Loading...

36 yaşındaki sporcu, kadın tenisçiler sıralamasında bir zamanlar iki numaradaydı. 2011 Fransız Açık ve 2014 Avustralya Açık turnuvalarını kazandı. Tenis sporunu tüm Asya’da popüler hale getirmesinin ardından, Time dergisi onu Dünyanın En Etkili 100 Kadını listesine dâhil etti. Şu sıralar, bir tenis ikonuna dönüşme sürecini belgeleyen uzun metrajlı bir film çekiliyor. Li Na Çin’de uzun yıllardır bir süperstar olarak kabul ediliyor.

Li Na, Chongqing’in hareketli şehir merkezinde bulunan Westin Hotel’in 54. Katındaki odada gülümseyerek pencereye doğru yürüyor. Tropik Hainan adasında geçirdikleri aile tatilinden döner dönmez kendini Chongqing şehri ve parlak mavi bir Mercedes-Benz GLC ile çifte bir randevunun içinde buluyor.

Binaların siluetleri, köprüler ve Yangtze Nehri’ne bakan nefes kesici bir manzara sunuyor. Li Na, Çin’deki en kalabalık şehirlerden biri olan Wuhan’da büyüdü ama artık başkent Pekin’de yaşıyor. Bu onun Chongqing’e ilk gelişi. İsmi “çifte mutluluk” anlamına gelen bu şehirde güzel bir gün geçirmek için her şey uygun. Yaz aylarında “fırın şehir” olarak anılacak kadar sıcak olan Chongqing, Lİ Na ve GLC’yi 38 derecelik nispeten ideal bir havayla karşılıyor.

Li Na, otelden ayrılıp yola çıkmadan önce ince topuklu ayakkabılarını, daha rahat bir çiftle değiştiriyor. Chongqing, Avusturya büyüklüğünde bir alanda, 38 milyonluk nüfusuyla, Yangtze ve Jialing nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olan devasa bir metropol ve dünyanın en yoğun nüfuslu bölgesi. Çin’in kalbinde, eski İpek Yolu’nun üzerinde yükselen şehir, yüzde 10’dan fazla yıllık büyüme oranıyla Çin’in en önemli ekonomik güçlerinden biri. Asya’nın Silikon Vadisi’ne cevabı da burada bulunuyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çok otomobil üretilmiyor. 2016’da şehirde üç milyonun üzerinde otomobil üretildi. Ayrıca dünyada satılan her iki laptoptan biri, nüfusu her gün 6000 kişi artan bu devasa şehirden geliyor.

20 yıl kadar önce doğrudan merkezi hükümet idaresine bağlanan bu şehirde bir değil tam yedi tane özel ekonomik bölge bulunuyor. Çoğu, Avrupa’daki muadillerinden çok daha büyük olan bu yerleşimler etkileyici bir manzara sunarken binlerce köprü, yüzlerce restoran ve sayısız palmiye parkı barındırıyor. Li Na, GLC’ye bakarken, “Mükemmel!” diyor ve ekliyor: “Bence şehir, bu otomobil ve benim bazı ortak yönlerimiz var: Kuvvet, enerji ve umuyorum ki bir tür soğukkanlılık…”

Li Na, 2011’de ilk Grand Slam turnuvasını kazandığından beri Mercedes-Benz marka yüzlerinden biri. Bu konuyu sorduğumuzda; “Slogan hoşuma gitmişti: ‘En iyi ya da hiç!’ Benim ilkem de buydu: En iyi olmak. Sakatlanmaya bu kadar meyilli olmasaydım, en iyi olabilirdim de.” 32 yaşında kariyerinin sona ermesine sebep olan sağ dizinde yaşadığı sakatlığı düşününce söyledikleri daha anlamlı hale geliyor.

O zamandan beri günlerinin nasıl geçtiğini sorduğumuzda; “Koşu yaptıktan sonra soğuk bir içecek gibisi yok. Evde vakit geçirmeyi, dinlenmeyi ve alışveriş yapmayı seviyorum. Artık, hayatımdaki yeni bir numara, ailem” diyor.
100 milyonu aşkın Çinlinin evlerinde onun zaferini kutlamasının neler hissettirdiğini sorduğumuzda ise Li Na, geri görüş kamerasının yardımıyla GLC’yi park ediyor ve “Ben sadece işimi yaptım” diyor.

Li Na’nın verdiği yanıtlarda her zaman bir ironi var. İlk rol modelinin, renkli kıyafetleri ve aslan yelesi gibi saçlarıyla ABD’li tenis şampiyonu Andre Agassi olması tesadüf değil. Bunu; “Çünkü o sürüden farklıydı” sözleriyle açıklıyor ve ekliyor: “Küçük bir kızken ondan çok şey öğrendim. Biraz köşeli ve karakter sahibi olmak kötü bir şey değil. Ayrıca teniste saldırı en iyi savunmadır.”
GLC’den inen Li Na, Hongyadong’un dar sokaklarında bir yürüyüşe çıkıyor. Nehrin karşısındaki opera binası manzarası önünde, şelalenin yanında kameraya poz veriyor. Korumaları, böylesine popüler bir mekanda, süperstarın selfie avcıları tarafından keşfedilmesinden korkuyor. Sosyal medyada kendisinin Chongqing’de bir fotoğraf çekimi yapacağına dair dedikodular dolaşıyordu. Ama her şey sakin ilerliyor.

Tekrar GLC’ye dönüp yola çıktığımızda, devasa şehrin mükemmel yollarında trafik kısa bir süre durup sonra akmaya devam ediyor. Yolda pek çok plakasız araç görmek mümkün. İnsanlar Chongqing’de bunun normal olduğunu söylüyor. Yetkililer bu kadar çok yeni araç kaydıyla başa çıkamıyor.

Çin’deki otomobil sayısının büyük bir hızla artmasına rağmen, Almanya veya ABD’deki her bin kişiye 700 otomobil oranına kıyasla, her bin kişiye yalnızca 60-70 otomobil düşüyor. Li Na, GLC’yi neşeyle sürüp alnındaki saçları arkaya atarken; “Yetişiyoruz. Pek çok spor dalında olduğu gibi” diyor.

Li Na, dışarıda sıcaklık 40 dereceye tırmanırken, klimayı 22 dereceye ayarlıyor. Böyle tropik yaz koşullarında klima çok önemli. Turumuzun onun için çok yorucu olup olmadığını sorduğumuzda, Li Na serinkanlı bir şekilde; “Ben bir savaşçıyım” yanıtını veriyor.

Tenis oynayarak dünyayı dolaşan Li Na’ya Çin dışında sevdiği yerleri sorduğumuzda; hınzır bir ifadeyle; “Küçük şehirler” diyor. “Londra, Paris, Berlin. Bizim için Avrupa’daki bütün şehirler küçük şehir sayılır. Bunlar kendi içinde bir uyum barındıran eski ve huzurlu yerler; yüksek tempolu, telaşlı ve sürekli hareket halinde olan Chongqing’in aksine…”

Chongqing Opera Binası’ndan şehrin gözde eski mahallesi Eling Er Chang’a giden yol biraz daha uzun sürüyor ama buna değiyor. Bir zamanlar devasa fabrikaların gazete ve para bastığı sokaklar, yaratıcı insanlar, kafeler, yiyecek tezgahları ve şemsiyeli kadınlarla dolu.

Öğleden sonra ise Li Na ailesine geri dönüyor. Şehri ve turu nasıl bulduğunu sorduğumuzda; “Buranın ruhunu sevdim” diyor ve ekliyor: “Şehrin keşfedilecek pek çok yönü var.”

2019-09-09T14:29:56+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.