Loading...

Kaliforniya, Pebble Beach’in golf sahaları ve yeşil fairway’leri yılda bir kez otomotiv tarihinin klasik “mücevherleri” için bir sahneye dönüşüyor. Dünyanın en seçkin klasik otomobil etkinliği Concours d’Elegance’ta spot ışıkları geçmişin nadir bulunan otomobillerini aydınlatıyor. Gorden Wagener da Mercedes-Benz “Star Lounge”ta (Yıldız Locası) yerini alıyor. Locadaki Mercedes tasarımcıları, tüm dikkatleri üzerlerine çekerek, gelecek vizyonlarını sunmaya hazırlanıyor. Vakit geldiğinde Wagener siyah örtüyü çekiyor ve meraklı izleyicileri “gerçek bir rüya otomobil” ile tanıştırıyor. Hayallerin peşinden gidildiği zaman ulaşılacak sonucun gerçek bir kanıtı olan Vision Mercedes-Maybach 6 sahnede parıldıyor. Bir anda şovun yıldızı haline gelen bu özel otomobil izleyenlerde hayranlık uyandırıyor. Otomobilin kanatları üzerinde nazikçe ellerini gezdiren 48 yaşındaki tasarım şefi, gülümseyerek “Bu en yeni çalışmamızda, otomobilin oranlarını sınırlarına kadar zorladık” sözleriyle topluluğa sesleniyor.

Uzatılmış kaputu, alçak tavanı ve arka kısma yakın kabin pozisyonuyla Vision Mercedes-Maybach 6, geleceğin otomobil vizyonuna ait kusursuz bir önerme olarak karşımıza çıkıyor. Bu coupé model, 5,7 metrelik uzunluğuyla, şimdiki Mercedes-Maybach’lardan daha uzun yapısıyla dikkat çekiyor.

Wagener, Mercedes-Maybach markasının müşterilerine “en lüks” olanı nasıl sunmak istediğini duygusal saflık felsefesinin altını çizerek açıklıyor. Üç kollu yıldız logosunu taşıyan araçların nasıl hem soğukkanlı, hem de içten olması gerektiğini vurguluyor. Wagener‘a göre bu araçlar hem sıra dışı stilleriyle cezbetmeli, hem de şaşırtıcı ve akıllı yenilikler sunmalı.

İçi lüks bir yaşam alanı tarzında tasarlanan araçta, kesintisiz uzanan ve camdan yapılmış bir panel, ekran görevi görüyor. Sürücü koltuğunun karşısında ise eski usul çıtalı, dairesel göstergeler bulunuyor. Vision Mercedes-Maybach 6 geleceğin vizyonunu işaret etse de klasik unsurlar barındırmaktan geri kalmıyor. Wagener bu konuya “Otantik analog lükse karşı bir özlem var. Bu duruma vinil plakların ve klasik fotoğraf makinelerinin yeniden popülerlik kazanmasını örnek gösterebiliriz” sözleriyle dikkat çekiyor. Otonom sürüş moduna sahip olan araç istenirse manuel olarak da sürülebiliyor. Wagener bu durumu “Bu coupé, insanların arada bir de olsa kesinlikle kendilerinin sürmek isteyecekleri bir araç” sözleriyle açıklıyor. Araç,  748 BG ve sıfırdan 100 kilometreye dört saniyenin altında bir sürede çıkabilmesiyle gerçekten gurur duyulacak bir donanım sergiliyor. Dört adet elektrik motoru sayesinde tüm tekerleklerden çekişi mümkün kılan araç, 500 kilometreden fazla menzili ve hızlı şarj fonksiyonuyla 100 kilometre kat edecek elektrik gücünü beş dakikada yükleyebilmesiyle de dikkat çekiyor.

Mercedes-Maybach’ın bu yeni coupé’si, efsanevi 300 SL’e bir saygı duruşu olarak martı kanat kapılara sahip. Araç, gösterişli aerodinamik yapısı ve ikiye bölünmüş arka penceresi gibi tasarım öğeleriyle, art deco döneminin 540 K Autobahnkurier gibi lüks spor otomobillerini andırıyor. 540 K Autobahnkurier, önceki Concours d’Elegance etkinliklerinin yıldızlarından biriydi. Wagener kendi tasarımlarının farkını; “Bu retro bir tasarım değil. Daha çok klasik tasarım prensiplerinin yeni fikirler ve ileriye dönük teknolojilerle harmanlanarak yeniden yorumlanması” sözleriyle ortaya koyuyor. Otomotivin başarı dolu geçmişinin en güzel ve lüks araçlarına ev sahipliği yapmış Concours d’Elegance şimdi, geleceğin dünyasında bu tarz bir otomobilin nasıl görünebileceğine dair bir ön gösterime sahne oluyor. Bir otomobil şovunun esas amacı da bu değil midir?

2018-01-18T13:40:17+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.