Loading...

Otomobillerle aranız nasıldır? İyi bir sürücü müsünüz?
Otomobil kullanmayı ve yarışları takip etmeyi seven biriyim. Yarışçı olmayan sıradan sürücü standartlarında kendime yüksek not verirdim.

Otomobillerin teknik donanım ve aksamlarıyla ilgili misinizdir?

Günlük hayatta konfor ön plana çıkarken sürüş zevki için motor gücü ve diğer teknik donanımları değerlendiririm. Ayrıca bir otomobilin tasarımı benim için önemli bir kriterdir.

Mercedes-Benz araç sahibi biri olarak markayla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Favori bir modeliniz var mı?
Mercedes, önceden de kafamdaki algısı yüksek bir markaydı. Kullanmaya başladıktan sonra da gerek teknik gerek konfor gerekse estetik olarak tüm beklentilerimi karşıladığını gördüm. Günlük hayat için G-Serisi, makam aracı olarak S-Serisi, spor otomobil olarak ise S-Coupe favori modellerim.

Çekimde size eşlik eden S-Serisi Short modelini nasıl buldunuz?
S-Serisi short, otomobilini hem makam aracı olarak hem de kendi kullanmak isteyenler için çok ideal bir tasarım olmuş. Yolcuyken de şoför koltuğundayken de konforlu bir yolculuk sunuyor. Teknik donanım olarak Mercedes’in 2018 teknolojilerinin tamamı mevcut. Performans açısından da güçlü motoru sayesinde rakiplerinden birkaç adım ileride.

1983 yılında İstanbul’da doğan Hakan Baş, ortaokul ve lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamladı. Cornell Üniversitesi’nde aldığı Ekonomi lisansının ardından MBA yüksek lisans derecesini Yale Üniversitesi’nden aldı. Eğitiminin ardından New York’ta Bank of America’da iki yıl, İstanbul’da Raymond James’te bir yıl boyunca yatırım bankacılığı alanında görev aldı. 2010’da Türkiye’ye dönen Hakan Baş, bir süreliğine Garanti Bankası Stratejik Planlama departmanında Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Türkiye’ye dönüş sürecinizi anlatır mısınız? Bu, bir anlamda sizin için oradaki konforu bırakıp burada risk almak mıydı?
Ben ABD’ye 17 yaşında lisans eğitimi için gittim ve 26 yaşımdayken Türkiye’ye döndüm. Eğitim ve kurumsal hayatta tecrübemi ABD’de aldıktan sonra, asıl hayalim olan kendi işlerimi kurmak için dönüş yapmam daha mantıklıydı. Kültürünü çok daha iyi bildiğim bir coğrafyada, network’ümün çok daha kuvvetli olduğu bir çevrede iş kurmak daha az riskliydi. Nitekim şu ana kadar kurduğumuz şirketlerin hepsinin ABD’de olabileceğinden daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birinde yöneticilik görevinin ardından kendi girişimlerinizle başarıyı yakaladınız. Bu kırılma ya da değişim nasıl gerçekleşti?
Dediğim gibi Türkiye’ye kendi işlerimi kurmak için dönmüştüm. Fakat o ilk adımı atmak o kadar kolay olmuyor. CV’im iyi olduğu için önde gelen şirketlerden iş teklifleri de aldım. Tekliflerden birini kabul ettiğimde de bunun geçici bir süre için olacağını biliyordum; sonuçta kendi işimi kurmak için bir yandan sürekli araştırma yapıyordum. Daha sonra ilk şirketimizin kurucu ekibi ve iş planı oluşunca 20. günde istifa edip girişimciliğe ilk adımımı atmış bulundum. İlk etapta ailem ve çevrem bunu riskli görüp rezistans göstermiş olsalar da, sonradan her biri en büyük destekçim oldular.

Girişimciliğe yönelirken beni en çok motive eden şey özgür olmaktı. Alacağım her kararın, atacağım her adımın, tüm çabamın sonucunun iyisiyle kötüsüyle katıksız bana dönecek olması bana cazip geliyordu. Başarının veya başarısızlığın tek sebebi olmak daha adil bir düzen. Bana göre doğru sistemi kurup, kendi ekibimi oluşturup, hedeflerim uğruna savaşmak “modern köle” olmaktan çok daha iyi bir alternatifti. Çalışmayı seven biri olarak daha çok çalışıp daha başarılı olacağıma inancım tamdı.

Hakan Baş Ekim 2010’da Peak Games adlı sosyal oyun şirketini kurdu. Peak Games, şu an dünyanın 3. en büyük sosyal oyun şirketi konumunda. Peak Games sonrası sektördeki fırsatları değerlendirmeye başlayan Baş, Mart 2011’de Krombera isimli dijital pazarlama ajansını hayata geçirdi. Son yıllarda e-ticaret sektöründeki hareketliliği de değerlendirmek isteyen Hakan Baş, 2012 Şubat ayında şu an Türkiye’nin önde gelen moda e-ticaret sitelerinden olan Lidyana.com’u kurdu. Kuruluştan sonra 18 ay içinde Rus yatırım fonu Runet ve Alman yatırım grubu Burda International’dan iki tur yatırım alan Lidyana.com, Wired UK dergisinin 2012’deki “Avrupa’nın En Gözde Girişimleri” listesine Türkiye’den liste başı olarak girdi. 2014 ve 2015 senelerinde Anibera adlı animasyon, Probera adlı prodüksiyon ve Berabera adlı PR şirketlerini kuran Hakan Baş ve ardından tüm bu şirketleri Bera Medya Grubu adı altında topladı. 2016’da ise espor alanına hızlı bir giriş yapan Hakan Baş, Supermassive adlı LoL takımını kurdu ve bu takım ilk senesinde şampiyon oldu. Tüm bu girişimlerini farklı isimlerle iş birliği içinde gerçekleştiren Hakan Baş, son olarak genç bir ekiple Groop adlı bir chat uygulaması hayata geçirdi.

Başarıya ulaşan birçok girişimi ve iş fikrini arka arkaya hayata geçirdiniz. Yeni bir şeyler yaratmanın ve inşa etmenin ruhunuzda olduğunu düşünüyor musunuz?
“Girişimci olunur mu doğulur mu?” sorusuna sıkça rastlıyoruz. Ben “doğulur” diyenlerdenim. Bence girişimcilik genlerde olması gereken bir karakter gerektiriyor. Eğer karakterde bu “delilik” varsa yetiler öğrenilerek edinilebilir diye düşünüyorum. Ama kimsenin inanmadığı fikirleri hayata geçirmek için gece gündüz çalışan, belli yeteneklerdeki insanları bu fikre ikna edebilip takımı kuran, konfor alanından çıkıp büyük riskler alan kişinin farklı bir karakteri olsa gerek. En önemli motivasyon kaynağı da başarma arzusu. Ayrıca olmayan bir şeyleri hayal edip hayata geçirmek, hayatta ve insanlarda iz bırakmak paha biçilmez duygular. Ben girişimcilik maceramda en zor anlarda hep sonunda başarılı olduğumu hayal edip motive oldum.

“Avrupa’nın En Gözde Girişimcisi”, “Teknolojiye Yöne Veren Global 100 İsim”, “Yılın Girişimcisi” gibi listelerde birçok kez yer aldınız. Siz başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Teşekkür ederim. Naçizane bir başarı varsa, en önemli faktörün çok çalışmak olduğunu düşünüyorum. Bir de geçici rantlar için prensiplerden ödün vermemek uzun vadede başarıyı daha olağan kılıyor.

Birçok farklı alanda girişimleriniz oldu, ama en bilineni Lidyana. Bu alandaki çalışmalarınız nasıl gidiyor?
Lidyana direkt son kullanıcıya hitap ettiğinden ve popüler kültürün bir parçası olduğundan diğer girişimlerimize nazaran daha çok bilinirliğe sahip oldu. 2012’de takı ve aksesuar satan online mağaza olarak başladığımız projede şu an tüm moda kategorileri mevcut. Tasarımcıların, sezon ürünlerinin ve kendi markaların satıldığı niş bir alanda sektör lideri konumunda faaliyet gösteriyor.

Son zamanlarda zihninizi meşgul eden ya da yakın gelecekte sizden duyacağımız yeni bir fikir var mı?
Şu an blok zinciri teknolojisi ve kripto paralar üzerine projelerimiz var. Yakın zamanda tüm sektörlerin blok zinciri kullanımına geçeceğini ön gördüğümüzden bu alanda şimdiden pozisyon almaya çalışıyoruz.

Dünyadaki trendleri de düşünerek Türkiye’deki girişimcilik alanlarını nasıl yorumluyorsunuz? Yakın zamanda Türkiye’de hangi alanlar gelişime açık görünüyor?
Türkiye son dönemde girişimcilik alanında büyük yol kat etti. Hem devlet tarafında hem de özel sektörde girişimciliği destekleyen birçok çalışma var. Okullarda artık Girişimcilik lisans eğitimi var, melek yatırımcılar ve risk sermayesi sayısı arttı, ailelerde farkındalığın da oluşmasıyla girişimciliğe yönelen insan sayısı da arttı. Yetenekli ve eğitimli genç nüfusun arzının yanı sıra yeniliklere açık bir nüfusun talebi de mevcut. Bu yüzden Türkiye’nin inovatif projeler için pilot bölge olarak konumlanabileceğini düşünüyorum. Big Data, yapay zeka, makine öğrenimi, blok zinciri gibi yakın gelecekte fark yaratacak alanlarda Türkiye’den de başarı hikayeleri çıkacaktır.

Bilgi Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ tarafından farklı yıllarda “Yılın Girişimcisi” olarak ödüllendirilen Hakan Baş, aynı zamanda Wired UK tarafından 2016’da “Teknolojiye Yön Veren Global 100 İsim” içinde gösterildi. Eski milli, rekortmen yüzücü olan Hakan Baş aynı zamanda Girişimcilik Vakfı kurucu Yönetim Kurulu üyesi, Endeavor Danışma Kurulu üyesi, SosyalBen Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi görevlerini sürdürüyor.

Başarılı iş yaşamınızın yanı sıra eski milli yüzücü olarak spor geçmişiniz de dikkat çekiyor. Profesyonel olarak spora devam ediyor musunuz ya da hayatınızda şu an spor nasıl yer buluyor?
İş yoğunluğunda spora ayıracak vakit ve bedensel güç kalmasa da haftada 2-3 spor salonuna uğramaya çalışıyorum. Ayrıca haftada bir halı saha maçlarımız oluyor. Artık kendi yaptığımdan çok seyretmeye zaman ayırıyorum. Taraftarı olduğum Fenerbahçe’nin futbol ve basketbol müsabakalarını ve espor takımımız BAUSupermassive’in maçlarını asla kaçırmam.

Peki, hayatınızda iş ve spor dışında neler yaparsınız? Sizin kadar yoğun çalışan, günceli ve dünyayı sıkı takip eden biri her şeyden uzaklaşmak istediğinde neler yapar?

Çok sık olamasa da yurt dışı seyahatleri yapmaya çalışıyorum. Playstation oynamak, bol bol film izlemek ve çok kitap ve makale okumak işten geriye kalan zamanda yapmayı sevdiğim aktiviteler diyebilirim.

2018-06-22T02:12:27+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.