Loading...

Kaç dostluk navigasyon cihazları sayesinde kurtuldu, bilinmez! Ama kesin olan bir şey var: GPS’ten gelen 300 metre sonra sağa dönmeniz gerektiği uyarısı, elindeki haritaya rağmen çıkışı kaçırmanıza neden olan arkadaşınızla yaşayacağınız gerginliğin önüne geçebilir.

Dijital haritalar ve GPS sistemleri onlarca yıldır sürücülere bir uyum ve güvenlik duygusu veriyor. Ama artık harita teknolojisi büyük bir sıçrama yaparak yön bilgilerini sürücüye değil aracın kendisine vermek üzere. Ralf Herrtwich, bu yenilikçi adımın hayatımızı nasıl değiştireceğini herkesten daha iyi biliyor.
Here Technologies’te otomotiv departmanının kıdemli başkan yardımcısı olan Herrtwich yeni nesil haritaları geliştirmekten sorumlu. “Şu anda kullandığımız navigasyon sistemlerine kurulum esnasında yüklenen statik haritalarla, gelecekte kullanacağımız haritalar arasında çok büyük farklar var” diyor. Herrtwich, Berlin’deki büyük, tuğladan binanın camdan ön cephesinin ardında planlarını mükemmelleştiriyor. Here, 30 yıl önce kuruluğundan beri dijital harita servisleri endüstrisinin kilit oyuncularından biri oldu. Firmanın yalnızca Berlin’in Mitte bölgesindeki ofislerinde 60 farklı ülkeden 1.000’in üzerinde insan çalışıyor. 7.500 başka çalışan ise dünyanın farklı bölgelerinde harita çözümleri üretmek için çabalıyor.

2015’te, Daimler AG ve başka iki büyük Alman otomobil üreticisi Here’ı satın aldı. Daimler: Herrtwich’in 18 yıl boyunca otonom sürüş projeleri için çalıştığı firma. 55 yaşındaki Herrtwich, Sindelfingen’deki meslektaşlarının “doğru yolda olduklarını” bu sayede bildiğini söylüyor.

Here’ın yeni nesil haritalama teknolojisi ‘HD Live Map’ ismiyle anılıyor ve kullanıma hazır olduğu anda Mercedes-Benz’e bir gün otonom sürüşü gerçek kılabilmek için ihtiyacı olan son derece kesin verileri sağlamayı amaçlıyor. Herrtwich, “Bu haritaları, araca gelen sürekli bir güncel veri akışı olarak düşünmeliyiz” diyor. Tabii, Mercedes-Benz araçlar hâlihazırda çevrelerini algılayabiliyor. Radar ve kameralardan, ultrason ve lazerlere kadar her türlü sensör, uzun zamandır bir “çevre modeli” oluşturabilmek için çeşitli faaliyetlerle ilgili veri topluyor. Ancak bunların menzillerinin hala geliştirilmesi gerekiyor ve dönemecin ilerisinde olan şeyler sensörler için gizemini koruyor. En nihayetinde, köşeyi dönünce ne olduğunu göremiyorlar. Öte yandan yenilikçi HD Live Map, ileride neler olduğunu bilecek şekilde tasarlanıyor.

Bilgi Güvenliktir
Gelecekte haritalar, keskin bir dönemece yaklaşan araca ihtiyacı olan tüm bilgileri sağlayabilecek. “Örneğin harita sürücüyü yeni bir inşaat alanına karşı uyarabilecek ve sürücü de buna göre sürebilecek” diyor Herrtwich. Bu, insanların sürüş tarzına benziyor: Tanıdık yolları yeni yollardan çok daha farklı bir şekilde algılıyoruz.”

Bu düşünce tarzı, Here’ın HD Live Map’inin gelişmesini sağladı. Bu, otomatik olarak güncellenip aracın çevresinin üç boyutlu bir tasvirini oluşturmak için yapay zekadan faydalanan ilk dijital harita. Harita, aracı ve sürücüyü güncel yol durumuyla ilgili bilgilendirmek için bağlı olduğu araçlara neredeyse gerçek zamanlı olarak veri aktarıyor.
Yolda gizli buzlanma varsa ne olur? Trafik sıkışıklığı durumunda birine arkadan çarpma riski nedir? Geleneksel GPS uygulamalarının aksine, Here’da otomobil, sorunu kritik bir seviyeye gelmeden önce tespit ettiği için bunlar büyük meseleler değil.

Yeni mobilite dünyası, dünyayı ölçmenin yeni bir yolunu gerektiriyor. Lazer tarayıcılar ve kameralar kullanan şirket, dijital bir temsil yaratma amacıyla “Here True” araçlarının kaldırım yüksekliğinden tek yönlü sokaklara ve hız limitlerine kadar her şeyle ilgili bilgi toplamasını sağlıyor. HD Live MAP, yolların acayip dünyasını yenilenmiş bir görkemle sunuyor. 2018’in sonuna gelindiğinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da toplam bir milyon kilometre uzunluğunda yolun incelenmiş olması hedefleniyor.

Tüm bu süreç boyunca odakta sürücünün olmasına özen gösteriliyor. En nihayetinde sürücü haritaya değil, harita sürücüye yol gösteriyor. İnsan türü, dijital öncesi çağlarda haritanın yalnızca kenarına kadar ulaşabildi. Haritalanmamış bölgelere sekstantlar ve dürbünlerle giren araştırmacıların vahşi maceraları Daniel Kehlmann’ın ‘Dünyanın Ölçümü’ romanı gibi kitaplara konu oldu. Haritayı hazırlayan sanatçının bölge hakkındaki bilgisizliğini gösteren gizemli deniz canavarı resimlerinin de günümüzde sadece koleksiyon değeri var. Yüzyıllar boyunca bir haritanın değerini gösteren şey, onun kesinliği oldu. Buna sahip olan kişi büyük bir bilginin de sahibi oluyordu. Ve bilgiyle beraber de güç geliyordu. Antik Yunan’da gökyüzü haritalarına bakarak Dünyanın yuvarlak olması gerektiği sonucuna vardılar. Kristof Kolomb, elindeki haritanın küçültülmüş ölçeği Hindistan’ı gerçekte olduğundan daha yakın gösterdiği için büyük yolculuğuna çıktı ve Avusturyalı İmparatoriçe Maria Theresa, potansiyel düşmanların gözünü korkutmak için Viyana’nın şehir duvarlarının haritada gerçeğinden daha uzun bir şekilde resmedilmesini emretti.

Daimler’le Yakın İş Birliği
Mobilitenin artığı dönemlerde, insanların uyum isteği ve ihtiyacı da hiç olmadığı kadar büyük. Steffen Tacke’ye göre, gelecekte de bu durum değişmeyecek. Daimler’in 44 yaşındaki navigasyon gelişim uzmanı, haritaları gösterge tablosundaki ekranlara iletebilmek için veri tabanları, çeşitli kartografik temsil yöntemleri ve yazılım modülleriyle çalışıyor. Tacke, HD Live Map’in gelişini ilave bir “alıcı girişi” olarak görüyor. “Sürüş deneyimimi genel olarak daha iyi hale getiriyor ve daha ileriye bakabilmemi sağlıyor. Bu otonom sürüş için gerçek bir dönüm noktası” diyor ve şerit genişliği, yön işaretleri ve yol çalışmaları gibi şeyler için “son derece kesin bilgilere” gereksinim duyduğunu ekliyor. Peki “son derece kesin” derken tam olarak ne kastediyor? “Bir santimetreden daha küçük bir yanılma payı” diye yanıtlıyor.

Bu tür bir haritanın geliştirilmesi ortaklar için yepyeni bir alan. Tacke, “Ne Here ne de Daimler bu projeyi tek başına gerçekleştiremezdi” diyor. “Ama iki şirket birlikte, uzmanlık ve deneyimlerini birleştirerek zorlukları aşabilir ve iki taraf için de uygun bir ürün geliştirebilirler.” Here’ın ölçüm araçları HD Live Map’in kesinliğini garanti altına alırken, Daimler’in sensör verileri de bir o kadar önemli olan bir şeyi sağlıyor: Güncellemelerin hızı.

Yüzbinlerce Mercedes-Benz araçta bulunan sensörler, 2013 yılından beri veri topluyor ve bunları anonim bir şekilde işliyor. Örneğin, cam sileceklerinin çalışma frekansı aniden bastıran sağanak yağışlarla ilgili bilgi sağlayabiliyor. Bu bilgi bulut ortamında ‘Daimler Araç Sunucu Uygulamasında’ toplanıyor ve Here da Daimler’le yakın iş birliği sayesinde bu bilgilere ulaşabiliyor.
Bu sayede, sisteme bağlı olan her otomobil Here için bir ölçüm cihazına dönüşüyor ve onlar da gerçek hayat koşullarındaki değişimleri dijital bir temsile dönüştürüyor. Veri çift yönlü bir akışta işleniyor.

Here’da görevli uzmanlardan Ralf Herrtwich tüm bunların nasıl çalıştığını açıklıyor: “Aracın sensörleri topladıkları veriyi birleştirerek çevrenin mini harita benzeri bir modelini çıkartıyor. Aracın ufkun ötesini de görebilmesi için bu veri HD Live Map ile karşılaştırılıyor. Eğer aracın sensörlerinin oluşturduğu mini harita bizim haritamıza uymuyorsa, gerçek dünya koşulları değişmiş olmalı. Bunun sebebi, örneğin bir inşaat olabilir.”

Otomobil, bu bilgiyi Daimler’den Here’a sunucu vasıtasıyla iletiyor ve belli bir sayıda araç aynı değişikliği kaydettiğinde HD Live Map birkaç saniye içinde yeni duruma adapte oluyor. Halihazırda bir milyondan fazla otomobil sisteme bilgi sağlıyor.

Otonom sürüşün temelleri atılıyor; geleceğin Mercedes-Benz araçları direksiyon başında oturmak yerine çalışmak, oyun oynamak ya da ne istenirse ona imkân sağlamak için geliyor.

2019-02-19T14:17:41+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.