Loading...

Keşfetme duygusu ve bir şeyleri merak ederek peşine düşme isteğinin insanlığın en eski güdülerinden olduğu söylenebilir. Bu dürtüler aynı zamanda, insanlığın dünya üzerindeki serüveninde gelişiminin de itici gücü olarak kabul edilebilir. Başlangıçta çevresini, içinde yaşadığı doğayı merak eden; kimi zaman tüm zorluklara rağmen keşfe çıkan insan artık uzayı, galaksileri, evreni araştırma aşamasına geldi. Bu yolculuk nereye varır bilinmez, ama günlük yaşantımızda bile bir fark yaratmak için atmamız gereken ilk adımın merak etmek olduğu açık: Kimi zaman hayatın anlamını kimi zaman yaşadığımız coğrafyayı, kimi zaman da doğayı…

Bezen, tüm insanlar ve toplum adına bu tür bir güdüyle hareket eden kişilerin varlığıyla karşılaşırız. Özellikle çevre ve doğa gibi önemli konularda gerçeğin peşine düşen, farkındalık ve bilinç yaratmaya çalışan, insanların bu konulara yaklaşımını değiştirmek için mücadele eden böylesi kişiler hayranlık uyandıran bir tavır ortaya koyarlar. Onlar için geride bıraktıkları miras önemlidir. Bu nedenle gerçek bir doğa, hayvan ve insan sevgisiyle hareket eder, yaşamı ve tüm canlıları kucaklarlar. Güven İslamoğlu da yaşama böylesi bir tutkuyla yaklaşan isimlerden biri. Yıllardır hazırlayıp sunduğu “Yeşil Doğa” ve “Seyirci Kalmayın” programlarıyla ekranlarda olan İslamoğlu, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyor. Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain ile Güven İslamoğlu’nun bir gününe eşlik ettiğimizde; onun düzenli, disiplinli ve doğayla uyum içinde yaşayan, dünyada bir iz bırakmak için uğraşan güçlü duruşa şahit oluyoruz.

İLK ADIMI ATMAK

Meslek hayatına 1990 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda başlayan Güven İslamoğlu, basında farklı kurumlarda farklı görevler aldıktan sonra kariyerine 1998 yılında CNN Türk’te devam etti. Burada yüzlerce başarılı habere imza attığı yılların ardından, 2011’de giderek büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekmek için “Yeşil Doğa” ve “Seyirci kalmayın” programlarını hazırlamaya başladı. Aldığı sayısız ödül ve belgesel çalışmalarını da düşününce, bu denli işinin profesyoneli olan bir isimle buluşmak heyecan verici bir deneyime dönüşüyor. Bu düşünceler içinde, güneşli bir sonbahar günü İslamoğlu’nun Ortaköy’deki evine varıyoruz. Bizi, televizyon ekranından aşina olduğumuz sportif görünümüyle karşılayan Güven İslamoğlu ile evinin yakınlarında her gün çıktığı yürüyüş rotasındaki yolculuğumuza başlıyoruz. E-Serisi All-Terrain’ın direksiyonuna geçen İslamoğlu’na ilk olarak kariyerinin doğa ve çevre haberciğine dönüşümünü soruyoruz. “Her şey ‘Her Evde Bir Haber Var’ programı ile başladı. Sıradan insanların hayatlarının da popüler insanlarınki kadar ilginç olabileceğini gösteren bir dizi haber yapmak istedik. Gidilecek yer ve seçilecek kişi seçimi tamamen tesadüflere dayanıyordu. Türkiye haritasına gözümüz kapalı bir ok atıyorduk. Okun saplandığı yere gidip röportaj teklifini kabul eden insanlarla görüşüyorduk. İnanılmaz hikâyeler çıktı. Bu hikâyeler çok ilgi çekti ve 45 dakikalık bir programa dönüştü. Şimdi düşündüğümde kariyerimin kırılma noktası sanırım o ilk oku fırlattığım andı” yanıtıyla bazen tesadüflerin ne denli önemli olduğunu anlıyoruz.

Sohbetimiz sürerken Güven İslamoğlu da E-Serisi All-Terrain ile İstanbul’un Boğaz’a nazır semtlerindeki bir rotada ilerliyor. Ortaköy, Bebek, Hisarüstü’nü arkamızda bırakırken bir yandan İslamoğlu’nu dinliyoruz. Neredeyse her gün yürüyüşe çıktığı bu güzergâhta mola verdiği çaycıyı, düzenli olarak sokak hayvanlarını beslediği noktaları tebessümle anlatıyor. Bugünkü gezi rotamızın seçiminin de özel bir sebebi olduğunu anlıyoruz. Vaktini çoğunlukla doğada geçiren Güven İslamoğlu, İstanbul’da yeşil kalmayı başarmış bu semtlerde doğanın içinde olmaya devam edebiliyor. İstanbul’a tutkusuna şahit olduğumuz İslamoğlu; “İstanbul Boğazı bence dünyadaki en güzel yer. Doğa ve yaşamın iç içe geçtiği muhteşem bir coğrafya. Eskiler doğayla uyumlu bir yaşam sürmüşler. Onların izlerini sürmek güzel” sözleriyle bunu doğruluyor. İstanbul başta olmak üzere dünya genelinde bu güzellikleri korumak için neler yapılabilir diye sorduğumuz da ise; “Karbon ayak izimizi küçültmek ve su tüketimimizi düşürmek zorundayız. 2013 yılında dünyadaki 14 milyar cihaz, 616 teravatsaat’lik elektrik enerjisi tüketmiş. Bu tüketimin 400 teravatsaati elektronik cihazlar bekleme modundayken harcanmış. Yapılan hesaplamalara göre 2013’te 80 milyar doların boşa gitmesine yol açan bu müsriflik 2020’de 120 milyar dolara ulaşacak. Yani telefonda daha az konuşmak bile önemli” yanıtını veriyor. Biz, Güven İslamoğlu’nun sözlerini düşünürken o, E-Serisi All-Terrain’ı sahil yolunda bir kafenin önüne park ediyor.

ÇEVRECİ HAREKET

Bu kısa yolculuğumuz süresince E-Serisi All-Terrain’ı nasıl bulduğunu sorduğumuz Güven İslamoğlu’nun, “Çok alımlı, güzel ve konforlu bir araç. Tek parça ön konsol dikkatimi çekti. Yan yana duran dijital gösterge paneli ve bilgi eğlence ekranı geniş bir görüntü veriyor. SUV bir aracın arazi kabiliyeti önemli. Bu açıdan da All-Terrain dikkat çekici bir model. Araçta beş farklı sürüş programının olması da güzel. Bunun dışında aracın süspansiyon sisteminde üç farklı seviye olması arazi şartları açısından önemli” sözleriyle otomobillere olan hâkimiyetini de görüyoruz. Güven İslamoğlu gibi kendini doğaya adamış birine sormadan geçemeyeceğimiz bir konuyu açıyoruz ve otomotiv endüstrisinin doğaya etkilerini nasıl değerlendirdiğini soruyoruz. O ise kendinden emin bir şekilde, “Avrupa’da çevreye duyarlı insanların sayısı giderek artıyor. Bu insanlar artık fosil yakıtı tüketmek istemiyor. O nedenle bütün firmalar bu yeşil harekete ayak uydurmaya çalışıyor. Bu çok önemli bir gelişme. Bu şekilde karbon salımı düşürülebilir. Almanya da yenilenebilir enerji konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Bu konu da çok önemli bir hareket başlattılar. Almanya’nın en önemli markalarından bir olan Mercedes-Benz de bu harekete kayıtsız kalmadı” diyerek Mercedes-Benz’in çevreci yaklaşımına dikkat çekiyor.

Güven İslamoğlu ile geçirdiğimiz bugün sonunda, kendisiyle vedalaşırken söylediği son sözler aklımızda yankılanıyor: “Cenneti tasvir ederken doğaya bakıyoruz. Dünyadaki cennetin değerini bilmeyen nasıl ebedi cennete gideceğini düşünebilir!”

2018-02-13T15:33:37+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.