Loading...

Petra Nemcova, Mercedes-Benz magazin’in fotoğraf çekimi için Los Angeles’tan Berlin’e gelmesinin ardından Nice’teki bir yardım etkinliğine katılmak üzere yola çıktı. 36 yaşındaki Nemcova bu yoğun programa rağmen oldukça sakin. Keyfi yerinde görünüyor ve çekimler sırasında adeta etrafına ışık saçıyor. Çek süper model daha önce GLC modelinin tanıtım kampanyasında görev almıştı, ancak prizden şarj edilebilen hibrit GLC 350 e 4MATIC’i ilk kez kullanacak. Fotoğrafçı ekipmanını toplarken Nemcova da bizi otomobilde sohbete davet ediyor. Araca biniyoruz ve doğruca havaalanına yol alıyoruz.

Otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çevreci, şık ve pratik… Bütün yol koşullarına adapte olabildiği için hem şehir içinde hem de arazide kullanabiliyorsunuz. Daha iyisi olamazdı. Koltuklardaki şu dikişlere bakın! Sanki Berlin’de Chanel marka dev bir çantayla geziyormuş gibi hissediyorum kendimi…

Hep bu kadar sık mı seyahat ediyorsunuz?

Evet, haftada en az üç ülkeye gidiyorum ve bunlar sıklıkla farklı kıtalarda bulunuyorlar. Farklı kültürleri öğrenmenin ve farklı yerleri keşfetmenin harika bir şey olduğunu düşünüyorum. 16 yıldır bu şekilde çalışıyorum.

Eviniz olarak nereyi kabul ediyorsunuz?

Her yeri! Kendimi bir dünya vatandaşı olarak değil, bir kâinat sakini olarak görüyorum.

Bu söylediğiniz tam olarak ne anlama geliyor?

Son 17 yılda ruhaniyetle ilgili birçok şey öğrendim ve bu sayede dünyayı ve evreni daha farklı algılamaya, birbirimize ne kadar bağlı olduğumuz hakkında daha farklı düşünmeye başladım. Herkesle bağlantıda kalmamı bana kısaca hatırlatması için bileğime “108” yazılı bir dövme yaptırdım. Bu sayı Hinduizm, Budizm ve diğer birçok gelenekte kutsal kabul edilir.

Lüks ve şatafat dünyasını tamamen bırakmak istediğin hiç oldu mu?

Tsunaminin ardından tamamen iyileştikten sonraki ilk iki işimde ağlamayı bırakamamıştım. Kendi kendime sürekli “Burada ne yapıyorsun? Bu yaptığının anlamlı bir amacı var mı?” dedim.

Bu kötü durumdan nasıl kurtuldun?

İşimde bir anlam bulmayı başardım, çünkü beraber çalıştığım herkesin yardım etmek istediğini gördüm. Happy Hearts Fund’ı ilk destekleyenler moda dünyasının içindeki kişilerdi. Fotoğrafçılar fotoğraflarını, tasarımcılar kıyafetlerini bağışladılar. Bu tarz bir yardım iki taraf için de faydalı oluyor: Yardım edenler anlamlı bir şey yaptıklarını hissediyorlar ve bu onları mutlu ediyor; yardım edilenler de güvenli okullarda eğitim görme fırsatı buluyorlar, bu da onları mutlu ediyor. Farklı dünyalar arasında bir köprü kuruyoruz. Neredeyse her yeni okulun açılış töreninde bulundum.

Sizin için otomobil kullanmak ne kadar önemli?

Otomobil sürmeyi severim. Paris’te yaşadığım sıralarda bütün boş zamanımı şehirde otomobille gezerek geçirirdim. Özellikle de Arc de Triomphe (Zafer Takı) çevresindeki yolda herkesin otomobillerini çılgın gibi sürmesine alıştım.

Zamanınızın çoğunu evden uzakta geçirmeniz size nasıl hissettiriyor?

Yolculuk etmeyi büyük bir lütuf olarak görüyorum. Komünist bir ülkede büyüdüm. Kadife Devrim yaşandığında 11 yaşındaydım ve o zamana kadar seyahat, konuşma ve hatta hayal kurma özgürlüğünü bile tatmamıştım. Ebeveynlerim hayal kurmayı hiç öğrenemediler. Bana nereye tatile gitmek istediklerini 20 yıldır söyleyemiyorlar.

2018-01-18T10:49:16+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.