Loading...

Karanlığa doğru gözden kaybolan kulelere benzeyen kolonlarıyla, Berlin’in Mitte bölgesindeki eski kombine ısı ve enerji santralinin beton zeminindeki su birikintileri, Mercedes-Benz’in yeni Dünya Kupası reklamının prodüksiyonu için kurulmuş florasan ışıkları yansıtıyor. Bu yaz herkesin alt etmeye çalışacağı dünya şampiyonu teknik direktör Joachim Löw çekim için burada. Kendisiyle futbolla dolu bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Sizin için Dünya Kupası unvanını korumaya çalışmakla, onu kazanmak istemek arasında bir fark var mı? Dünya şampiyonu olmak isteyen bir takımın nasıl bir zihniyeti olmalı?
Her şeyden önce çok büyük bir zihinsel dayanıklılığa sahip olmanız gerekli. Dünyanın en iyileriyle rekabet ediyorsanız, inanılmaz bir dirençle karşılaşmaya hazır olmalısınız. Maçlar genellikle bıçak sırtında geçiyor. Tek bir hata bile yolun sonu anlamına gelebilir. Bu sebeple, çalışmaya turnuvadan birkaç gün veya hafta önce başlamıyoruz. Sürekli olarak bir hazırlık ve antrenman halindeyiz.

Bir keresinde takımın, detayları “kafayı takmaya” yeniden başlamadan önce 2014 Dünya Kupası zaferini sindirmek için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu söylemiştiniz. Bunun nasıl bir şey olduğunu anlatabilir misiniz?
Bu uzun bir süreçti. Takımımızın çekirdek kadrosu 2010’dan beri birlikte. 2012’de Avrupa Şampiyonası yarı finallerinde İtalya’ya yenildiğimiz için bizimle dalga geçmişlerdi. Hatalarımızdan ders çıkarmak zorundaydık. Ayrıca turnuvaların devasa bir duygusal yükü var. Her şeyinizi vermeniz gerekiyor. Hem birey olarak hem de takım olarak odaklanıyorsunuz ve gözleriniz ödülde oluyor. Fiziksel ve psikolojik limitlerinize ulaşana kadar zorlanıyorsunuz. Sonra birdenbire bakıyorsunuz ki, kazanmışsınız. Gittiğiniz her yerde sizi tebrik ediyorlar. Bu harika bir şey!

Bu durum ne kadar sürüyor?
Birkaç hafta sonra her şey en baştan başlıyor. Sıfır noktasına geri dönüyorsunuz. Daha önce başardığınız şeylerin artık bir öneminin olmadığını bilseniz de, o zafer sarhoşluğu duygusuna tam olarak engel olamıyorsunuz. Bu da her şeyin yine aynı şekilde gerçekleşeceğini düşünme riskini getiriyor.

Formula 1 şampiyonu Nico Rosberg, unvanını kazandıktan sonra istifa etti. Yarışlardan önce büyük stres yaşadığından ve uyku sorunları çektiğinden bahsediyordu. Bu kadarı yetmişti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Başarının büyük bir bedeli var. Bu kadar zamanı bir şeye hazırlanarak geçiriyorsunuz; kalbinizin ve ruhunuzun her bir zerresiyle bunu arzuluyorsunuz. Vücudunuzdaki her hücreyle hedefinize ulaşmak ve en iyi olmak istiyorsunuz. Bunu başardığınızda, oraya ulaştığınızda ise bir duvara tosluyorsunuz. Bu kaçınılmaz ve doğal bir şey. En nihayetinde bedenin baskıya bir tepki vermesi gerekiyor. Enerjinizi, konsantrasyonunuzu ve tetikte olma yetinizi kaybediyorsunuz. Bu ani güç kaybı, çizginin diğer tarafında yaşadığınız her şey kadar uç noktada bir duygu. Bir zaferi sindirmek zaman alabilir ve herkes bunu kendi yoluyla başarmalıdır.

Takıma genç oyuncular almanızın sebebi bu mu? Yeniden güç toplamak mı istediniz?
Bir teknik direktör olarak şunu iyi biliyorum: Bu seviyede bir zaferi aynı formül, aynı takım ve aynı insanlarla tekrarlamak mümkün değildir.

Yani dünya şampiyonlarının kendilerini yeniden tanımlamaları mı gerekiyor?
Ülkeler aldıkları sonuçlardan ders alıp yeteneklerini geliştirdikçe futbol sürekli ilerliyor. İki üç yılda bir yeni insanlara ve taze kana ihtiyacınız var. Bir şeyleri birbirine karıştırmak verimli olabiliyor.

Teknik direktörlük kariyeriniz boyunca takıma 94 “çaylak” aldınız. Genç bir oyuncunun bir gün en iyilerden biri olacağını anlamanız ne kadar sürüyor?
Her şeyden önce, deney yapmayı seviyorum. İşe yararsa iyi, yaramazsa devam ediyorum. 20 yaşında bir gencin yeteneği ve irade gücü hakkında yargıda bulunabilirsiniz ama geleceğin ne getireceğini söylemek güçtür. Oyuncular birkaç iyi maç çıkardıktan sonra olacakları etkileyebilecek birkaç dış faktör var: Ünlü oluyorlar. Herkes onlardan bir şeyler istiyor, yeni anlaşma teklifleri alıyorlar. Bütün bunlar olmadan önce sadece futbola konsantre olmaları daha kolay oluyor. Deneyimime dayanarak size bazı oyuncuların bu noktada bir çukura düştüğünü söyleyebilirim. Kimileri yeniden ayaklarının üzerine kalkmayı başarabiliyor, kimileri ise başaramıyor. Bizim ise standartlarımız yüksek, uluslararası futbolun kıstas noktası olmak istiyoruz. Bu yüzden her zaman en iyiye odaklanıyoruz.

“En iyiler asla öğrenmekten vazgeçmez. En iyiler asla dinlenmez.” Sözüne katılıyor musunuz?
Kesinlikle. Benim için bir oyuncunun gelişmeye, öğrenmeye ve kendinden beklenenden daha fazlasını vermeye istekli olup olmadığını bilmek çok önemli. Pek çok genç oyuncu gerçekten yüksek seviyede bir profesyonellik sergiliyor. Kendi performansları üzerine çok düşünüyorlar. 12 yıllık deneyimim boyunca fark ettiğim bir değişim var. Günümüzdeki oyuncular öğrenmeye bir önceki nesilden daha istekli.. Eskiden bazı şeyler sanki taşa kazınmış gibiydi, şimdiki nesil ise kavrayışlı, meraklı ve daha ince eleyip sık dokuyor. “Başka ne yapabiliriz?, Başka neyi deneyebiliriz?” diye soruyorlar. Ayrıca yeni şeyleri hızlıca uygulayabiliyorlar. Kulüplerin yatılı okullarında, performans merkezlerinde ve akademilerde birinci sınıf bir eğitim alıyorlar. Öğrenmeyi öğreniyorlar.

Sıklıkla oyuncuların takip etmeleri gereken bir plandan bahsediyorsunuz. Peki, siz kendinizi hangi alanlarda geliştirebileceğinizi düşünüyorsunuz?
Mesleğimle ilgili sınırlı bir bakış açısı geliştirmemeye özen gösteriyorum. Sporu kuş bakışıyla görmek istiyorum. Başka ülkelerde maçlar izliyorum ve antrenörlerimle keşifçilerimi Güney Amerika, Afrika ve Asya’ya gönderiyorum. Diğer ülkelerde takımlar nasıl çalışıyor? Oyuncularını nasıl hazırlıyorlar? Daha önce görmediğimiz bir şey var mı? diye araştırıyorum. Bazen gözlediğimiz şeyleri antrenman programımıza dâhil edebiliyoruz.

Bunca zaman sonra hala devam etmenizi sağlayan şey nedir?
Muhtemelen yaptığım şeyi seviyor olmam. Bu kadar basit! Futbolla büyüdüm ve oyuncu olarak iyi bir kariyer yapma umudumu gerçekleştiremedim. Milli takım bir araya geldiğinde, her gün orada olmaktan keyif alıyorum. Oyuncular da iyi hissetmeli, en iyi sonuçlar bu şekilde ortaya çıkıyor. İçlerindeki ateşi parlak tutmalarına yardımcı olmak ve onlara yaptıkları şeyi nasıl seveceklerini göstermek istiyorum. Bu benim devam etmemi sağlayan şey. Futbol benim hayatım.

Sizin takımınızı bu kadar özel kılan şey nedir?
Son birkaç yılda oyunumuzda büyük bir gelişme kaydettik. Bugünlerde gözle görülür bir rahatlık ve yaratıcılıkla oynuyoruz. Bu da Brezilya ve İspanya gibi takımlara ayak uydurabilmemizi sağlıyor. Eskiden onlarla savaşma, adanmışlık ve irade gücüyle yüzleşmeye çalışırdık, ama artık işin yeni gereklilikleri bu şekilde. Sonuçta eğer bir matematik profesörü olmak istiyorsanız, soruları teker teker çözmeyi becerebilmeniz gerekir. Ayrıca her şeyden çok oyuncularımızın güçlü karakterlere sahip olmaları önem taşıyor. Asla pes etmiyorlar ve kazanan bir zihin yapısı geliştirmiş durumdalar.

Önceki senelere kıyasla şu anda Dünya Kupası yaklaşırken çok rahat görünüyorsunuz. Gerçekten öyle mi?
Deneyimin yardımı dokunuyor. Büyülü anlardan, yıkıcı hayal kırıklıklarına kadar pek çok şey yaşadım. Sürekli eleştirilmenize sebep olan bu büyük hayal kırıklıklarının gelişmeye yardım ettiğini öğrendim. Hayal kırıklığının da başarı kadar geçici olduğunu ve sporun her zaman ileriye gittiğini hatırlamak önemli.

2018-11-02T17:27:25+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.