Loading...

“Rüyaların hammadesi nedir?” ya da “Mutlulukla aynı malzemeden olabilir mi?” gibi fantastik soruların yanıtlarını bilemesek de otomobille ilgili düşlerde neler olabileceğini biliyoruz. Örneğin, anlaşılır şekilde bir efsane olarak tanımlanan Mercedes-Benz W 111 Cabriolet yapmak için çelik, krom, süslemeler için ceviz ağacından ahşap ve deri yeterli görünüyor. Sadece boyutu, yumuşak çizgileri ve kıvrımlarıyla bile hâlâ bir sükûnet ve otorite sembolü olan bu inanılmaz zarif otomobil, altı silindirli motoruyla 220 SE Cabriolet olarak yollarda ilk kez boy göstermeye başladığında yıl 1961’di. Sedan versiyonunun, ona “Fintail” lakabını kazandıran kuyrukları Cabriolet’de yuvarlatılmıştı.

Bu otomobillerde deri koltuklar, şık ahşap kaplama ve döşemeler, geniş iç mekan gibi özellikler zarif ve sofistike bir konfora sağlıyordu. Bu birleşim, Daimler’in ünlü olduğu türden yeni güvenlik uygulamaları ile tamamlanıyordu. Disk frenler, çarpışma plakasına sahip bir direksiyon, ön ve arkada deformasyon bölgeleri gibi güvenlik uygulamalarının hepsi bu otomobillerde kullanılmıştı. Araç, uzun yol otomobili olarak görülüyordu, ama hayranlarının rüyalarını süsleyerek başarısını ikiye katlamıştı. 1971’e gelindiğinde seri; 250 SE, 280 SE ve V8 280 SE 3.5’i de içine alacak şekilde genişlemişti. Aradan geçen 45 yıllık zaman içinde bu Cabriolet’nin efsanevi hali korundu.

Günümüzde, üstü açık bu klasik otomobilleri gökyüzünü izleyerek sürerken, Mercedes tasarımcılarının geleneğe olan saygılarını hissedebiliyorsunuz. Ayrıca, 1960’larla özdeşleşmiş özgürlük ve ilerleme hayalleriyle tutuşmaktan kendinizi alamıyorsunuz. O kadar ki, W 111 Cabriolet’lerin birer klasik olma serüvenleri, son araç üretim hattından çıkar çıkmaz başlamıştı. Bu otomobillerin değerleri zaman içerisinde inanılmaz arttı. Örneğin, 1971 model bir 280 SE 3.5’in fiyatı bugün 255 bin ila390 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. On yıl önce ise 105 bin Euro civarındaydı. Bugün, bir 220 SE için 75 bin Euro gibi bir tutar yeterli, ama bu rakamın da zamanla artacağına şüphe yok.

45 yıl sonra dönüyor

Efsanevi W 111’in yerini doldurmak kolay değil, ama yeni S-Serisi Cabriolet’ler, seleflerine layık birer veliaht olarak bu konuda zorlanmıyor. Ünlü ataları gibi 2016 model bu otomobil de muhtemelen kendi zamanının hayran olunan ve yenilikçi cabriolet’si olarak öne çıkacak. Otomobile profilden bakıldığında, dinamik hatlarının, ona seleflerinin güçlü sükûnetini verdiğini görmek zor değil. Her türlü hava koşulunda, hem kısa hem de uzun yolculuklarda bakışları kendisine çevireceğine de şüphe yok. Bunun bir nedeni de, yeni S-Serisi Cabriolet’lerde sunulan Airscarf sistemi. Bu sistem, koltuk başlıklarından, sürücü ve ön yolcunun ense bölgesine sıcak hava vererek, soğuk havalarda bile üstü açık sürüşü mümkün kılıyor. Airscarf, ilk kez bu otomobilde kullanılan yeni Thermotronic iklim kontrol sisteminin bir tamamlayıcısı olarak yer alıyor. Thermotronic, iç mekan iklim dengesini, üstü kapalıdan açığa geçirirken bile tamamen otomatik olarak koruyor. Otomobilin gövdesinde bulunan 12 sensör, otomobilin içindeki ve dışındaki sıcaklıkların yanı sıra gelen güneş ışınlarının yoğunluğunu, hava kalitesini ve zararlı gazların düzeyini kaydediyor ve sistem dışarıdan içeriye alınan havanın kontrolünü sağlıyor.

Tavanı açıkken bile huzur dolu

Bu otomobilde, olağanüstü iklim kontrol özellikleri ve otomobilin içini neredeyse manastır huzuruyla dolduran, istisnai akustik konfor birbirini tamamlıyor. Bu anlamda Cabriolet, şimdiye kadar üretilmiş en sessiz otomobil olan S-Serisi Coupé’den çok da geri kalmıyor. Cabriolet’in kapılarındaki yalıtım konsepti ve çift katmanlı camları olağanüstü bir etkiye sahip. Tavan açıkken Aircap otomatik rüzgâr önleme sistemi içerideki türbülansı azaltıyor ve hava akımının daha az gürültü çıkarmasını sağlıyor. Ön cam çerçevesinden bir rüzgâr saptırıcı çıkarken, koltuk başları arasındaki bir rüzgarlık esintiyi asgariye indiriyor. Üç katmanlı tente ise siyah, lacivert, bej ve bordo renk seçeneklerine.. Ayrıca, bir tür sentetik lastik olan bütil isimli malzemeden bir katman da su izolasyonu sağlıyor. Aslında bu cabriolet’lerde, bir tür suni kauçuk olan neopren daha çok kullanılıyor, ama bütil neopren’den daha fazla ses yalıtımı sağlıyor. Tavan döşemesi ve arkasındaki kaplama da dışarıdaki sese karşı ek koruma sağlıyor.

Tavanı tek bir tuş dokunuşuyla, 20 saniyede içine alan tente kapağı; otomobilin, geniş ve kaslı arka bölümündeki krom süslemeyle uyum gösteriyor. Bu sayede farklı deri seçenekleri, krom süslemeler ve altı değişik renk konsepti arasından yaptığınız seçimin üzerine güneşin ışıltısını doğuruyor Renk seçeneklerinden biri, porselen ve okyanus mavisi tonlarını bir araya getirerek S-Serisi’ne sofistike bir yat ambiyansı veriyor. Cabriolet, son teknoloji Mercedes-Benz Akıllı Sürüş yardımcı sistemleri sayesinde yolcu güvenliği ve konforu konusunda da öne çıkıyor. Bu teknolojiler frenlemeye yardımcı oluyor, otomobili şeritte tutuyor, yaya uyarısı veriyor ve hatta gerekli olduğu durumlarda PRE-SAFE sistemini kullanarak hızı düşürüyor. PRE-SAFE PLUS işe, arkanızdaki otomobilin sizin otomobilinize arkadan çarpma ihtimalini önceden belirliyor ve hızla çakan dörtlü sinyaller ile çevreyi uyarıyor. Tehlikenin bu şekilde atlatılamaması durumunda sistem, çarpışmadan önce emniyet kemerlerini otomatik olarak sıkıyor ve çarpışma öncesinde durur haldeyseniz çarpışma kuvvetlerini azaltmak için frenleri çok sert bir şekilde sıkabiliyor..

Akıllı teknolojilerin ebedi bir tasarımla birleşmesi sonucu ortaya bir güzel sanat eseri çıkıyor. Öyle bir eser ki, Mercedes-Benz Cabriolet ailesinde 45 yılı aşkın bir geleneğe sahip.

2018-01-18T09:10:27+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.