Loading...

Yaklaşan sesten Mercedes-Benz SL’in köşeyi dönmek üzere olduğunu anlıyoruz. Onun zengin ve gür motor sesi, manzaraya mükemmel şekilde uyan görünümünü destekliyor.

Lermoos’taki mavi gökyüzü, köyü çevreleyen dağların zirvelerini vurgulayacak kadar mükemmel bir berraklığa sahip. SL’in açık mavi rengi ise güneş ışınlarını yansıtırken bulutlu gökyüzünün kusursuz bir devamı gibi görünüyor. Orijinal standart boya “Labrador Mavisi” ismini taşıyor; sadece bu isim bile aracın doğumundan itibaren etrafına yaydığı stil ve romantizm aurasını anlatmaya yetiyor.

Tyrol bölgesinde keyifli bir günde gerçekleşen çekimlere eşlik eden aktör Marc Benjamin
1986 doğumlu; Labrador Mavisi SL ise 1983’te üretilmiş. Bu durum aracı, aktörden 3 yaş daha büyük yapıyor. Bu farka rağmen, otomobil ikinci baharını yaşarken Benjamin henüz yeni kazandığı uluslararası başarısının tadını çıkarıyor. Marc Benjamin’in ABD yapımı başarılı dizi Homeland’deki performansı düşünülünce, göze hitap etmek için güzellik yeterli olsa da akılda kalmak için karakterin de ne denli önemli olduğu anlaşılıyor. SL ve Benjamin’in bu konuda ortaklaştığını söylemek ise hiç zor değil.

SL’in orijinal broşüründe “Artık otomobil kullanmak, A noktasından B noktasına gitmekten daha fazlası haline geldi” iddiası yer alıyor ve bu araç, bu sözün arkasında durma konusunda başarılı olduğunu kanıtlıyor. Bu otomobilde herhangi bir koltuğa oturmak, evinize yeni gelmişsiniz hissini veriyor. İlk andan itibaren her şey tanıdık geliyor. Otomobil tarihinin bir parçasının direksiyonuna geçtiğinizin farkında olmak ise, insanı canlandıran bir görkem duygusunun içinize dolmasını sağlıyor. Belki de bu duygu nedeniyle, otomobilin yolu sıkıca kavramasını sağlayan ciddi anlamda sportif, sert süspansiyona rağmen aracın yolda süzüldüğü hissine kapılıyorsunuz. Satışa çıktığı zamanki sloganı, aynı zamanda bu tarz klasik otomobilleri sevenlerin hayatlarını nasıl yaşadıklarına dair yerinde bir tanımı da ortaya koyuyor. Bu kişiler, ulaşım yöntemlerini dikkatlice seçen, teknoloji konusunda becerikli bir kuşağa aitler. Bugünlerde var olan seyahat seçeneklerinin zenginliği düşünüldüğünde, otomobil kullanmanın A noktasından B noktasına gitmekten çok daha fazlası olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Böylesi bir otomobili kullanmak, kendi kişiliğinizi vurgulamaya dair bilinçli bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Otomobillerin sundukları fonksiyonelliğin giderek daha benzer hale geldiği bir dönemde bu kişisellik her zamankinden daha fazla arzu ediliyor ve otomobilin karakteri sürücüye de aktarılıyor.

Klasik bir otomobilde sürüş işlemine, eskiden olduğu gibi daha fazla odaklanıyorsunuz. SL, zamanının teknolojik açıdan öncüsü olmasına ve klima, elektrikli camlar, otomatik vites, ABS, hava yastığı ve yol bilgisayarı gibi özellikler barındırmasına rağmen, araçta bugünün standartlarına kıyasla neredeyse hiçbir teknik yardım bulunmuyor. O dönemde park yardımcısı sistemleri, adaptif hız sabitleyici, yan rüzgâr dengeleme gibi teknolojilerin hayata geçmesine henüz uzun bir zaman vardı. Bu yüzden, klasik bir SL sürmek, otomobil sürmenin temellerine geri dönmek anlamına geliyor. Bu durum, dünyayı bir otomobilin arka koltuğunda keşfetmiş bir nesle özellikle çekici geliyor. Dijital fotoğraflar yerine Polaroid fotoğraflara aşina, gigabaytlar dolusu müzik depolamak yerine kasetlere üst üste iki kez kayıt yaparak büyüyen insanlardan bahsediyoruz. Günümüzde, içinde yüzdüğümüz yenilik ve teknoloji denizine rağmen Polaroid fotoğraf makinelerinin yeniden popüler olmasının sebebi, insanların geçmişe duyduğu bu özlemle de açıklanabilir.

“Otomobil yolculuğunda tüm duyusal deneyimlerin tadını çıkarmayı seviyorum” diyen Benjamin için durum, saygı çerçevesinde davranmayı da kapsıyor. R 107, kolay kullanımıyla sürüş sırasında özel bir yetenek gerektirmese de Marc Benjamin bu duruma yaş almaya gösterilmesi gereken saygı açısından bakıyor. Benjamin, “Bir insan ne kadar yaş aldıysa o derece saygı göstermek gerekir. Benzer şekilde otomobiller de yılları geride bırakıp, birer klasik haline geldikçe aynı saygıyı hak ederler” diyor.

2018-01-17T14:36:12+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.