Loading...

Kiteboard maceranız 12 yılı geride bıraktı. Geçen sürede neler yaşadınız? Bu 12 yılın hikâyesini ve sizin için anlamını öğrenmek isteriz?
Geçen bunca zaman sonunda hala ilk günkü heyecanımı, şaşkınlığımı, mutluluğumu hatırlıyorum. Uçurtmaları havada gördüğüm o ilk anın, koşarak sahile gidişimin hayatımı bu kadar değiştireceğini tahmin edemezdim. Çocukluğum dâhil spor her daim günlük yaşamımın bir parçasıydı ancak Kiteboard ile hayata bakışım değişti; kendimi özgür ve bütün hissettim. Böyle bir keşifle başlayan Kiteboard maceram milli sporculuk ile devam etti. Ayrıca dünyanın en büyük, en prestijli ve en vizyoner markalarından biri olan Mercedes-Benz ile olan iş birliğimiz sonucunda; adımın Mercedes-Benz markası ile yan yana gelerek okulumuzun KiteMercedes by Bilge Öztürk olarak adlandırılması ise hayatımdaki en önemli, en gurur verici gelişmelerinden oldu. Okulumuzda Kiteboard öğrenmek isteyen misafirlerimizi ağırlamanın yanı sıra zaten ailemize katılmış kişilerin ziyaretleri, Kiteboard sporu adına düzenlemiş olduğumuz yarışlar, etkinlikler, şampiyonalar ve Olimpiyat yolunda meşaleyi taşıyacak yeni nesilleri yetiştirmek üzere yaptığımız çalışmalar ile adımıza yakışır bir şekilde bayrağı en önde taşıyoruz. Bir KiteMercedes sporcusu olarak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin düzenleyeceği ANOC 2019 World Beach Games için Türkiye adına kazanmış bulunduğum kota ile çıtamızı olimpik seviyeye taşımanın gururunu yaşıyorum.

Kiteboard, rüzgâr ve denizle iç içe bir spor… Çetin bir mücadelenin yanı sıra doğayla sıkı bağlar da gerektiriyor olmalı! Bu işe gönül vermiş biri olarak bu deneyimi hiç yaşamayanlara Kiteboard’u nasıl anlatırsınız?
Doğayla bütünleşmek ve onun bir parçası gibi hissetmek… Rüzgâra yön verirken denizde özgürce istediğin yere gitmek! Yalnızca doğanın sana sunduğu gücü yönlendirmek ve başka bir desteğe ihtiyaç duymamak: Mutluluk, huzur, özgürlük… Başka bir şey düşünmeden yalnızca rüzgârın sesi, suyun hissi… Meditasyon, aynı zamanda egzersiz; teslimiyet, aynı zamanda bağımsızlık; akışına bırakmak, aynı zamanda kontrolü ele almak; heyecan, adrenalin aynı zamanda dinginlik ve huzur… Anlatılmaz, hissedilir, yaşanır…

İşin bir de mücadele kısmı var; yarışlar, şampiyonalar… Kiteboard denilince hangi organizasyonlar öne çıkıyor?
Kiteboard’un 2024 Olimpiyatları’na kabul edilmesiyle birlikte dünyada ve Türkiye’de popülaritesi arttı ve bu alanda çok daha ciddi çalışmalar başladı. Kiteboard çalışmaları ülkemizde Türkiye Yelken Federasyonu’na bağlı olarak yürütülüyor. Federasyon da World Sailing (Dünya Yelken Federasyonu) çatısı altında yer alıyor. International Kiteboard Assosiation (IKA), Kiteboard sporunun resmi kurumu ve Dünya Olimpiyat Komitesi de olimpik yarışları düzenleyen komite olarak bu sporun gelişiminde etkili kurumlar olarak öne çıkıyor. Bu kurum ve federasyonların düzenledikleri yarışlar ile dünya derecesi ve sıralama elde ediliyor. Kıta yarışları, Dünya Şampiyonaları, bölgesel yarışlar ve ulusal yarışlar önemli Kiteboard etkinlikleri olarak sıralanabilir.
Bunlar dışında özel organizasyonlar da Kiteboard’un gelişimi ve daha çok kişinin katılımı açısından önemli. Örneğin her yıl yaptığımız KiteMercedes Weekend etkinliği merakla beklenen ve en çok katılımın sağlandığı organizasyonlardan biri. Test sürüşleri, plaj oyunları, workshop’ların yanı sıra düzenlediğimiz yarışlarla da bu spora desteğimizi sürdürüyoruz.

Sizin katıldığınız şampiyonaları sorsak, yakın dönemde hangi mücadelelerden başarıyla çıktınız?
Kiteboard’un olimpik yarışlara dâhil olmasıyla Olimpiyat Komitesi tarafından yapılacak ilk yarış ANOC 2019 World Beach Games olarak ilan edildi. Bu yarışta, dünya sıralamasına göre yalnızca ilk 20 sporcunun katılabileceği kota belirleniyor ve ardından Olimpiyat Komitesi tarafından özel davet ile katılım gerçekleşiyor. Ben de, dünyanın en iyi 20 sporcusu içindeki yerimi koruyabilmek için 2019 yılı içerisinde öncelikle 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında İtalya Garda Gölü’nde düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katıldım. Ardından World Beach Games için puan ve sıralama hesabı 1 Haziran 2019 tarihinde ilan edileceği için bu tarihten önceki son yarış olan ve 23-29 Mayıs tarihlerinde Çin’de düzenlenen Asya Şampiyonası’nda yarıştım. Bu yarışlarda aldığım puanlar sonucunda 2019 ANOC World Beach Games’e katılmaya hak kazandım. Sonuçların açıklandığı ödül törenindeki gururumu anlatamam. Bir sporcu için böylesi değerli anlardan birini yaşayabilmek paha biçilmezdi. Benim için en büyük mutluluk ise “Yıldız”ı “Ay-yıldız” ile birlikte taşıma ayrıcalığına sahip olmak!

Deniz ve rüzgâr denilince akla yaz geliyor. Peki, Kiteboard sadece yazın mı yapılıyor? Board üzerinde rüzgârla dans etmediğiniz zamanlarda size neler yapıyorsunuz?
Türkiye, sayısız doğal güzelliklerinin yanı sıra denizleri ve elverişli iklimi dikkate alındığında Kiteboard için mükemmel koşullara sahip bir ülke. Muğla, Akyaka ise yalnızca ülkemizde değil dünyadaki en önemli Kite noktalarından biri. Akyaka’da Kite sezonu Nisan-Kasım arasında oldukça uzun bir süreyi kapsıyor. Kış aylarında ise hava koşulları sebebiyle sezon zamanı kadar randımanlı ve keyifli bir Kite imkânı olmuyor. Bu nedenle kış aylarında daha çok karda snowkite yapılıyor. Örneğin Erciyes Dağı’nda iki yıldır Dünya Snowkite Şampiyonası düzenleniyor.

Ben genellikle yarış takvimine göre farklı ülkelerde gerçekleşen diğer yarışları takip etmeye çalışıyorum. Son iki yıldır kış aylarında Meksika, La Ventana’da antrenmanlara devam ediyorum. Aynı zamanda KiteMercedes olarak Akyaka’ya kış rotası düzenliyoruz ve kiteboard tutkunlarını buluşturuyoruz.
Tutkuyla çıktığınız bu yolda; hedefinizi hep bir adım ileriye taşıdınız. Kite ile ilgili gelecek hedefiniz nedir?

Öncelikle bu yıl yapılacak ilk olimpik yarış olan ANOC 2019 World Beach Games’te ülkemi temsil etmeyi hedefliyorum. Bu amaçla KiteMercedes’te her sabah ve akşamüzeri antrenman yapıyorum ve gün boyunca öğrencilerimiz, misafirlerimiz ve Kiteboard tutkunlarıyla harika vakit geçiriyoruz. Ülkemizi ve markamızı Olimpiyat yolunda ilerletecek yeni nesiller yetiştirmeyi ve Kiteboard denince ilk akla gelen KiteMercedes markasını ulusal ve uluslararası başarılarla yaşatmayı önemsiyorum.

Akyaka’da KiteMercedes by Bilge Öztürk isimli okulda Kite’a ilgi duyanlara eğitim veriyorsunuz? Özellikle gençlerin bu spora ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KiteMercedes’te her yaştan öğrencimiz mevcut. Kiteboard’a ilgi her geçen yıl katlanarak artıyor. Yeni yetişen gençlerimiz de çok sıkı geliyorlar. Bazı spor kulüpleriyle iş birliklerimiz dolayısıyla da gençlerimizi kazanıyoruz, kazandırıyoruz. Çocuklarını Kitebaord’a başlatmak için gelen ebeveynler de kendilerini bu tutkuya kaptırıp ailece “Kite’çı” oluyor. Paylaşılan bu heyecan aynı zamanda nesilleri de bir araya getiriyor.

KiteMercedes by Bilge Öztürk özelinde Mercedes-Benz ile olan iş birliğiniz hakkında neler söylersiniz? Otomobil tutkunlarıyla Kite tutkunları adrenalin peşinde buluşuyorlar mı?
Mercedes-Benz tartışmasız dünyanın en iyi markalarından… “The Best or Nothing” mottosu okulumuzu da çok iyi betimliyor. En kaliteli, iyi ve konforlu eğitimin adresinde Kite tutkunları ve otomobil tutkunları buluşuyor. Aslında aynı kişi oluyorlar diyebiliriz, çünkü Kiteboard yapıp buna tutulmamanız mümkün değil. Tıpkı Mercedes-Benz kullanan birinin bir daha asla vazgeçemeyeceği, bir başka otomobile binemeyeceği gibi… Yalnızca spor değil bir yaşam biçimi olan Kiteboard yine yalnızca otomobil değil bir yaşam biçimi, hayat tarzı olan Mercedes-Benz ile birleştiğinde ortaya mükemmel uyum ve bütünlük çıkıyor. Bu muhteşem deneyimi yaşamak isteyen herkesi Akyaka’ya KiteMercedes by Bilge Öztürk’e bekliyoruz.

2019-09-09T16:30:16+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.