Loading...

Mercedes-Benz GLS’ye önden baktığınızda vahşi doğada, uykudaki bir ayıyla karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. Sakin ve gücünü ortaya koymak için kılını kıpırdatmaya ihtiyaç duymayan bu canavar; sürücüsünü her türlü arazi üzerinde güvenli bir şekilde taşımaya hazır olan sağlam bir SUV. O, yoğun şehir trafiğinden dağ evinize çıkan çakıl yola ya da yolunuz oralara düştüyse Kuzey Kutbu’nun buzullarına kadar her türlü yol koşulunun ustası. Sürüş konforu ve yeni bir düzeye taşınan güvenliğiyle GLS, öncüsü GL’nin bayrağını daha da ileriye taşıyor. Kaputundaki “Power Dome” yani “Güç Kamburu” olarak adlandırılan tasarım, azametli görünüşüne katkıda bulunuyor. Radyatör ızgarası çıtalarındaki göz alıcı hava yarıkları, üç kollu yıldızın iki yanında adeta nöbet tutuyor. Bu aracın direksiyonuna geçtiğinizde, SUV modellerde çıtanın ne kadar yükseldiğini anlıyorsunuz.

SESSİZLİĞİN GÜCÜ

GLS 500 4MATIC’in, turunçgillerde görülen kahverengi tondaki kapısı o kadar tatlı bir sesle kapanıyor ki, bu sesi tekrar tekrar duymak istiyorsunuz. Dünyanın geri kalanıyla bağlantıyı kesmek, kulağa nadiren bu kadar yumuşak gelir ve muazzam derecede rahat hissettirir…

Peşinden bir huzur dalgası geliyor. Bu huzurun başrolünde ise koltuklar yer alıyor. Sürücü, insanın enerjisini emmeyecek yumuşaklıkta ve sırt-bel sağlığını etkileyemeyecek sertlikteki koltuk minderlerine sahip lüks koltuğunda, anında rahatlamış ve güvende hissediyor. Aracın geri kalan her şeyinde olduğu gibi, koltuk minderleri de rahat ve destekleyici bir sürüş konforu sağlıyor.

Sizi karşılayan huzur hissi, kişisel tercihinize göre kristal grisi, zencefil beji, espresso kahvesi ya da inci siyahı renk seçeneklerine sahip kaliteli iç tasarımda da karşılığını buluyor. Bizim kullandığımız model baklava desenli süsleme dikişlere sahip porselen rengi nappa deri koltukları, siyah tavan kaplaması ve cilalanmış paslanmaz çelikten kapı traversiyle etkileyici bir tasarım sunuyor. Nappa deri kaplamalı üç kollu ve çok fonksiyonlu direksiyon, hem ele oturan hem de yumuşak yapısıyla dokunması hoş bir yüzey yaratıyor.

Araçta müzik ve eğlence sistemleri vites konsolunda kol dayanağının önüne yerleştirilen ve istenirse dokunmatik olarak da kullanılabilen panel sayesinde kolay bir kullanım sunuyor. İç tasarımda her parça büyük bir zarafetle bir araya getirilmiş, hiçbir şey yersiz görünmüyor. Bu araçta yolcular lüks hissiyle çevreleniyor ve kadifemsi bir kozada seyahat ettikleri duygusu yaşıyor. Görünen yüzeyin ardında ise, diğer tüm GLS araçlardaki gibi performans rakamları GL modellerinden daha üstün olan güçlü bir motor gurulduyor. Örneğin GLS 500’ü taşıyan sekiz silindir, 435 BG yerine 455 BG’ye sahip, öte yandan yakıt tüketimi GL modellerine göre daha düşük. Çığır açan 9G-TRONIC otomatik şanzıman sayesinde vites geçişleri neredeyse fark edilmeden gerçekleşiyor ve araç yakıt ekonomisi konusunda da üzerine düşeni yapıyor. Öte yandan hamlelerinize hızlı yanıtlar vermekten de geri kalmıyor. Vites geçişlerindeki bu akıcılık, böylesi büyük bir motordan beklemeyeceğiniz derecede zarif bir sürüşü de beraberinde getiriyor.

FIRTINALARIN VE KARLARIN ARASINDAN

Akıcı bir sürüş sağlayan havalı süspansiyon sistemi AIRMATIC ve ADS PLUS (Adaptif Amortisör Sistemi) seyir halinde yolun yapısına göre her bir tekerleğin sönümlemesini anlık olarak değiştirebiliyor. Sıra dışı düzeyde sürüş konforu yaratan bu özelliklerin yanı sıra orta konsolda yer alan “DYNAMIC SELECT” sürüş karakter seçim fonksiyonu düğmesi, sürücülerin GL modellerinden alışık oldukları “Comfort”, “Sport” ya da “Offroad” gibi altı farklı program arasından seçim yapabilmesine imkân sağlıyor.

4MATIC sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi, ister bir çölde, ister karlı dağlarda, isterseniz de süpermarket yolunda, gezegenin neresinde olursanız olun GLS’yi inanılmaz bir performansla yolda tutmayı başarıyor. Bir transfer kutusu, motorun gücünü ön ve arka akslar arasında eşit olarak yarı yarıya dağıtırken, ilk defa GLS’de kullanılan ya da önceki modellerdekilerin gelişmiş versiyonları olan bir dizi yardımcı sistem güvenliğinizle ilgileniyor. Bunun örneklerinden biri olan “Çarpışma Önleme Yardımcısı Plus”, sürücüyü diğer araçlarla ya da nesnelerle gerçekleşebilecek çarpışmalar konusunda uyarıyor ve gerekirse sürücünün frenlemesine yardımcı oluyor ya da araca otomatik olarak kısmi fren yaptırıyor.

Türkiye’de standart olarak sunulan “LED Akıllı Işık Sistemi” geceleri yolu daha iyi görmenize yardımcı olurken, yarı karanlıkta ve sisli koşullarda GLS’nin yüksek performanslı LED farlarını dışarıdaki ışığın durumuna göre otomatik olarak ayarlıyor. Dahası hava fırtınaya dönerse araçta standart olarak bulunan “Yan Rüzgâr Yardımcısı” sistemi, ani bir rüzgârın yoldan çıkarma tehlikesine karşı aracı hizada tutuyor. Tüm bu özellikler GLS’yi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, lüksün ve nadiren ulaşılabilen bir mükemmeliyetin bir arada sunulduğu bir araç haline getiriyor. Öyle ki, GLS her türlü koşulda, bir an bile endişe duymanıza gerek kalmadan sizin için hayatı kolaylaştırıyor. Her versiyonuyla, kendinizi özel hissetmeniz için tasarlanmış olan GLS, üstün donanımlarıyla kendi segmentinde çıtayı oldukça yükseltiyor. Başka hiçbir SUV, lüks bir sedanın özelliklerini, güç ve performanstan taviz vermeden, arazi koşullarında bu denli bir adanmışlık ve özenle taşıyamaz. Bu nedenle GLS, sınıfında tek ve yetenekleri rakip tanımıyor.

2018-01-18T10:40:03+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.