Loading...

Pelin Çakar’la günün ilk ışıkları

1978 yılında İstanbul’da doğan Pelin Çakar, Bilgi Üniversitesi’ndeki İşletme eğitiminin ardından yaşamının üç yılını ABD’de geçiriyor. Burada, University of California Berkeley’de pazarlama eğitime devam eden Çakar, daha sonra City Collage of San Francisco’da Culinary Arts eğitimi alıyor. Hayatının dönüm noktası da bu süreçte gerçekleşiyor. Türkiye’ye döndüğünde artık kendini mutfağa ve gastronomiye adamış bir şef olarak yolu Lucca ile kesişiyor. 2006 yılından beri Lucca’da mutfak koordinatörü olarak çalışan Pelin Çakar, İstanbul’un genç, dinamik ve enerjik yönünü de temsil ediyor. Pelin Çakar’a smart forfour ile eşlik edeceğimiz güne sabahın ilk ışıklarıyla başladığımızda, onun işine olan tutkusuna da şahit oluyoruz. Sabah 06:00’da Feriköy’de kurulan ”%100 Ekolojik Pazar”da buluştuğumuzda, ekibimizin aksine, Pelin Çakar ve smart çoktan güne hazır görünüyor. Birbirinden taze, organik sebze meyve tezgâhlarının arasında hızla ilerleyen Çakar; “Kullandığım malzemelerin mevsiminde ve taze olması benim için çok önemli” sözleriyle mutfak sırlarını paylaşmaya başlıyor.

smart Tutkusu

Mayıs ayında 10’cu yılını kutlayan ”%100 Ekolojik Pazar”dan aldığı malzemeleri smart forfour’un 185 litrelik bagajına kolayca yerleştiren Pelin Çakar, direksiyona geçiyor ve Eminönü’ne doğru yola çıkıyor. Yola çıktığımız ilk anda kendisinin de bir smart sahibi olduğunu neşeyle anlatan Çakar’dan, aracının 2011 model olduğunu öğreniyoruz. Bu araca gerçekten tutkuyla bağlı olduğunu ise, “ İleride kült bir model olacak, bu yüzden smart’ımı hiçbir zaman satmayacağım” sözlerinden anlıyoruz. Sohbetimiz sürerken, sabahın erken saatleri olmasının avantajıyla kısa sürede Eminönü’ne varıyoruz. Burada, Lucca için mevsimin en taze balıklarını aldığı İstanbul Balıkçısı’na gidiyoruz. Akşam menüsünde Lagos Buğulama var. Tarihi Yarımada’nın kalbindeyken, Pelin Çakar’a İstanbul’u soruyoruz. “İstanbul çok dinamik, yaşayan, enerji dolu ve sürekli gelişen bir şehir. Dünyanın diğer şehirlerinden farklı olarak benim için ayrıca yuva anlamına geliyor” yanıtı, İstanbul’la kurduğu bağın ne kadar özel olduğunu da gösteriyor. Tekrar yola çıktığımızda, artan trafiğe rağmen, smart’ın kıvrak sürüş yetenekleriyle Boğaz’ın popüler semti Bebek’e varıyoruz. Bebek’te Lucca’nın önüne geldiğimizde mutfak ekibi yardıma koşuyor, alınan malzemeler el birliğiyle mutfağa taşınıyor. Gözlerimiz Pelin Çakar’ı ararken, o çoktan şef önlüğünü giymiş, mutfağından bize gülümsüyor. Bir şef, İstanbul’u smart kadar hızlı ve heyecanlı yaşıyor.

Ekim Baykara’yla Gecenin İzinde

1977 yılında Eskişehir’de doğan Ekim Baykara, İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Teknolojisi bölümündeki eğitiminin ardından profesyonel çalışmalarına başlıyor. İzmir’de Genç Radyo, İstanbul’da Joy FM, Radio Blue ve Metro FM’de uzun yıllar farklı içeriklerde programlar hazırlayan Baykara, Star Grubu radyoları ve daha sonra Canwest Media döneminde Türkiye’nin en çok dinlenen ulusal radyolarında haber müdürü ve spikeri olarak çalışıyor. 2015’te kurucu ortağı ve genel yayın yönetmeni olduğu dijital radyo platformu “justt.fm” projesini hayata geçiren Ekim Baykara, halen justt.fm radyolarında sabah programlarına deva ediyor. Müzikle dolu dolu geçen bu süreç, Baykara’yı başka bir alana daha yönlendiriyor. Radyo çalışmalarıyla birlikte bir yandan da DJ performanslarını sürdürüyor. Açıldığı günden beri Arnavutköy Any’in müzik direktörü ve resident DJ olan Baykara, insanların hangi müziği sevecekleri konusunda herkesten daha çok deneyime sahip oluyor. Deneyimiyle eğlence trendlerini belirleyen Ekim Baykara’ya smart fortwo ile eşlik edeceğimiz güne, öğleden sonra Uniq İstanbul’da başlıyoruz. Zaman zaman öğle yemeklerini burada yiyen Ekim Baykara, ayrıca buradaki konser ve etkinlikleri de yakından takip ediyor. Bir gece önce dj kabininde olmasına rağmen, karşımıza oldukça enerjik ve dinç çıkıyor. “Çoğu insanın aksine akşamları daha yoğun olduğum için gündüzleri değerlendirmeye çalışıyorum” sözleriyse yaşadığı tempo hakkında ipuçları veriyor.

Şehrin Ritmi

Ekim Baykara smart fortwo’nun direksiyonuna geçtiğinde bir itirafta bulunuyor. Normalde otomobil kullanmayı sevmeyen ve mecbur kalmadıkça karayoluyla seyahat etmeyen Baykara, smart’la uzun yola bile çıkabileceğini söylüyor. Bu tespitte, Galata’nın dar ve karmaşık sokaklarında kolaylıkla ilerleyen smart fortwo’nun etkisi olabilir. Ekim Baykara fırsat buldukça sevdiği yerlerde fotoğraf çekmeye çıkıyor. Bugün de, akşamki performansından önce graffiti’li duvarların arasında, Galata’da alıyor soluğu. O an fark ediyoruz ki, smart’ın kompakt tasarımı, araçtan inmeden fotoğraf çekmeyi mümkün kılıyor ve bu deneyimi daha da eğlenceli hale getiriyor. İstanbul’un bu tarih kokan semtinde dolaşırken; Ekim Baykara’nın; “İstanbul, üzerine pek çok şarkı yazılmış bir şehir. Bu bile tarihsel, kültürel ve sanatsal yoğunluğunu ve değerini anlamak için yeterli. Bu şehirden kopabileceğimi düşünemiyorum” sözleri İstanbul’a dair duygularını anlatıyor. Galata ve Karaköy’ün sürprizlerle dolu sokaklarından geçerek yola devam ediyoruz. Sahil yolundan, Boğaz esintisi eşliğinde Arnavutköy’e vardığımızda, Ekim Baykara smart fortwo’yu, son dönemin en popüler mekânlarından Any’nin önüne park ediyor. Ekim Baykara radyo programlarını sık sık buradan yapıyor. Caddeden gelip geçenlerin ilgisi smart’ın şehrin temposunda sık sık karşımıza çıkacağına işaret ediyor. Akşamki performansı için hemen dj kabinine geçen Ekim Baykara da bu ritme eşlik ediyor.

2018-01-18T13:01:08+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.