Loading...

Dört kez Formula 1 Dünya Şampiyonu olmuş biri olarak mükemmel bir sürücü olduğunuz söylenebilir. Ancak yakın zamanda hiçbir şekilde mükemmel olmadığınızı söylediniz.
Hiç kimsenin hiçbir zaman mükemmel olduğunu düşünmüyorum. Muhammed Ali’ye veya daha yakın bir örnek olarak Roger Federer’e bakın. Onlar gibi sporcular mükemmelliğe benden çok daha yakınlar. Eğer bir şeyi ‘mükemmel’ yaparsanız, o zaman sürekli aynı mükemmel notaya basmaya çalışırsınız. Ama ‘mükemmellik’ sabit bir şey değil, sürekli hareket eden bir hedef.

Mükemmelliğin bir standardı var mı?
En nihayetinde ‘mükemmelin’ ne olduğunu bilmiyoruz. Önemli olan bunun keşfedilmesi. Siz yaşlanıp olgunlaştıkça, zihinsel ve fiziksel olarak büyüdükçe ve daha sonra gücünüz azaldıkça mükemmellik kavramı değişiyor.

Devam etmenizi sağlayan şey, rekor kırma fikri mi?
Hayır, mesele hiçbir zaman rekor kırmak olmadı. Ayrton Senna benim çocukluk kahramanımdı ve her zaman bir Formula 1 sürücüsü olmak istemiştim. Yani bu her şeyden önce geldi. Sonra amacım Dünya Şampiyonu olmaktı. Bunu da yaptığıma göre, şimdi amacım ne kadar ileri gidebileceğimi görmek.

Çok başarılı olma konusundaki motivasyonlarınızdan birinin, ailenize ve özellikle de babanıza sizin için yaptıkları için borcunuzu ödemek olduğunu söylemiştiniz. Bu hala sizi motive ediyor mu?
Benim için önemli olan elimdeki fırsatı kanıksamamak. Nereden geldiğimin ve bizim için her şeyin ne kadar zor olduğunun son derece farkındayım. Babam, sevgi dolu bir aile babası olarak harika bir rol modeldi. Ailesinin bir yerlere gelme fırsatını elde etmesi için oynadığı rol mükemmeldi.

Son 25 yıldır sürücülüğe yoğunlaşmış durumdasınız. Başarılı olabileceğiniz başka şeyler de olduğunu düşünüyor musunuz?
Formula 1 pilotu olmak esas odak noktam olsa da zaman içinde başka şeylerle de ilgilenmeye başladım.

Pek çok moda gösterisine gidiyorsunuz. Kişisel olarak tasarımla ilgili misiniz?
Her şeyi özümsemeye çalışıyorum. Gösterilerden sonra sahne arkasında tasarımcılarla birkaç dakika geçirip onlara nelerden ilham aldıklarını soruyorum. Sonra değişik kumaşlar veya değişik süslemeler gibi pek çok şeyin fotoğraflarını çekiyorum ve notlar alıyorum.

Moda dünyasıyla Formula 1 arasında benzerlikler var mı?
Tek bir giysinin yapılması için yüzlerce saat emek harcanıyor. Tıpkı hızlı bir otomobil için olduğu gibi. Ve göz açıp kapayıncaya kadar hikaye bitiyor. Sonra ertesi gün tasarımcılar bir sonraki seti düşünmeye başlıyor. Formula 1’de de aynı şeyi yaşıyoruz: Sezon bittiği anda bir sonraki aracın üretimine başlanıyor.

Sizin için moda, Formula 1’in teknik yükümlülüklerine karşı bir denge mi oluşturuyor?
Bence yaratıcılık toplumları sağlıklı kılan önemli bir faktör. Birinin bu yaratıcılığı keşfetmesine izin verirseniz, bu zihnin kilitlerini açar ve canlandırır. Eğer çocukların bir şeyleri deneyimlemelerine engel olursanız, büyümelerine engel olmuş olursunuz.

Roger Federer’de sizi etkileyen şey nedir?
Onun mükemmellik ve büyüklük için sürekli mücadele etmesi çok etkileyici. Harika bir aile babası ve onunla tanıştığınızda çok iyi bir insan olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca, maçlardan sonra yaptığı konuşmalardaki duruşu ve aurası çok çarpıcı. Konuşmaları gerçekten çok iyi, duygusal ve aynı zamanda gösterişli.

Peki Muhammed Ali hakkında ne düşünüyorsunuz?
O, inandığı şey için bir duruş sergiledi. Politik sebeplerle kariyerini tehlikeye attı. Buna her zaman hayran olmuşumdur. Bir rol model olarak, bana düşündüğüm şeyleri savunabileceğimi gösterdi.

Sosyal sorumluluk projelerine önem veriyorsunuz. Amacınız dünyayı değiştirmek mi?
Hayır, şimdiye kadar yaptığım herhangi bir şeyin dünyayı daha iyi bir hale getirdiğini düşünmüyorum. O yüzden hala uğraşmaya devam ediyorum. Yapabileceğiniz çok fazla şey var. Önemli olan zamanınızın bir değerinin olabileceği alanlara yönelmek!

2019-02-19T12:49:24+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.