YENİLİĞE VE GELECEĞE AÇIK OLUN!

İnsanların, denenmiş ve test edilmiş olanın ötesine geçmekte tereddüt etmesi, yeni teknolojilere alışmalarını da etkiliyor.

“KENDİMDEN HİÇBİR ZAMAN HOŞNUT DEĞİLİM VE BU DURUM YARATICI OLMAMI SAĞLIYOR.”
KARL LAGERFELD, 82

Hayatta başarıya ulaşmış insanlara işin sırrı sorulduğunda çoğunlukla şaşırtıcı yanıtlar verirler. Kimisi “içsel gerilim”den söz ederken, bazıları bunu “kendinden şüphe etme” olarak adlandırır. Çoğu insan da bu açıklamaların “başarısızlık”la ilişkili olabileceğini düşünür. Ne var ki sadece kendimizi tekrar tekrar sorgulayarak uzun vadede en iyiye ulaşabiliriz. Mercedes-Benz de elektrikli araçları tanıtırken model yelpazesini nasıl sunacağı üzerine tekrar tekrar düşünüyor. Sonuç olarak müşteriler ideal modellerini, motor gücü veya hacim gibi tanıdık kriterlerin yanı sıra mesafeye, diğer bir deyişle bir günde ne kadar uzağa gittiklerine göre de seçebiliyor. Örneğin, çoğunlukla uzun yol kat eden sürücüler, yeni GLE 500 e 4MATIC benzeri Plug-in Hibrit’leri veya yeni S 300 h gibi hibrit modelleri düşünmeliler. Aracını daha çok şehir içinde kullananlar içinse B 250 gibi tamamen elektrikli otomobiller öne çıkıyor. Üstelik, “B Esnek Paketi” sayesinde uzun yolculuklar planlayan elektrikli B-Serisi sahipleri, yılda en fazla 15 kere olmak üzere ücretsiz olarak diğer Mercedes-Benz modellerine geçebiliyor.

“HEP ZAMANIN BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRECEĞİNİ SÖYLERLER, FAKAT ASLINDA BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEK SİZİN ELİNİZDEDİR.”
ANDY WARHOL, 1928 – 1987

Bazı alışkanlıklar günlük yaşamımıza öyle yerleşmiş ki değiştirmek küçük çapta bir devrim yapmak anlamına gelebilir. Yine de insanlar sadece eski rutinlerden kurtularak yeni imkânlara erişebilirler. Bunu “Dünyayı değiştirmek için önce kendinizi değiştirmelisiniz” sözüyle daha çarpıcı bir biçimde ifade edebiliriz. Benzer şekilde, sadece “yakıt ikmali” alışkanlıklarınızı uygun şekilde adapte ederseniz elektrikli otomobillerin faydalarından istifade edebilirsiniz. Örneğin, elektrikli ve Plug-in Hibrit otomobil sahipleri yol üzerinde bir dolum istasyonunda durmak yerine, günümüzde birçok insanın cep telefonlarını yaptığı gibi araçlarını gece boyunca veya işteyken şarj edebilirler. Bunu yapmanın, ev tipi standart prizlerden gittikçe büyüyen şarj istasyonu ağına kadar pek çok yolu var. Yüksek voltajlı batarya, şirket otoparkları ve evler için yine Mercedes-Benz’den alınabilecek bir şarj ünitesi olan ve elektrikli duvar paneli olarak adlandırılan bir üniteden en hızlı biçimde şarj oluyor. Rutine bir kere alıştığınızda ise elektrikli otomobil kullanımının faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. Motor gürültüsü ve egzoz emisyonu olmadan trafik ışıklarından herkesten önce kurtulmak gibi özellikleri elektrikli araçları rakipsiz kılıyor. Bu araçlar sürüş zevki konusunda gerçek bir devrim yaşatıyor.

“HER ŞEY MÜKEMMEL OLSAYDI ASLA ÖĞRENMEZDİNİZ VE ASLA GELİŞMEZDİNİZ.”
BEYONCÉ KNOWLES, 34

İlerleme, büyük bir hedefe ulaşma azmiyle zayıflıkları güce dönüştürmek anlamına gelir. Ünlü “Destiny’s Child” grubunun üyelerinden birinin dünya çapında tanınan bir solo sanatçıya dönüşmesi de böyle oldu. Elektrikli araç vizyonunun geleceğin “yeşil otomobilcilik” anlayışına dönüşmesi de böyle olacak. Bunun en güzel örneğini lityum-iyon yüksek voltajlı bataryada görüyoruz. Mercedes-Benz’in kullandığı bataryalar bugün bile tamamen elektrikli B 250 e’yi 200 kilometrelik bir yolculuğa çıkararak, kent içinde ve çevresinde günlük kullanıma uygun olmasını sağlıyor. Üstelik Mercedes-Benz’in elektrikli araç yelpazesi akıllı güç üretim yönetimine sahip; yavaşlarken ve yokuş aşağı giderken batarya enerjiyi yeniden kazanıyor. Bazı modeller trafik durumunu tespit etmek ve geri kazanıma gerektiği şekilde uyum sağlamak için radar bile kullanıyor. Mercedes-Benz mühendisleri güç üretim mekanizmasını daha da geliştirmek amacıyla Formula 1 dünyasından uzmanlara da başvurabiliyor. Nico Rosberg ve Lewis Hamilton bir süredir hibrit bir sürüş sistemiyle yarışıyorlar ve aynı zamanda bu teknolojiyi ekstrem koşullar altında test ediyorlar. Bu sadece Mercedes AMG Petronas Takımı’nın 2015 F1 Dünya Şampiyonluğu gibi başarılar elde etmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda yeni elektrikli araçların geliştirilmesi için değerli veriler sağladı.

“EKSİK OLDUĞUNU HİSSETTİĞİM ŞEY HER NEYSE HEP ONU TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORUM.”
PHARRELL WİLLİAMS, 43

Dünya geçmişte bugüne oranla daha az şeyin üstesinden gelmek zorundaydı. Günümüzde ise yaşanan birçok zorluğa rağmen teknoloji yeni fırsatlar yaratıyor. Örneğin, elektrikli araçlar düşük egzoz emisyonlu sürüşü gerçeğe dönüştürerek iklim değişikliğine karşı mücadelede de önemli bir rol oynuyor. Bu araçlar, doğayı korumanın yanı sıra uzun vade cüzdanınızı da koruyabilir. Satın alma fiyatı içten yanmalı motora sahip araçlara göre hala biraz yüksek olsa da, tüm dünya genelinde devletler kullanıcılara yönelik vergi indirimi veya ödeme teşvikleri ile geleceğin bu çevre dostu teknolojisinin yaygınlaşmasını kolaylaştırıyor. Günlük kullanımda elektrikli ve Plug-in Hibrit araçlar, düşük enerji ve kullanım maliyetleri sayesinde ekonomik olarak büyük oranda avantaj salıyor. Uzun lafın kısası, elektrikli otomobillere yatırım yapmak geleceğe yatırım yapmak anlamına geliyor. Bunun da her kuruşuna değer.

“HAYAL GÜCÜ OLMAYAN İNSANIN KANATLARI DA YOKTUR.”
MUHAMMED ALİ, 1942 – 2016

Geleceği şekillendirmek istiyorsak önce onu tasarlamalıyız. Bu da hayal gücü, yenilikçi anlayış ve cesaret gerektirir. Elektrikli otomobil kullanan herkes yarının getirecekleri ile bugünden bağ kurmaya hazır olduklarını açıkça gösteriyor. Bu yaklaşım, gelişmiş teknolojiyi her bir kilometrede ilk elden tecrübe etmenin getirdiği kontrolde olma hissiyle ödüllendiriliyor. Örneğin; Yeni GLE 500 e 4MATIC gibi modellerde V6 güç ünitesi 325 kW’lık çıkış üretmek için elektrik motoruyla birleşiyor. 650 Nm’lik tork, inanmak için tecrübe etmeyi gerektiren türden bir performans sağlarken, yükseltme fonksiyonu sollamayı daha zahmetsiz bir hale getiriyor. Elektrik motoru durgun halden maksimum torka ulaşabildiğinden tamamen elektrikli B 250 e gibi modeller benzersiz bir dinamizm sağlıyor.

Öte yandan akıllı teknolojiler sürüş sistemlerinin de ötesine uzanıyor. Yeni Plug-in Hibrit modellerdeki haptik gaz pedalında, sürücünün elektrik motorunu ne zaman maksimum güçte kullandığını ve benzinli motorun ne zaman devreye gireceğini belirten bir geçiş noktası bulunuyor. Aynı zamanda otomobiller ve akıllı telefonlar birbirleriyle hiç olmadığı kadar yakın etkileşim halindeler. Örneğin dijital teknolojiler, sürücülerin daha yolculuğa çıkmadan otomobillerinin klima kontrolünü yapmasına olanak sağlıyor. Yola çıkma zamanı geldiğinde ise tamamen elektrik modunun sağladığı rahat ve sessiz sürüş, yüksek hâkimiyet ve kontrol hissiyle birleşiyor.

2018-01-18T14:12:55+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.