çalışmak elbette çok gurur verici. İşime olan tutkumun asıl kaynağını bu durum oluşturuyor.

IWC’de son kontrol aşamasında çalışıyorsunuz. Bu aşamanın en önemli aşamalardan biri olduğunu biliyoruz. Neler yaptığınızı kısaca anlatabilir misiniz?

Yeni merkezimizde çizimlerini kendimiz yaptığımız parçaları yine kendimiz üretebiliyoruz. Bütün süreçler tek bir merkezde yaşanıyor. Prototipini hazırladıktan sonra zayıf yerleri belirleniyor, bu bölgelerin rötuşları yapılıyor ve üretime geçiyoruz.
Kalite kontrolde ise saatin bütün fonksiyonlarını testten geçiriyoruz. Bunun icin kendi ürettiğimiz ve saat endüstrisi için yapılmış en gelişmiş makineleri kulanıyoruz. Bu işlem ortalama 2-3 hafta sürüyor. Saati powerreserve testi, date kontrolü, hava ve su geçirmezlik, kasa ve kadran kontrolü ve IWC için özel olarak geliştirilen ve saatlerin mükemmelliğine uygun çok özel başka bazı testlere tabi tutuyoruz.

Kendi saatinizi, komplikasyonunuzu tasarlamak isterseniz, nasıl olurdu?

Kendi saatimi mezuniyette tasarlamıştım ama tabii aradan çok uzun yıllar geçti. Kendi komplikasyonumu yaratmakla ilgili birkaç fikrim var ama henüz paylaşamıyorum.

2019-06-28T20:23:59+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.