Loading...

Sahnede, televizyonda, konserde gördüğümüz sanatçıların hayatları hemen her ayrıntısıyla merak konusu olur. Bazen giyim kuşamı bazen nasıl bir hayat yaşadıkları ya da diğer insanlardan farklı yönleri ilgi çeker. Bu duruma popülerliğin bir getirisi de denebilir. Zaman zaman bazı kişiler için bir yük haline gelebilen böylesi bir göz önünde olma hali, yalnızlaşmaya ve toplumla mesafeli bir ilişkiye de dönebilir. Fakat tutkularının peşinden giden, üretmekten ve ürettiklerini paylaşmaktan başka amacı olmayan “gerçek” sanatçılar için göz önünde olmak, insanların ilgisiyle çevrelenmek kaçınılacak bir şey değildir. Çünkü onlar, paylaşarak çoğalmasını bilen kişilerdir. Bu isimlerden biri olan Gökhan Türkmen de, yaşamını, hem sanatsal üretimiyle hem de doğaya ve topluma gösterdiği hassasiyetle insanlarla paylaşıyor. Öyle ki, Ekim ayında çıkardığı “Sessiz” isimli son albümünün kapağına ikinci kızı Leyla Ada’nın ultrason fotoğrafını koyacak ve ayrıca albümün girişini de kızının kalp atışlarıyla başlatacak kadar hayatına dahil ediyor dinleyicilerini. Onun bu içten tavrı karşılığını buluyor ve dinleyicileriyle kurduğu özel bağ paylaştıkça güçleniyor.

Yaşama karşı duyarlı tavrını bildiğimiz Gökhan Türkmen ile Mercedes-Benz GLA 200 eşliğinde yapacağımız İstanbul turu için evinde buluşmak üzere sözleşiyoruz. Çekim günü eve vardığımızda, bahçede kahve içerken karşılıyor bizi. Beykoz sırtlarında, site içerisindeki bu ev, Türkmen’in, Nil Rona’nın ardından ikinci kızı Leyla Ada’nın doğumuyla gerçek bir aile evi görünümü sergiliyor. Gökhan Türkmen ailesiyle vedalaşıyor ve kahve eşliğinde başladığımız sohbete GLA ile yolda devam etmek üzere evden ayrılıyoruz. İstanbul Bostancı’da doğan Türkmen gerçek bir İstanbul aşığı: “Dünyanın neresine gidersem gideyim, özlediğim yer hep İstanbul oluyor” sözleriyle de bu şehre duyduğu bağlılığı dile getiriyor. Bu sırada GLA’nın direksiyonunu Riva’ya doğru kırıyor Türkmen. “Sessiz” albümündeki “Öyle Güzel ki” parçasının klibini Kilyos’ta çektiğini bildiğimizden, Riva’da yeni klip için mekan araştırması yağacağını düşünüyoruz. Gökhan Türkmen ise, sadece İstanbul’un güzelliklerinin tadını çıkarmak istiyor: “Bugünü Mercedes’e ve GTR-Deney Evi’ne ayırdım” diyor. Bu sözlerden memnuniyet duyarak GTR-Deney Evi’ni merak ediyoruz. Gökhan Türkmen’le sohbetimize Riva’nın eşsiz manzarası ve güneşli gökyüzü altında devam ediyoruz.

MÜZİK AŞKI

Riva’dan dönüş yolunda, 1983 doğumlu Gökhan Türkmen’in, gitarla 1997 yılında tanıştığını öğreniyoruz. Eğitimini Endüstriyel Yönetim bölümünde tamamlayan Türkmen, mezuniyetinin ardından bir yıl boyunca şan dersi aldığını söylüyor. Bir dönem radyolarda ve çeşitli mekânlarda canlı performanslar da sergileyen Gökhan Türkmen’in yıldızı, sözleri ve müziği Serkan Söylemez’e ait “Büyük İnsan” şarkısının Youtube’da beş milyon kişi tarafından dinlenmesiyle parlıyor. Bir yıl sonra “Dön” ve ardından “Efkârlıyım” isimli şarkılarını da internette yayınlayan Türkmen dikkatleri üzerine çekiyor. 2008’de “Büyük İnsan” isimli albümünü çıkarıyor ve onu 2010’da “Biraz Ayrılık” isimli albüm takip ediyor. Müzik çalışmalarına ve üretimine ara vermeden devam eden Türkmen, 2014 yılında “En Baştan” adlı albümünü yayınlıyor. 2015 yılı ise Gökhan Türkmen için unutulmaz gelişmelere sahne oluyor. Önce GTR Müzik adı altında kendi yapım şirketini kuruyor, ardından Nisan ayında ilk kızı doğuyor. Sonrasında çok sayıda farklı müzikal projeye imza atan Türkmen, 2016 Ekim ayında çıkardığı son albümü “Sessiz”in ardından, ikinci kızının doğumuyla bir sevinç daha yaşıyor. GTR-Deney Evi ise bir anlamda tüm bu gelişmeler üzerine şekilleniyor. Deney Evi isimli köklü kayıt ve prodüksiyon stüdyosunun kapanmasına razı olmayan Gökhan Türkmen, stüdyoyu devralıyor ve kendi yapım şirketiyle birleştiriyor. Türkmen bu konudaki heyecanını ise, “12 sanatçımızla keyifli ve güzel ilerleyen bir oluşum içerisindeyiz. Her sanatçı arkadaşımın mutlu olduğunu bilmek bizi daha da motive ediyor. Alternatif ve orijinal işler çıkarmaya çalışıyoruz. Karakteri düzgün, hayatı sanat ve müzik olan dostlarımızla daha da iyi şeyler yapmaya devam edeceğimizi düşünüyorum” sözleriyle anlatıyor.

ORİJİNAL OLMAK

Gökhan Türkmen’le keyifli sohbetimiz sürerken Çubuklu-İstinye Feribotu’na varıyoruz. Artık Avrupa Yakası’na geçme ve Türkmen’i, yeni heyecanı, GTR-Deney Evi’ne bırakma zamanı yaklaşıyor. Gün boyu GLA’nın direksiyonunda olan Gökhan Türkmen’in usta bir şoför olduğunu da görüyoruz. Ehliyetini aldığı 18 yaşından beri otomobil kullanmanın, otomobille seyahat ederken müzik dinlemenin, onun için bir tutku haline geldiği anlaşılıyor. Mercedes-Benz’in konfor, teknoloji ve tasarımda olağanüstü bir marka olduğunu söyleyen Türkmen; GLA’yı ise, “Direksiyonun hafifliği, konforu, tasarımı ve rengi… Her şeyi harika!” sözleriyle anlatıyor.

Feribot kıyıya yanaşıp GLA tekrar karaya inince, İstinye’den Maslak’a doğru yol alıyoruz. Gökhan Türkmen’le geçirdiğimiz bu günün keyfini uzun süre unutmayacağımızı biliyoruz. Onun; sanatıyla, tarzıyla, yaşama, insanlara, doğaya bakışıyla ne denli farklı olduğunu düşünüyoruz. O ise, “Farklı olmaya çalıştığım tek şey işim, müziğim. Bu zamanda farkındalık yaratmak istiyorsanız orijinal olmak zorundasınız” sözleriyle ufkumuzu açıyor. “Ben tek yaşayabilen, sadece kendine yaşayabilen bir insan olmadım, olamam da. Komün yaşamayı, başarımı da kazandığımı da paylaşmayı seven biriyim” sözleriyle de saygın bir tavır sergiliyor. Gökhan Türkmen’i farklı kılan şeyin hayattaki duruşu ve tavrı olduğunu anlıyoruz. GTR-Deney Evi’ne vardığımızda, Gökhan Türkmen’e veda ederek yollardaki duruşuyla, onun kadar güçlü ve sağlam olan GLA ile ayrılıyoruz.

2018-01-18T12:17:17+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.