Loading...

Mehtap Elaidi, Türkiye’nin moda alanında dünyaya açılmış önemli isimlerinden biri. 1965 yılında İstanbul’da doğan Elaidi, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’ndeki eğitiminin ardından içindeki moda ve tasarım tutkusunun peşinden gitmiş ve atölyesini açarak çalışmalarına başlamış. Aslında onun modayla kurduğu ilişkiyi özgün kişiliğinin belirlediğini söyleyebiliriz. Tasarımlarında trendleri takip etmek yerine uyarlamayı ve kendi tarzını oluşturmayı tercih ederek, kısa sürede sadık bir müşteri kitlesi edinmiş. Mehtap Elaidi, moda ve tasarım aşkını; “Yaratmak ve içimdeki duyguları tasarımlarıma yansıtmak benim için en önemli şey” sözleriyle ifade ediyor. İşine karşı bu tutkulu yaklaşımı başarıyı da beraberinde getirmiş. Yıllar içinde dünya çapında tanınan bir tasarımcı haline gelen Elaidi, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da (MBFWI) “Mercedes-Benz Presents” olarak yer almaya hazırlanıyor. Moda dünyası için son derece önemli bu etkinlik için oldukça yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdürürken, kendisine yeni C 180 Coupé ile eşlik ediyoruz.

Spotlar Altında

İstanbul’da baharın yavaş yavaş kendini gösterdiği, kışın kasvetinin dağılmaya başladığı bir gün yaşanırken, bu seneki MBFW Istanbul’un gerçekleşeceği Zorlu Center’da Mehtap Elaidi ile buluşuyoruz. İlk karşılaşmamızda öğreniyoruz ki Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı olan Mehtap Elaidi, MBFWI sürecini de yakından takip ediyor. Yeni yeni tamamlanmak üzere olan etkinlik çadırına gerçekleştirdiği kısa bir ziyaretin ardından yanımıza gelen Elaidi, C-Coupé’yi kastederek; “Podyuma onu mu çıkarsak acaba” diyor. Bu sözlerden aracın dış tasarımının ne kadar etkileyici olduğu konusunda bizimle hem fikir olduğunu anlıyoruz. Gerçekten de C-Coupé, sportif ve güçlü yapısıyla spot ışıklarının altında hissettiriyor. Direksiyona geçen Elaidi, mesleki bir titizlik duygusuyla her detayı ayrı ayrı inceliyor. C-Coupé’nin lüks ve şık iç tasarımı da bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Mehtap Elaidi ve C-Coupé’nin bizi nereye götüreceğini düşünürken, yoğun planımızı öğreniyoruz: İlk durak Ortaköy’deki Afife Jale sahnesi, ardından atölye ve sonra Mehtap Elaidi’yi Paris seyahati için uğurlayacağız.

Hayatın İçinden

Yola çıktığımızda, ilk başta neden Afife Jale Sahnesi’ne gittiğimizi düşünüyoruz. Ama kısa bir sohbetin ardından Mehtap Elaidi’nin tüm koleksiyonlarının hayatın içinden önemli atıflara sahip olduğunu öğreniyoruz. Afife Jale’de bunlardan biri. Son koleksiyondaki tasarımlarına tarihe yön vermiş, başarılı ve öncü kadınların isimlerini vermiş Elaidi. Bu yaklaşımı yeni de değil. Daha önceki koleksiyonunda yer alan gömlek tasarımlarına da İstanbul’un farklı semtlerinin isimlerini verdiğini öğreniyoruz. Bu vesileyle İstanbul hakkındaki düşüncelerini merak ediyoruz. “İstanbul insana ya rutinler sunuyor ya da rutini bir anda, sert bir şekilde bölecek olaylar yaşatıyor. Beklemediğin bir anda, kahve içtiğin yerin yan kapısından, arkasında devasa bahçesi olan, tarihi bir hana ayak basıyorsun” sözleriyle yaşamın akışındaki sürprizleri önemsediğini anlatıyor ve İstanbul’un bu konuda oldukça cömert olduğunu hatırlatıyor. “Bu sürprizler bana ilham veriyor ve bunu işime yansıtırken buluyorum kendimi” sözleri ise Mehtap Elaidi’nin ilhamını hayatın kendisinden alan bir tasarımcı olduğunu gösteriyor. Sohbet akıp giderken, C-Coupé de yolda akıp gidiyor. Ortaköy’ün yoğun trafiği ilk kez işimize geliyor. Hem Mehtap Elaidi ile daha fazla konuşmak için vaktimiz oluyor, hem de yoldan geçen herkesin bakışları altında, C-Coupé içinde kendimizi bir yıldız gibi hissediyoruz.

Farklı ve Öncü

Bu duygumuz gerçek bir yıldızın anısıyla karşılaştırılamaz elbette. Türkiye tiyatro tarihindeki ilk Türk kadın oyuncu olan Afife Jale’nin huzurundayız. Bu efsanevi ismin adını taşıyan tiyatro sahnesinde kısa bir fotoğraf çekimine katılıyor Mehtap Elaidi. Yanında son koleksiyonunda yer alan bir tasarımıyla, tarihin akışına yön veren tüm güçlü ve öncü kadınları selamlıyor adeta. Kendi tasarımlarının sırrını sorduğumuzda; “Farklı kalıplara sahip, giyen kadının kendini rahat hissettiği ve rahat ifade ettiği, modern bir tasarım çizgim olduğunu düşünüyorum ve bunu devam ettirmeye özen gösteriyorum” sözleriyle Mehtap Elaidi’nin de modanın öncü kadınlarından biri olduğunu anlıyoruz.

Stil, Konfor Ve Teknoloji

Tekrar yola çıktığımızda Nişantaşı’ndaki atölyeye doğru yol alıyoruz. C-Coupé’nin sürüş konforu sağlayan tüm üstün özellikleri de yolculuğumuzu daha keyifli hale getiriyor. Şehir içi ulaşımda akla gelebilecek her ihtiyaca yönelik çözümler ve sistemlerle donatılmış bir tasarım harikasından bahsediyoruz. Aktif Kör Nokta Asistanı, Çarpışma Önleme Asistanı, Aktif Park Asistanı, 360° Kamera Sistemi ve Geri Görüş Kamerası gibi hayatı kolaylaştıran birçok özellikle C-Serisi Coupé kendinizi güçlü ve güvende hissetmenizi sağlıyor. İç tasarımının insanı saran yapısı ve işçilikteki ince detaylar ise bu otomobili bir moda ikonu haline getirebilecek kadar iddialı. Siyah ve kahverengi deri kaplamalara eşlik eden gümüş rengi krom detaylar mükemmel bir uyumun göstergesi. Mehtap Elaidi’de aynı fikirde olacak ki bu uyuma dikkat çekiyor ve ekliyor: “Mercedes-Benz stil ve konfor konusunda en beğendiğim markadır.” Hazır konu açılmışken otomobillerle arasının nasıl olduğunu soruyoruz: “Otomobil benim için yoğun iş temposunda rahatlama fırsatı bulduğum nadir alanlardan biri” yanıtıyla C-Coupé gibi bir aracın sağladığı rahatlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Mehtap Elaidi’nin bir Mercedes-Benz C220 sahibi olduğunu öğrenince, yaşamı farklılaştıran detayların nasıl bir tutkuya dönüşebileceği geçiyor aklımızdan.

Sohbetimizin en keyifli yerinde, atölyeye vardığımızı fark ediyoruz. Nişantaşı’nın yoğunluğu sarıyor çevremizi. Ama neyse ki, bizi dış dünyanın karmaşasından koruyan bir otomobilin içindeyiz. Atölyede ise bambaşka hareketlilik yaşanıyor. Hem yaklaşan MBFWI hazırlıkları hem de akşamki Paris seyahati hazırlıkları baş döndürücü bir şekilde sürüyor.

Mükemmel Uyum

Ekip çalışmasına çok önem veren Mehtap Elaidi’nin son derce profesyonel bir ekibi var. Herkes yılda dört kere katıldıkları Paris’teki Tranoi Femme Fuarı için hazırlıkları tamamlamaya çalışıyor. Bu tempo düşmeyecek, çünkü dönüşte MBFW Istanbul başlayacak. Mehtap Elaidi’nin; “Türk tasarımcılarının global bir moda takviminde yer alması ve moda sektörünün gelişmesi açısından bu etkinliği çok önemli buluyorum” sözleri Mercedes-Benz’in moda dünyasına verdiği desteği de vurguluyor. MBFWI’da “Mercedes-Benz Presents” olarak yer alacak olmasını ise “Markam, ben ve ekibim için son derece gurur verici, o yüzden oldukça heyecanlıyız” sözleriyle değerlendiriyor. Bu noktada bir moda tasarımcısı olarak Mehtap Elaidi bir otomobil tasarlasaydı, nelere öncelik verirdi diye soruyoruz. Elaidi’nin; “Konfor, rahatlık, teknik donanım ve güvenlik unsurları en önemli konular olurdu” yanıtı bize bir otomobilden beklenen her şeyi anlatıyor. Elbette bir Mercedes-Benz otomobilin sunduğu her şeyi de ortaya konuyor. Moda ve otomotiv dünyasının birbirinden çok uzak gibi görünmesine rağmen fark yaratan detaylar konusunda ne kadar örtüşebildiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Mehtap Elaidi ve C-Coupé arasındaki uyum bizi hiç şaşırtmıyor.

Mehtap Elaidi ile yolculuğumuzun son durağı için atölyeden ayrılıyoruz. Bu akşam Paris’e uçacak ve onu havaalanından C-Coupé ile uğurlayacağız. Tasarımları ABD, Fransa, İtalya, Almanya, Lübnan, İngiltere, Lüksemburg, Tunus, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Dubai, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi birçok ülkede satılan Mehtap Elaidi; “Ben her zaman yeniliğe, azim ve çalışmaya inanan biri olmuşumdur. Bu yüzden Türkiye’ de moda kavramı üstüne de inancımı yitirmedim. Geldiğimiz yola baktığım zaman başarılarımızı görebiliyorum. Artık tasarımcılarımız ve markalarımız yurt dışı satışlara imza atıyorlar. Bu da çok gurur verici” sözleriyle içinde bulunduğu sektörün gelişimine ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Modanın dinamik ve kendini sürekli yenileyen, tarih içinde kimi zaman devrimci adımlar atan yönünü düşününce Mehtap Elaidi ile çıktığımız bir günlük yolculuğumuz çok şey öğretiyor. Onun zarafeti ve mütevazı tavrı, gücünü tasarımlarına yansıtan duruşu, yaratıcılık gerektiren tüm alanlar için örnek olabilir. Benzer şekilde Mercedes-Benz’in tüm modellerinde ortaya koyduğu insan odaklı yaklaşım da otomobil dünyasına örnek olabilir. Yeni C-Coupé’de zirveye çıkan bu yaklaşım, gelip geçmeyecek bir heyecan yaratıyor.

2018-01-18T13:08:51+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.