Loading...

Melek Balgün ile bir öğle yemeği randevusu uzun süren bir maceraya dönüşebilir. 29 yaşındaki Balgün, gözleri heyecanla açılmış bir şekilde coşkuyla konuşurken masamız Japon tatlılarıyla dolu. Gerçekten de şu anda hayat onun için son derece heyecanlı. Geçtiğimiz günlerde, Arte Network bünyesinde yayınlanan ‘Art of Gaming’ (Oyun Sanatı) programında sunucu olarak gösterdiği performansla “Bilgi ve Kültür” kategorisinde Grimme-Preis ödülüne aday gösterildi.

Tutkunu olduğu sporun yolculuğu düşünüldüğünde, bu müthiş bir başarı. Onun tabiriyle “gerçeküstü” bir olay. Yakın zamana kadar Espor sadece “nerd” tabir edilen çevreler tarafından takip ediliyordu. Şimdi ise müsabakalar, adanmış hayranlarla dolan büyük arenalarda, bu spor dünyayı ele geçirme yolunda ilerliyor. Bilgisayar oyunları Melek Balgün’ün tutkusu. Kendi başına oturmayı öğrendiği günden beri oyun oynuyor. Dört bilgisayarlı bir evde büyümesinin yanı sıra, en iyi arkadaşının babası da bir bilgisayar uzmanıydı. Arkadaşını ziyarete gittiğinde pek çok kez onu atölyesinde bilgisayarlar üzerinde çalışırken görürdü. Melek Balgün o günleri, “Kısa süre sonra, bunu yapmak istediğimi anladım” diye anlatıyor.

Kızlara uygun değil mi?
9. sınıftayken genç kız dergileri yerine IT dergileri okuyordu ve okul sonrası bilgisayar kulübündeki tek kızdı. Arkasında oturan erkekler çoğu zaman, şiddeti yücelttiği iddiasıyla tartışmalara konu olan, çok kişilik “Counter Strike” oyununu oynuyorlardı. Bilgisayar kulübünde oğlanlar oyun oynarken kahkahalar atıp bağırıyorlardı. Melek Balgün onlara katılmak istediğinde ise ona bu oyunun kızlara göre olmadığını söylediler.

Balgün her şeyi başlatanın bu olduğunu söylüyor. Okuldan sonra bir IT teknisyeni olan komşusunu ziyaret etti ve ertesi gün ağ bağlantısı kurulmuştu. “Küçük kardeşime karşı oynuyordum. Birkaç hafta sonra o kadar iyi hale geldim ki, kulüpteki oğlanların hepsini yere seriyordum.”

Bunlar 15 yıl önceydi. O zamandan beri oyunlar bilgisayar delileri için bir hobi olmaktan çıkıp kitlesel bir fenomene, hatta bir kültür olayına dönüştü. Günümüzde bilgisayar oyunları New York Modern Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor. Norveç ve İsveç’te Espor okulda öğretiliyor. İlk Espor lisans programı ise İngiltere’de açıldı. Schalke 04 gibi büyük futbol kulüpleri oyuncularla kontratlar imzaladı. Mercedes-Benz 2017’den beri en büyük ve eski Espor ligi olan Elektronik Sporlar Ligi (ESL) ile ortaklığını sürdürüyor.
Son yıllarda dünyanın en iyi oyuncuları kendilerini tamamen çalışmalarına adama imkânını elde ettiler. Sadece Almanya’daki 34.3 milyon hayran ve tüm dünyada, hafta sonlarında PlayStation’da futbol oyunları oynayan orta yaşlı aile erkeklerinden, ergen ‘League of Legends’ oyuncularına kadar herkes tarafından takip ediliyor. League of Legends, her yerde ve her zaman oynanabiliyor. Başlarken ücretsiz olsa da, pek çok oyuncu “şampiyonlarla” daha iyi rekabet edebilmek için bir süre sonra para ödemeyi tercih ediyor. Her ay 85 milyon kişi, 5 kişilik takımlar halinde, sanal bir haritada rakiplerinin karargâhına saldırmak için oyuna bağlanıyor.

Yeni Bir Tür Sporcu
League of Legends oyununda ustalaşmak size milyonlar kazandırabilir. Şu anda dünyada yaklaşık 10.000 profesyonel oyuncu var. Bunların çoğunu genç erkekler oluştursa da aralarında kadınlar da bulunuyor. Hepsi de fiziksel ve zihinsel olarak son derece zinde durumdalar. Saniyede 8, dakikada 480 karar verme yetisiyle, testlerde en iyi ABD Hava Kuvvetleri pilotlarını geçtiler. En üst düzey takımlar olası tüm senaryoları beraberce o kadar çok kez yaşamış oluyor ki, takım arkadaşlarının hangi hamleleri yapacaklarını sezgisel olarak biliyorlar.

Seçkin oyunlar; sessiz, nazik, odaklanmış, el-göz koordinasyonu ve konsantrasyonu çok güçlü yeni bir sporcu tipinin ortaya çıkmasını sağladı. Günümüzün Espor yıldızları, analog bir dünyada piyanist, keman virtüözü veya beyin cerrahı olabilirlerdi. Onların virtüözlükleri dijital ortamda büyüyor. Sanatlarını kelimelere dökmek ve daha erişilebilir kılmak için Melek Balgün gibi sunuculara ihtiyaçları var. Kendisi de yıllarca profesyonel bir oyuncu olan Balgün artık, Köln’deki Gamescon gibi etkinliklerde görüntüler dev ekranlara yansıtılırken, 18.000 kişiye kadar ulaşabilen büyük kalabalıkların karşısında maç anlatıyor. O bu süreci; “Herkes bir sporun, Espor gibi evrimleşmesine şahit olacak kadar şanslı değil. Bu yüzden hepimiz şu anda biraz duygusalız” diye açıklıyor ve ekliyor: “Camiamız büyüyor, ama hala ilk günlerdeki güçlü dayanışma duygusunu hissediyorum.” Oyuncu camiasından bahsederken, sanki milyonlarca kişiden değil de birkaç yüz kişiden bahsediyormuş gibi, “biz” kelimesini kullanıyor.

Melek Balgün Ocak 2017’de Uluslararası Pazarlama diplomasını aldı. Şu anda serbest bir sunucu olarak çalışıyor. “Art of Gaming” onun pek çok projesinden sadece biri. Fransız bir meslektaşıyla birlikte, insanların niçin oyunları bu kadar sevdiğini anlamak için bilim insanlarıyla ortak bir çalışma yürütüyor. Onun bu konularda söyleyecek çok şeyi var…

Espor nedir?
Rekabetçi bir şekilde oynanan tek kişilik veya çok kişilik video veya bilgisayar oyunları.

Ne tür oyunlar?
Aslen, gerçek hayatta görebildiğiniz bütün sporlar: Futbol, basketbol, motor sporları… Bununla beraber birkaç yıldır sahne, “League of Legends” (LoL) ve “Dota 2” gibi gerçek zamanlı strateji oyunlarının hâkimiyetinde. Ödül paralarının çoğu bu oyunlardan kazanılıyor.

En önemli oyuncular kimlerdir?
Alman-İranlı oyuncu Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi (25) ve Koreli oyuncu Lee “Faker” Sang-hyeok (21) şu anda dünyanın en üst düzey Espor profesyonelleri olarak kabul ediliyor.

2018-11-02T17:28:58+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.