Loading...

Güney Afrika doğumlu olan Mike Horn İsviçre’de yaşıyor, ancak ömrünün yarısını dünyanın en zorlu bölgelerine seyahat ederek geçirdi. Döneminin en büyük kâşiflerinden biri olarak kabul edilen Horn, 25 yıllık süreçte; kaynağından başlayıp denize ulaşana kadar Amazon Nehri’nde tek başına yüzdü, kutuptaki kış şartlarının karanlığında Kuzey Kutbu’nda yürüdü ve sekiz bin metreden yüksek zirvelere tırmandı. Horn’a bu maceralardaki motivasyonu sorulduğunda; “Belirsizliği ve korkuyu seviyorum. Bana kendimi canlı hissettiriyor” diyor. Zorlu kış koşullarının yüzünde bıraktığı izlerin açıkça görüldüğü Horn, 50 yaşında yeni bir gezi planlamasını ise; “Bu artık hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu keşif gezisi çıktığım en hırslı maceralardan biri ama ben konfor alanımı terk etmeye alışığım” sözleriyle açıklıyor. Antarktika’yı yalnızca kayak takımları kullanarak dört ayda geçen ve rüzgârın yelkenlerini doldurduğu teknesiyle Güney Kutbu’na doğru yedi bin kilometre yol kat eden Horn’un bu yolculuğu geçtiğimiz İlkbahar’da başladığı keşif gezisinin sadece bir ayağını oluşturuyor.

Mike Horn’un ‘Pole2Pole’ isimli yeni seyahati çok büyük bir sorumluluk ve planlama gerektiriyor. İki yıllık bir sürede dünyanın bir ucundan diğerine kimi zaman yürüyerek ya da bot ve kayakla, kimi zaman da Mercedes-Benz G-Serisi ile ulaşmayı hedefliyor. Horn bu rotada, yola Monaco’dan çıkıyor ve Namibya ve Güney Afrika üzerinden Güney Kutbu’na, oradan da Okyanusya’ya ve Asya’ya uzanıyor. Ardından Kuzey Kutbu üzerinden Kuzey Amerika’ya geçmeyi ve Avrupa’ya dönerek macerayı tamamlamayı planlıyor. Ünlü kâşif bu gezisinde uzak bölgelerdeki kültürü ve doğayı tanımayı amaçlıyor. Bu amacını ise; “Bir ülkenin üzerinden uçtuğunuz zaman onu asla tanıyamazsınız. Ama otomobille ya da yürüyerek içinden geçerseniz; yeni şeyler görüp, doğayı keşfedersiniz ve orada yaşayan insanların hayatları ve ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz” sözleriyle ifade ediyor.

HESAPLANMIŞ RİSKLER

Mike Horn geçtiğimiz Mayıs ayının başında, 35 metrelik yelkenlisi ‘Pangaea’ ile Monaco’dan yola çıktı. Yolculuğun bundan sonraki aşamasında G-Serisi ile Namibya’daki dünyanın en eski çölü olan Namib çölünden geçmeyi planlıyor. Horn’un, bir kısmı yerliler eşliğinde ve yürüyerek gerçekleşecek çöl geçişinde, gündüz 45 dereceye varan gece ise sıfırın altına inen zorlayıcı hava koşullarıyla yüzleşmesi gerekiyor. Bu bölge özellikle filler, kara mambalar ve aslanlar gibi Afrika’nın en büyük, zehirli ve tehlikeli hayvanlarının yuvası, ama Horn bu sıra dışı yolculukta kendisini nelerin beklediğini biliyor. Böylesi tehlikeli bir yoluculuğa nasıl hazırlandığını ise; “Deli değilim, sadece önceden hesapladığım riskleri alıyorum” sözleriyle açıklıyor ve ekliyor: “Aslına bakarsanız kravat zorunluluğu olan bir işte çalışmayı daha delice buluyorum.”

Horn’un yolculuğunda sonraki etapta; antilopların göç sonrası bıraktıkları izleri yürüyerek ve kayaklarla takip ederek ulaşmayı planladığı Botsvana’daki Okavango Deltası’nı geçmek bulunuyor. Dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltası olan Okavango Deltası’nın arından ise hedefte Horn’un memleketi Güney Afrika’nın başkenti Cape Town bulunuyor. Cape Town’a vardığında kendisini bekleyen ‘Pangaea’ ile Antarktika’ya yol alacak olan Horn, Antarktika’da dört ay boyunca kayaklarla seyahat etmeyi planlıyor. Ardından Pasifik Okyanusu’na yelken açarak, Okyanusya ve Asya adaları arasından Yeni Zelanda ve Avusturalya’ya geçecek olan Horn, G-Serisi’yle olan yolculuğuna Papua Yeni Gine’den başlayarak el değmemiş Ekvator ormanlarının içinde ilerlemeyi hedefliyor. Daha sonra, Kamçatka tundrasının eşsiz manzarası eşliğinde G-Serisi’yle yola devam edecek olan sıra dışı kâşif, önce Kuzey Kutbu’nu ardından dünyanın en büyük adası olan Grönland Adası’nı kayak takımları ve botlarla geçerek, son durağı ve başlangıç noktası olan Monako’ya yelken açmayı planlıyor. Bu zorlu rotanın 2018 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Mike Horn’un bu zorlu yolculuğu, kendisinin ve Mercedes-Benz’in sosyal medya kanalları aracılığıyla takip edilebiliyor. Horn, “Sosyal medya sayesinde artık insanlar seyahatlerimde bana eşlik edebiliyor” sözleriyle bu konudan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

KİLOMETRETAŞLARI

1997 AMAZON ATEŞİ

Horn, ilk keşif gezisinde Amazon’un kalbine indi. Ardından Hydrospeed botuyla yedi bin kilometre kat ederek Atlantik Okyanusu’na ulaştı.

1999 SIFIR ENLEMİ

Zor koşulları seven Horn, 1999 yılında Ekvator çizgisini takip ederek Dünya’yı turladı. İsminin daha çok duyulmasını sağlayan ve 18 ay süren bu macerada, dünyanın çevresini bisiklet, kano ve yelkenli ile dolaştı.

2002-2004 ARKTOS

İki yıl süren macerada Horn, Kuzey Kutup Dairesi’ni dolaşarak başlangıç noktası olan Kuzey Burnu’na ulaştı. Üstelik 20 bin kilometrelik yolculuğunda hiçbir motorlu araç kullanmadı.

2008-2012 PANGAEA

Yelkenlisiyle dünyayı turladığı bu yolculuk sırasında, ekolojik ve sosyal projeler kapsamında 100’den fazla genç dönüşümlü olarak Horn’a eşlik etti.

2015 KEŞİF GÜDÜSÜ

G-Serisi ile İsviçre’den yola çıkan Horn, 10.640 km yol kat etti. Yol boyunca Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya’daki 10 ülkeden geçerek Pakistan’daki K2 zirvesine ulaştı.

MIKEHORN.COM

2018-01-18T15:50:06+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.