Loading...

Murat Abbas’la buluşmaya giderken hafta sonu olması nedeniyle sakin bir gün geçireceğimizi düşünüyorduk, ama tüm günü bu evde geçirmek isteyeceğimiz aklımıza gelmemişti. Bizi pikabın başında kahvesini yudumlarken karşılayan Murat Abbas, güne başlamıştı bile. Chinchilla cinsi kedisi Goldie etrafta dolanırken o, insanı hayrete düşüren zenginlikteki plak koleksiyonuyla ilgileniyordu. Hazırlıklarımızı tamamlamaya çalışırken, pikaptan gelen Patti Smith’in sesi dikkatimizi çekmeyi başardı. Haziran ayında Zorlu PSM’de sahneye çıkan Smith’in, Murat Abbas’a özel imzaladığı plak, pikabın iğnesi altında döndükçe günü burada geçirme isteğimiz de arttı. Evde bulunan dört binin üzerindeki plak, son derece başarılı bir düzenlemeyle, salonun başköşesinden içeri girenleri selamlıyordu adeta. Güne devam etmemiz gerektiği için biz de bu eşsiz plakları ve Murat Abbas’ın başarılı koleksiyonerliğini selamlayarak aşağıya indik: Aklımızda koleksiyondaki ‘başyapıt’ plaklar, kulağımızda Patti Smith’in sesiyle…

Müzikal Yaşam

Evden ayrıldığımızda bizi bekleyen başka bir başyapıtla buluşuyoruz: Yeni E-Serisi. Murat Abbas aracın direksiyonuna geçtiğinde ise yolculuğumuz şekilleniyor. İlk durağımız Galatasaray’daki Kontra Plak mağazası. Plak ve müzik tutkusunun çocukluğunda başladığını söyleyen Murat Abbas, müziksever bir ailenin içine doğmanın avantajını yaşamış. Yüzlerce Türk Sanat Müziği şarkısını ezbere bilen annesinin yanı sıra ablalarıyla TRT radyosundaki müzik yayınlarını dinleyerek büyüyen Abbas’ın hayatında 45’lik plaklar her zaman var olmuş. Abbas o yılları; “Radyoda Michael Jackson’dan Billie Jean’i ilk kez, 13 yaşındayken mutfakta annemin yaptığı kuru köfteleri çalarken duymuştum. Parçanın heyecanından köfte boğazıma kaçmıştı. Sene 1982’ydi” sözleriyle anlatıyor. Bu keyifli anekdot onun gelecekte müzik sektöründe ne denli önemli bir figür olacağının da habercisi olabilir mi diye düşünüyoruz. Sohbetimiz sırasında 1969 İstanbul doğumlu olduğunu öğrendiğimiz Murat Abbas, tüm eğitim hayatını da İstanbul’da geçirmiş. Üniversitede aldığı İşletme eğitiminin ardından iş hayatına atılarak çeşitli şirketlerde Finansal Denetçi ve Finans Müdürü pozisyonlarında çalıştıktan sonra, 2002 yılında bu alandaki kariyerini sonlandırarak tamamen çocukluk tutkusu olan müzik ve kültür-sanat alanına yönelmiş. Bu radikal karar hayatının akışını da bambaşka bir noktaya çevirmiş. 1998-2012 yılları arasında Radio Eksen, Dinamo, FG 93.7, Radyo Babylon, 92.3 gibi radyolarda programcılık ve DJ’lik çalışmalarının yanı sıra Aktüel, Trendsetter, Zip İstanbul gibi dergilerin müzik sayfalarını hazırlayan Abbas, 2008’den itibaren MTV Türkiye, Pozitif Live ve Babylon gibi müzik sektörünün önemli kurumlarında üst düzey yönetici olarak çalışmış. Bu birikimin ardından 2014 yılında Zorlu PSM’de Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamış. Buradaki yolculuğu ise 2015’ten beri Zorlu PSM Genel Müdürü olarak devam ediyor.

Yol boyunca Murat Abbas’ı geçmişten bugüne tanımaya çalışırken E-Serisi’nin Galatasaray’a varmasıyla sohbetimize ara veriyoruz. Kontra Plak’ın, müzik festivallerinin yanı sıra plakların peşinden de dünyayı dolaşan Murat Abbas’ın Türkiye’de aradığı plakları bulduğu öncelikli yerlerden olduğunu öğreniyoruz. Müzikle dolu geçen bu ziyaretin ardından bizi bekleyen E-Serisi 220 d’ye dönerek yola çıkıyoruz. Murat Abbas’la tekrar sohbete başladığımızda İstanbul’da sevdiği yerleri de öğrenme fırsatımız oluyor. Örneğin; Bebek’teki Baylan Pastanesi, Arnavutköy’deki Adem Baba Balıkçısı ve Tarabya’daki Set Balık sık gittiği mekânlar arasında yer alıyor. İstanbul caddelerinde İstanbul’dan bahsederken rotamızı Zorlu PSM’ye çevirince biraz şaşırıyoruz. Murat Abbas’ın “Hafta sonu da olsa PSM’ye her zaman vakit ayırırım” sözüyle işine olan bağlılığını ve yoğun temposunu da anlıyoruz.

Spotlar Altında

Zorlu PSM’ye vardığımızda Murat Abbas, E-Serisi’ni kapalı otopark içerisindeki mal kabul girişine doğru sürüyor. Tam olarak nereye varacağımızı anlamaya çalışırken, önümüzde Zorlu PSM’nin görkemli sahnesinin kapıları açılıyor. Yavaşça çıktığımız rampadan sonra ana sahnenin arka bölümünde duruyoruz. E-Serisi’nin yol boyunca deneyimlediğimiz; DRIVE PILOT, Hız Sınırı Yardımcısı, Aktif Fren Yardımcısı, DISTRONIC Takip Mesafesi Pilotu gibi yardım ve destek sistemleri sahne ışıklarının altında hak ettiği övgüyü alıyor adeta. Murat Abbas araçtan inip bizi karşılayan ekibe bir takım talimatlar veriyor. Bir anda spot ışıklarının sayısı artıyor, önümüzde duran perde açılıyor ve Zorlu PSM’nin 2.190 kişilik salonuyla karşılaşıyoruz. E-Serisi 220 d bu sırada yavaşça ana sahnenin ön bölümüne doğru ilerliyor. Murat Abbas da teknik bilgiler veriyor. Anlıyoruz ki bir mühendislik harikasının üzerindeyiz. Bu sahnede Cats müzikalinden The Phantom of the Opera’ya, Gerard Depardieu’dan Hugh Jackman’a, Jose Carreras ve Haris Alexiou’dan Sezen Aksu’ya yaklaşık 1.000 performans sergilendiğini düşündükçe tüylerimiz ürperiyor. E-Serisi gibi aklın başyapıtı olan bir aracın, zekâ ve teknolojinin mükemmel işbirliği sonucu ortaya çıkmış bu sahneden daha iyi bir yerde olamayacağını düşünüyoruz ve E-Serisi, spotlar altında parıldarken Murat Abbas’la geçirdiğimiz sürprizlerle dolu günün sonuna geliyoruz.

2018-01-18T12:41:56+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.