Loading...

Carolina Molossi’ye, Milano’da yaşayan insanların estetikle niçin bu kadar ilgilendikleri sorulduğunda, zarif bir el hareketiyle manzarayı işaret ederek Lombardiya bölgesinin eşsiz güzelliğinden bahsediyor. Zirveleri karlarla kaplı Alp dağları ve kristal berraklığında göllerle çevrili olan bölgenin tam ortasında bulunan Milano şehri son derece şık ve cazibeli bir yer. Dünyanın en iyi mimarları ve tasarımcıları burada eserleriyle ölümsüzleşmiş durumda. Şehrin pek çok bölgesinde, restore edilmiş Art Nouveau tarzı binalar güneş ışığında altın gibi parıldıyor. Şehirde bir espresso içerek keyifle oyalanmak istemeyeceğiniz bir yer bulmak zor. “Ve tabii ki, böyle bir güzelliğin bizim yaptığımız işler üzerinde de bir etkisi var,” diyor Carolina Molossi.

Milanolu tipik bir girişimci olan 26 yaşındaki Molossi, çocukluğunda, şehrin tanınmış moda gazetecilerinden biri olan annesiyle birlikte bütün büyük moda gösterilerine katılmış ve moda tutkusunun her zaman içinde olduğunu söylüyor. Üniversiteyi bıraktığından beri moda endüstrisindeki kariyerinin tanıtımını tek başına yapıyor. Ama bunun yalnızca bir hobi olduğunu söylüyor. Tam zamanlı işi ise kurucu ortağı Melissa ve yeni ortağı Marta’yla birlikte yönettiği şirketi Bookalook. Bu şirket markaların, halkla ilişkiler çalışanlarının ve stilistlerin örnek çalışmalarını buluşturan dijital bir platform.

Milano’nun günümüzde moda ve tasarım sektöründeki yenilikçi şirketlerin önemli bir merkezi olarak görülmesinde üç yıl önce bu bölgede faaliyetlerini artıran Expo fuarının da etkisi büyük.

Şehir eskiyle yeniyi mükemmel bir biçimde harmanlıyor. Daniel Libeskind’le Zaha Hadid’in fütüristik binaları tarihi sarayların yanında yükseliyor, trafikte çok sayıda elektrikli bisiklet dolaşıyor ve bugünlerde elektrikli araç şarj istasyonlarının önünde kuyruklar oluşuyor. Milano’nun hem zarif hem de yeniliğe aç olması burayı E-Serisi Sedan için ideal çevre haline getiriyor.

Büyük Potansiyel
Bir moda şirketi kurmak için Milano’ya gitmek gerektiği sıklıkla söylenir. Çeşitli yeni iş merkezleri şu anda sistematik bir şekilde en iyi fikirleri bulmakla meşguller; bunlardan biri de İtalya merkezli bir Silikon Vadisi tarafından kurulmuş olan Fashion Technology Accelerator (FTA). Dört yıldır FTA’nın genel müdürü olan Giusy Cannone, “Moda, tasarım ve teknolojinin birleşimi yenilikler için büyük bir potansiyel taşıyor” diye açıklıyor. Bir mühendis olan Cannone, genç kurucuların geleneksel endüstrilerin geleceğe uyumlanmasını sağladığına yürekten inanıyor. Küçük ekibi, esasen Singapurlu yatırımcılardan gelen fonları yeni girişimlere yönlendiren 40 danışmanı koordine ediyor. “Küresel eğilimleri temsil eden çözümlerin peşindeyiz” diyor. Bunların arasında platform yaklaşımları ile pamuk veya kot gibi kumaşların üretimi için değişik konseptlerin ve sürdürülebilir fikirlerin paylaşımı da bulunuyor.

En son eğilimler, yeni ve uygulama temelli seyyar ödeme çözümleri ve müşterilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde araştırmak ve daha da önemlisi bunları önceden tahmin edebilmek için yapay zekânın kullanılması… Cannone en heyecan verici gündemin, yeni şirketlerin lüks segmentte sahtecilikle savaşmak için sağlam bir sistem sağlayabileceği blok zinciri teknolojisi olduğunu söylüyor.

Bir diğer küresel eğilim ise paylaşmak! Bisikletler, otomobiller, işler dünyanın her yerinde gittikçe daha çok şey paylaşılıyor. Bu, moda girişimlerinin de araştırdığı bir konsept. Bunun iyi bir örneği ise müşterilerine internet üzerinden veya mağazalar vasıtasıyla giyim eşyaları kiralayan Dressyoucan girişimi.
Dressyoucan’in temel fikri, kadınların bir servet ödemeden son moda ürünleri giyebilmelerini sağlamak. Ayrıca kendi favori giysilerini de kiraya verebiliyorlar. Tasarımcılar koleksiyonlarının tanıtımını yapmak için şirketle anlaşmalar yapıyor ve giysileri her kiralandığında ödeme alıyorlar. Instagram’a bir göz atarak bu yenilikçi yaklaşımın nasıl bir heyecan uyandırdığını görmek mümkün. Müşterilerin neredeyse tümü üzerlerinde son moda kıyafetlerle fotoğraflarını paylaşırken, sıcakkanlı bir dille insanlara Dressyoucan’i tavsiye ediyor. Öyle ki yakında zamanda Roma’da da bir Dressyoucan mağazası açılması planlanıyor.

Benzersiz Ürünler
Milano aynı zamanda tasarım alanında da lider bir şehir olarak biliniyor. Loft mimarideki binaları ve butik barlarıyla bir hipster mahallesi olan Tortona, Tasarım Haftası’nın yılda iki kez düzenlendiği önemli merkezlerden biri. Pek çok çevrede bu organizasyonun efsanevi Milano Mobilya Fuarı’ndan bile daha ileri görüşlü olduğu konuşuluyor.

“Yüksek teknoloji zanaatla buluşuyor” konseptine bağlı Wood’d girişimi de ilk başarısını burada kazandı. Andrea ve Stefano Aschier, ahşap işçiliği yapılan bir evde büyüdü. Aileleri tahta kaşıklardan kürdanlara uzanan çeşitlilikte mutfak eşyaları üretiyordu.

Andrea Aschier, “İşi olduğu biçimiyle sürdürmek istemedik, yeni bir şey istiyorduk” diyor. İkili bugün, bu bölgenin ağaçlarını kullanarak iPhone ve MacBook’lar için özenli bir şekilde tasarlanmış kılıflar üretiyor. Ancak bunu yaparken alışılmamış bir yaklaşımla ahşabı 3D tasarımları gerçekleştirmek için kullanıyor veya illüstrasyon ve fotoğraflarla güzelleştiriyorlar. Online ticaret sayesinde ürünleri artık Japonya ve Kore gibi uzak yerlerdeki bayilerde bile satılıyor.

Stefano Aschieri, “Sürekli yanımızda taşıdığımız şeyleri geliştirmek ve onları benzersiz kılmak istedik” diyor. Geleneksel zanaatlardan doğan kişiselleştirme akımına oynuyorlar. Milano’nun tasarımcıları zanaat becerilerini canlı tutarken bunları güncelleme arzusuyla hareket ediyor.

Onlar için en önemli şey kalite ve estetik. Ayrıca modern lüksün deneyimlenmesi. Tıpkı Mercedes-Benz E-Serisi’nin sunduğu kusursuz kalite gibi…

2019-02-19T11:23:29+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.