Loading...

Gorden Wagener, oturduğu koltukta bir granit parçasını inceliyor. Bu küçük taşı parmakları arasında döndürürken tüm dokusunu ve formunu hissetmeye çalışıyor. Bu uzun, gri ve yuvarlak hatlara sahip granit parçası milyonlarca yıllık bir sürecin geldiği noktayı ifade ediyor. Dünya yüzeyinin bir parçası olan bu taş, doğanın güçleri tarafından şekillendirilmiş, güzelliği ve zarafetiyle büyülüyor. Pürüzsüz yüzeyiyle dokunması zevkli bu taş, adeta duruluk ve saflığın vücut bulmuş hali. 2008’den beri Mercedes-Benz’in tasarım bölümünü yöneten Gorden Wagener, bu durumu “Formun DNA’sı” olarak adlandırıyor.

Daimler AG’nin 1968 doğumlu baş tasarımcısı için bu taş bir ilham kaynağı, Firmanın bütün marka ve ürünlerine uyguladığı “Duyusal Saflık” tasarım anlayışının da sembolü. Bu nedenle her yenilik, Mercedes-Benz’in geliştirdiği her otomobil, duyguları ve zekâyı çağrıştırıyor.

Gerçekten de Wagener, bu yeni felsefeyle lüks konseptini yeniden tanımladı. Kendisi, mevcut nitelikleri bir araya getirip sergilemek yerine anlamlı bir sonuca odaklanan bu yeni kavramı “Modern Lüks” olarak adlandırıyor.

Gorden Wagener, teknik ve duygusal zekânın birleşimiyle oluşturduğu duyusal saflık felsefesini sadece otomobillerle sınırlamıyor. Bu bağlamda, o ve ekibi “İşimizin topluma dair hedefleri nelerdir?”, “Geleceğin şehri nasıl görünecek?”, “Geleceğin hareketli teknolojisi nelere imkân verecek?” gibi sorulara sürekli olarak cevap arıyor. İşleri, birçok faktörün birbirini etkilemesine odaklanıyor. Tıpkı şehir planlama ve mimarî alanlarında olduğu gibi yeni teknolojiler işin içine giriyor. Bu nedenle kaynakların dikkatli kullanımı ve yeni neslin ihtiyaçları, istekleri gibi konular gündeme geliyor. Dijital devrimin bizi hapsetmek yerine özgürleştirmek için hangi yöne gitmesi gerektiği, gittikçe artan veri bolluğunu en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimiz ve zettabayt ya da yottabayt kavramlarını gelecek için nasıl anlamlı bir dile dönüştürebileceğimiz soruları bu çağda özel bir önem taşıyor.

Tasarım, bu evrim sürecinde merkezi bir rol oynuyor; iç ve dış dünyalar arasında, teknoloji ve duygu arasında kritik bir ara yüz görevi görüyor. “Sensual Purity – Gorden Wagener on Design” isimli kitap, bize ünlü tasarımcının zihninde neler olup bittiği hakkında büyüleyici detaylar sunuyor. Ekibinin nasıl çalıştığını deneyimlememizi, konuyla ilgili felsefi yazılarını ve Wagener’in öncü tasarımcılarla konuşmalarını dinleme şansı veriyor. Tasarım stüdyosunun perde arkasına bakış ise özellikle ilgi uyandırıyor. Burada, seyahatin hayatla sorunsuzca birleştiği, köprülerin yüksek hızlı cam tünellere dönüştüğü ve drone’ların başımızın üstünden kuşlar gibi süzülerek geçtiği bir geleceğe dair tasarım taslakları görüyoruz.

Şu aşamada bunların boş hayaller olduğu düşünülebilir. Fakat tasarım alanında fantastik kavramlar çoğu zaman temel çıkış noktasını oluşturur. Hayal etmeden tasarım konusunda ileri gidemezsiniz. Bu yüzden Wagener’in ekibi düzenli olarak nörobilim uzmanlarına, vizyoner mimarlara ve dijital göçebelere danışıyor. Bilgi ve hayaller arasındaki bölgeleri keşfetmek, mümkün ile imkânsız arasındaki sınırları zorlamak ve Kaliforniyalı sörfçülere Alman mühendisler kadar fazla söz hakkı tanıyan bir kültürel çeşitliliğe katkıda bulunmayı amaçlıyorlar.

Bu fikir ve uzmanlık değiş tokuşunun meyveleri, kitapta “Mercedes-Benz Geleceğin Dünyası” bölümünde sunulan hayali manzaralarda görülebiliyor. Bu gelecek vizyonunda; sudan vatoz gibi yükselen marinalar, sadece zihin gücüyle çalıştırılan otomobiller, kanallar üzerinde tıpkı bir albatrosun kanatları gibi uzanan akıllı köprüler, süzülen ekranlar önünde oturan insanlar ve okyanusun binlerce metre üzerinde izleme platformları görüyoruz: Var olan dünyayla, saflık hissiyle bütünleşen yeni bir dünya…

Gorden Wagener, granit parçasını hâlâ elinde tutuyor. Taş, bazı açılardan alabildiğine görkemli, ama bazı açılardan ise olağan ve sıradan… Bu karşıtlık mükemmel bir denge yaratıyor. Kenarsız, köşesiz; Duyusal ve saf!

2018-01-18T13:35:08+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.