Loading...

Mike Horn, destansı dünya turu sırasında memleketine uğrayacak zamanı bulabildi. Güney Afrikalı maceracı, Cape Town’a vardığında yorgunluğunu atmak ve deneyimlerini aktarmak için birkaç gün mola verdi. Ardından yolculuğunun geri kalanında 27 bin kilometre mesafe kat ederek dünyanın her iki kutbunu da görmeyi planlıyor.

Horn bu moladan önceki üç ay boyunca yoldaydı ve en zorlu rotalarda hiç çekinmeden yol aldı. Mayıs ayında Pangea adlı teknesiyle Monako’dan yola çıkan Horn ve üç kişilik mürettebatı Afrika kıyılarını dolaştı. Yeşil Burun Adaları’nı geçtikten sonra ise, ekipten hiç kimsenin daha önce geçmediği bir okyanus rotasını kullandılar ve sonunda Walvis Bay’de karaya ayak bastılar. Horn burada kızları Annika ve Jessica ile buluşarak, birlikte İskelet Sahili boyunca kuzeye doğru beş günlük bir otomobil yolculuğu gerçekleştirdi. Horn bu konuda; “Böyle bir macerayı onlarla paylaşabilmek harika” diyor. “Kızlarım daha önce benimle Kuzey Kutbu’na geldiler, bu yüzden onları tekrar bana katılmaya iknâ etmek zor olmadı” diyen Horn’un yolculuğu bir G-Serisi kullanmalarına rağmen kolay olmadı. Aracın tekerlekleri yumuşak kuma defalarca saplandı. Böyle bir durumda araçtan çıkarak, tekerlekler serbest kalana kadar kazmaktan başka çareleri olmuyordu.

Mike Horn ömrünün yarısını yolculuklarda harcadı: Karanlık kış aylarında yürüyerek kutbun sonsuza dek uzanıyormuş gibi görünen buzlu yüzeyini geçti, Amazon boyunca yüzdü ve dağları teker teker aşarak en yüksek zirvelere ulaştı. Bu yıl 50 yaşına basan Horn, bunu uçlarda yaşadığı hayat tarzını değiştirmek için bir sebep olarak görmüyor. Tamamen içten bir şekilde “Yaşlanmayı seviyorum” diyor ve ekliyor; “Bugün, 20 yıl önce başaramayacağım şeyleri yapabiliyorum. Yaş ve deneyim arasında bir tür denge var. Deneyim bedensel gücün azalmasını telafi ediyor.”

Horn ve kızları, yolculukları sırasında gündüz, tepelerindeki güneşin yakıcılığıyla mücadele ederken, gece ise dondurucu soğukla baş etmek zorunda kaldılar. Geceleri kamp ateşi yakarak atlattıkları bu zorluklar Horn ve kızlarını birbirine yakınlaştırdığı anlaşılıyor. Horn bu durumu; “Bir deneyim onu paylaşabildiğiniz zaman çok daha ilginç hale geliyor. Çocuklarıma zorlukların eğlenceli olabileceğini göstermekten büyük mutluluk duyuyorum” sözleriyle anlatıyor.

Jessica ve Annika babalarını tekrar yalnız bıraktıklarında Horn, Namib Çölü’nün kalan kısmındaki yoluna yürüyerek devam etti. Bu yolculuğun ne denli zorlu olduğu Horn’un; “Kavurucu bir sıcak vardı ve sadece birkaç damla su bulmak için bile derinlere kadar kazmak zorundaydım. Bunlar benim için önemli günlerdi, yalnız kalıp sadece kayalar ve kumla vakit geçirmeye ihtiyacım vardı” sözlerinden anlıyoruz. Horn, kum ve kayalarla geçirdiği zamanın ardından, iki hafta sonra Botsvana’daki Okavango Deltası’na vardı. Ayakları ne kadar ağrırsa ağrısın, vahşi hayvanların ve sonsuz genişlikteki kumların görüntüsünün Horn’a etkisi “Yüz kez daha yapardım” sözüyle anlaşılıyor. Yolculuğunun bir sonraki etabında kütükten yapılmış bir kanoyla Okavango Nehri boyunca güneye inen Horn, vahşi doğaya karşı gerçek anlamda bir korku hissetmiyor. Bu durumu “Önemli olan şey, korkuma bir isim verebilmek. Çölü yürüyerek geçerken duyduğum şey ölüm korkusu değil, sıcaklık korkusuydu. Korkularınızı ancak onların ne olduklarını bildiğinizde yenebilirsiniz” sözleriyle anlatıyor.

Bu tarz bilgece öğütler Mike Horn’un ağzından çıktığı zaman insana basmakalıp laflar olarak gelmiyor. Çünkü bunların pek çok yolculukta elde edilen engin deneyimlere dayandığını biliyorsunuz. Horn 25 yıldır benzersiz ve zorlu yolculuklara çıkıyor ve sınırlarda yaşadığı hayatı onun dünyaya bakış açısını da şekillendiriyor. Horn’un yeni macerası olan “Kutuptan Kutba” yolculuğunun iki yıl sürmesi planlandı ve bu sürede 27 bin kilometre mesafe kat etmeyi hedefliyor. Bazen evde uyanıp “Bugün öğlene kadar uyuyacağım” demek isteyip istemediği sorulduğunda Horn, tam tersinin geçerli olduğunu söylüyor: “Uyanmak ve keşfetmeye devam etmek için sabırsızlanıyorum.”

2018-01-18T15:45:35+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.