Loading...

Matthew Spacie’ye kalsa toplu taşıma dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullanılabilir. Ezilenler ve mağdurlar sadece bir otobüse biner, otobüs de onları daha güzel, güvenli yerlere götürür. Burada açlığa, yoksulluğa, şiddete ve umutsuzluğa ara verirler. Bu durum, kısa bir süre için bile olsa, onlara hayatlarını kalıcı olarak değiştirebileceklerine dair yeni bir bakış açısı ve umut verir.

Spacie’nin bahsettiği otobüs kendisinin hayal gücünün bir ürünü değil, 48 yaşındaki bu İngiliz çoktan direksiyonun başına geçmiş bile. Hindistan’ın en yoksul çocuklarını hafta sonu için deniz kenarına götürmeye başlayalı 16 yıl olmuş. Çocuklar burada, hayatlarında ilk kez gerçekten bir çocuk gibi başka hiçbir şey düşünmeden gülmüş, yüzmüş ve mangal yapmışlar. Rugby oynamış, yürüyüş yapmış ya da basitçe ayaklarını kuma gömüp hayal kurmuşlar.
Spacie, bu fikrinden ve ilk otobüs yolculuğundan hareketle çocuklar için çalışan ve yıllar içerisinde Hindistan’ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Magic Bus’ı (Sihirli Otobüs) kurmuş. Kendisi hâlâ Laureus İyilik için Spor Derneği tarafından desteklenen bu programın başında bulunuyor. Bu yıl Sihirli Otobüs tarafından başlatılan eğitim ve oyun programlarına ülke çapında haftada beş yüz bine yakın çocuğun katılması bekleniyor ve bu rakamın 2017’de bir milyona ulaşması hedefleniyor. “Çocukların sokaklarda yaşamasını kabullenmem mümkün değil” diyor Spacie. “Dünyanın neresinde yaşıyor olurlarsa olsunlar, her insanın eşit haklara sahip olduğuna inanacak şekilde yetiştirildim.”

Rahibe Teresa’nın İzinde

Spacie’nin Hindistan’daki ihtiyaçları ve ilgilendiği çocuk sayısı düşünüldüğünde iyimserliğinin ve enerjisinin işe yaradığına şüphe yok. Örneğin, 25 milyon gibi devasa bir nüfusa sahip Mumbai’de milyonlarca insan sokaklarda yaşıyor. Hindistan’da faaliyet gösteren sayısız yardım derneğine rağmen yoksulluk artmaya devam ediyor.

Spacie’nin kendisi İngiltere’de iyi bir çocukluk geçirerek büyümüş ama Hindistan altkıtasındaki kenar mahallelere ait televizyonda gördüğü görüntüler onda silinmez izler bırakmış. Hindistan’a ilk olarak okulunu bitirdikten sonra seyahat etmiş ve Rahibe Teresa’nın misyonerlik hareketi için Kalküta’daki bir cüzzam merkezinde çalışmış. Spacie’ye, arkadaşları ve yaşıtları on sekizlerinin doluşunu kutlarken kendisinin neden böyle bir sorumluluk aldığını sorduğunuzda: “Evet, bol bol empatiyle doğdum” diye cevaplıyor. Ayrıca dini inancı ve ailesinin de çok etkisi olmuş. Annesi, kökeni ne olursa olsun mahallelerindeki yoksul insanları desteklemek konusunda çaba gösteren birisiymiş. Babası orduda görev yapmış ve barış güçlerine katılmak için ısrarla üstlerine başvuran gerçek bir beyefendiymiş. Spacie, Kalküta’da bir yıl geçirdikten sonra İngiltere’ye dönmüş ve Notthingam’da coğrafya okuyarak mesleki yolculuğuna başlamış. Cleartrip isimli bir online seyahat portalı kurmuş ve o zamanlar Hindistan’ın en büyük seyahat şirketi olan Cox & Kings’te İşletme Müdürü olmuş. 1990’ların sonunda ise firma kendisini Mumbai’ye göndermiş.

Kenar Mahalle Çocukları Seçkin Kulüple Buluşuyor

Spacie boş zamanlarında Hindistan’ın en önemli kulüplerinden Bombay Gymkhana’da rugby oynuyormuş. Kulübün kapısının önünde, sokakta yaşayan 30 kadar genç varmış ve Spacie onlara favori sporunu tanıtmaya başlamış. Onları tanımak, yoksulluk konusunda bir fikir sahibi olmak ve bu gençlerin neden bu seçkin ve zengin kulübün önündeki tozlu alandan başka yaşayacak bir yer bulamadıklarını anlamak istiyormuş. Spacie kulüp müdürünü çocukları eğitmek konusunda ikna etmiş. Gençlerin ayaklarında terliklerle soyunma odasına giderken ki görüntüleri Spacie’nin aklına kazınmış: “Formalarını giyer ve sahaya çıkıp rugby oynarlardı. O kadar. Birden nasıl bir hayattan geldiklerinin bir önemi kalmazdı. Sahada oynarken hepsi birden oranın bir parçası haline gelirdi.”

Haftada üç gün antremanın karşılığında Spacie gençlerden elini taşın altına koymalarını istemiş. Bir otobüs kiralayıp genç rugby oyuncularıyla birlikte Mumbai’nin kenar mahallelerine gitmiş. Her ziyaretinde 50 çocuğu hafta sonunda kendilerine katılmaları için davet etmişler. Çok uzağa gitmiyorlarmış, ama bu kadarı bile çocukların günlük hayatlarına egemen olan zorluklardan uzaklaşmaları için yeterliymiş. Rugbyci gençler kenar mahalle çocuklarının akıl hocaları rolünü üstlenmeye başlamış ve onlar için birer kahraman haline gelmiş. “Mumbai’deki çocuklar denizden üç kilometre ötede yaşayıp yine de hayatlarında bir kez olsun deniz görmemiş olabiliyorlar” diye açıklıyor Spacie. İlk işi tam da bunu değiştirmek olmuş.

İki yıl sonra Spacie bu iyi niyetli fikrinin yine de dört dörtlük olmadığını fark etmeye başlamış. “Çocukları üç günlüğüne cennete götürmek, sonra da geri götürüp cehenneme bırakmak pek mantıklı değildi” diyor. “Pazar akşamları dönüşte çocukların yüzlerindeki ifadeyi görmek kahrediciydi.” 33 yaşında tek başına sokak çocukları için sürdürülebilir bir program yaratmaya girişmiş. Sonuçta ortaya, eskiden sokak çocuğu olan 1500 kişinin aktif ve tam zamanlı olarak, sekiz bin gencin de gençlik lideri olarak gönüllü çalıştığı Sihirli Otobüs çıkmış. Köylere ve kenar mahallelere giderek birkaç ay içerisinde buralardaki insanların güvenlerini kazanmışlar. İlk adım genelde bir çöplüğü temizlemek ve burayı çocuklarla futbol ya da rugby oynayabilecekleri bir sahaya çevirmek oluyormuş. Dernek ayrıca çocuklara ve kendi kendilerine yardım etmeleri için ailelere bir dizi faaliyet, oyun ve eğitim programı sunmaya başlamış. “Okula gitmenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz” diyor Spacie. “Ayrıca çocuk evliliği ve AIDS gibi konular hakkında bilgi veriyoruz. Tıbbi hizmet veren kamplar ve temiz içme suyu veren tulumbalar kuruyoruz. Kısacası altyapı kuruyor ve topluluklar oluşturuyoruz.” Sihirli Otobüs yakın zamanda, yıllardır programlarından katılmış gençler için iş bulmak üzere ülke çapında 30 iş bulma merkezi açmış.

2018-01-19T13:17:07+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.