Loading...

Mercedes-Benz, Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda çok çeşitli konsept otomobillerden oluşan yeni bir seriyi görücüye çıkardı. Sunulan modeller arasında elektrik devrimini müjdeleyen Concept EQA ve ortak kullanım konusunda radikal bir deneme olan smart vision EQ fortwo bulunuyordu. Tamamen elektrikli Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ve Formula 1’in gücünü yollara taşıyan ilk spor otomobil olan Mercedes-AMG Project ONE da sergilenen araçlar arasındaydı. Göz alıcı bu dört otomobil, geleceğin büyüleyici sürüş deneyimine ışık tuttu.

Tek kapılı bir hatchback olan Concept EQA, yaklaşık 400 kilometre menzile sahip iki adet elektrik motoru ile çalışıyor. Otomobil, 271 BG üzerinde toplam sistem performansıyla sportif bir hızlanma imkânı sunuyor. Ayrıca 10 dakikadan kısa bir süre şarj olduğunda bu şarj ile 100 kilometrelik menzil kazanıyor. Mercedes-Benz’in Dış Tasarım Şefi Robert Lesnik, “EQ ailesinin tümünde modern, bağımsız ve etkileyici bir tasarım hedefliyoruz” diyor. Concept EQA’de bulunan tasarım öğeleri de “yenilikçi lüks” anlayışını gerçek kılıyor. Örneğin aracın ızgarası, sürüş moduna göre farklı animasyonlar vasıtasıyla “yüz” değiştiren bir ekrandan oluşuyor. Sport Plus sürüş modundaki parlak kırmızı Panamericana tarzı ızgara öne çıkıyor. Ürün Strateji ve Planlama Departmanı ile CASE (Yazılım Mühendisliği) Başkanı Wilko Stark şunları ekliyor: “Concept EQA ile 2019 itibariyle başarıyla piyasaya sürülecek olan EQ ürün ailemize daha geniş bir bakış sunuyoruz. Cazip şarj çözümleri ve akıllı hizmetler de yolda, bu sayede müşterilerimizin Mercedes-Benz EQ’larıyla akıllı sürüşün tüm avantajlarından faydalanmalarını sağlayacağız.”

Akıllı Elektrikli Sürüş teknolojisinin ürün sorumlusu olan Rouven Remp, 2030 yılını hayal ederek geleceği birkaç kelimeyle özetliyor: “Şehir merkezlerinin ve şehirleşmiş bölgelerin otonom araçlarla dolu olduğu bir gelecek düşünün. Korna sesi, stres, kaza ve çevre kirliliği yok. Hatta smart vision EQ fortwo’nun kapısında bulunan ekrandan futbol skorlarına, hava durumuna ve en iyi restoran önerilerine ulaşabileceksiniz.” Çift kişilik bu akıllı otomobilde direksiyon da pedal da yok. Onun yerine istenirse ikiye bölünebilen, kanepeye benzer bir koltuk bulunuyor. Sürücü yolcuya dönüşüyor ve bir ehliyetinin olması bile gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey smart vision EQ fortwo’nun sizi istediğiniz yere sessizce götürmesi için cep telefonunuzun bir düğmesine basmak! Otomobil size geliyor. Müşteri “kendi” arabasını siyah panel ızgaradaki isimden tanıyor. Rouven Remp, “Amacımız şehir içi sürücüsüz otomobil paylaşım konseptini sistematik bir şekilde geliştirmek ve bunu gece gündüz herkesin kullanabileceği hale getirmek” diyor. Yolculuğunuzu daha kişisel hale getirmek için akıllı telefonunuzun ekran görüntüsünü otomobilin içine yansıtabiliyorsunuz. Şehir için tasarlanmış smart vision EQ fortwo, radikal bir ulaşım aracı ve otonom sürüşte bir devrimi temsil ediyor.

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet geleceğin üst düzey lüks anlayışını tanımlıyor. Bu 2+2 koltuklu otomobilin; uzun kaput, tekne tipi arka kısım gibi özelliklere sahip zengin tasarımı yollar için yapılmış lüks bir yatı çağrıştırıyor. Öte yandan yenilikçi ve gösterişli iç kısmı, bir otomobilin kokpitinden ziyade 360 derece manzaralı bir salonu andırıyor. Ön camın tamamı transparan bir ekran işlevi görürken gösterge tablosu kapı pervazından merkez konsola kadar uzanıyor.

Orijinal Formula 1 teknolojisi yollarla buluşuyor. Gizem perdesi nihayet aralandı ve Mercedes-AMG Project ONE’ın nasıl göründüğü ortaya çıktı. Bu otomobil 1.6 litrelik motoruyla, Mercedes-AMG Petronas Formula 1 yarış otomobilinde kullanılan aynı etkileyici turbo teknolojisi ve dört elektrik motoru sayesinde 1000 BG üzerine çıkabiliyor. Otomobilin hava basınçlı valf yayları da Formula 1’de kullanılanın aynısı. Motor 11.000 RPM’ye rahatlıkla erişiyor. İki elektrik motoru ön aksa güç sağlarken, bir motor doğrudan turbo beslemeye entegre edilmiş durumda. Dördüncü motor ise doğrudan içten yanmalı motora bağlı ve krank miline takılı. Bu ekstrem AMG spor otomobili en yüksek performansında saate 350 kilometreden yüksek bir hıza ulaşıyor. Kokpitin öne çok yakın olması, arka orta yerleşimlimotoru ve ince belli tasarımı, bu olağandışı aracın yarış otomobili kökenlerini yansıtıyor. Project ONE, üstün sürüş performansıyla eşi benzeri olmayan bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Ayrıca ergonomik iç tasarımı otantik Formula 1 duygusunu yollara taşıyor. Bu harika aracın sınırlı seri üretiminin 2019 yılında başlaması planlanıyor.

2018-06-22T02:08:10+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.