Loading...

Felix Jaehn’in müziği, Finlandiyalı serinkanlı bir otomobil yarışçısı olan Valtteri Bottas’ı bile dans ettirebiliyor. Formula 1 hafta sonunu neşelendirmek amacıyla Mercedes-AMG Petronas takımı için DJ’lik yaptığı partide olduğu gibi… Jaehn, tanıştığınız anda samimi bir atmosfer yaratıyor. Almanya, Mecklenburg-Batı Pomerania’dan gelen müzisyen, egzotik ve ritmik bir elektronik müzik türü olan “tropical house” tarzını yaratan kişilerden biri olarak kabul ediliyor. Daha okulunu yeni bitirmişken uluslararası listelere bir numaradan giren hit şarkılar yaptı. Bugünlerde dünyanın pek çok yerinde stadyumları dolduruyor.

Hit bir şarkı yapmayı planlamak gerçekten mümkün mü?
Bu zor bir şey. Bunun gerçekleşmesi için pek çok şeyin bir araya gelmesi gerekiyor. Kitlelerin sevdiği şeyleri ve yeni trendlerin zamanını bilmek önemli. Özellikle yaz hitlerinin biraz “banal” ve abartılı olmak gibi ortak bir yönü var. Örneğin “Cheerleader” veya “Despacito” şarkıları gibi. Akılda kalıcı bir kancanın olması önemli.

Kanca mı?
Bu genellikle nakaratta olur. Kanca, kafanıza takılıp kalan şeydir.

Peki, doğru kancayı nasıl buluyorsun?
Bu bir içgüdü. Bir şeyi belirli bir anda belirli bir şekilde algılamakla ilgili. Tabii bu büyük ölçüde ruh halinizle alakalı.

Akılda kalıcı bir şarkı yazmanın sırrı sezgide mi yatıyor yoksa araştırmada mı?
Bence ikisi de. Örneğin ben çok seyahat ediyorum ve şarkı yazarlarını stüdyoda ziyaret ediyorum. Son birkaç ayda Kopenhag’a, Amsterdam’a, Stockholm’e ve son olarak da Londra’ya gittim. Bu yerlere şarkı yazma seansları için gidiyorum ve stüdyoda her gün yeni insanlarla tanışıyorum. Bizi heyecanlandıran şeyler hakkında konuşuyoruz ve yeni bir şey yaratma amacıyla ortaya fikirler atıyoruz. Bunlar herhangi bir şeye dönüşebiliyor.

Müzisyenler bugün eskiden olduklarından daha mı özgür?
Kendinizi insanlara tanıtmak için kesinlikle daha fazla yol var. Bugün herkes işe kolayca başlayabilir. Ben de ilk başladığımda kendi kendimi yarattım. Şarkılar yazdım, onları SoundCloud’a yükledim, sonra da blog yazarlarıyla görüştüm.

Muhtemelen aynı şeyi yapan, ama senin kadar başarılı olmayan çok fazla müzisyen vardır…
Şansım yaver gitti. Ayrıca eninde sonunda sizi gerçekten destekleyecek ve tanıtacak büyük bir plak şirketine ihtiyacınız var.

Almanya Futbol Federasyonu için şarkı hazırlamak üzere Herbert Grönemeyer ile bir araya gelmeniz nasıl oldu?
Birilerinin milli takım için bir şeyler yapma fikri vardı. Benden onunla stüdyoya girmemi istediler. Bu benim için büyük bir onurdu.

Herbert Grönemeyer 60 yaşında, sen ise 23. Aranızdaki iletişim nasıldı?
Çok iyiydi. Bir sürü şey konuştuk. Hatta kişisel sohbetler de ettik. Konuştuğumuz şeylerden biri, birdenbire ünlü olmanın nasıl bir şey olduğuydu. Kimse sizi böyle bir şeye hazırlamıyor.

Herhangi bir tavsiye verdi mi?
Kendime sadık kalmamı, içgüdülerime güvenmemi ve insanların benden faydalanmalarına izin vermememi söyledi.

Bunu söylemek yapmaktan kesinlikle daha kolay olmalı?
Evet, çünkü birçok farklı insan sizi bir şey yapmaya ikna etmeye çalışıyor ve hepsi de uzman kişiler. Yine de “Hayır, bunu yapmak istemiyorum” demeyi öğrenmek zorundasınız. Ama hayran mektupları gibi daha sıradan şeyler de var. Bugünlerde bunların benim yerime anneme gönderilmesini sağlıyorum.

2018-11-02T17:25:41+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.