Loading...

Yeni Formula 1 sezonunda, 11 yıldır ilk kez yarışmıyorsunuz. Bu yeni “özgürlük” size nasıl hissettiriyor?

Arka arkaya aylar boyunca tembellik yapabilen biri değilimdir, bu yüzden şimdiden yeni meydan okumalar, rekabet edebileceğim yeni alanlar arıyorum. Öte yandan hala Formula 1 heyecanıyla doluyum. Öyle ki, zaman zaman sanki kafamda kask varmış ve yumruğumla ona vuruyormuşum gibi bir hareketi yaparken buluyorum kendimi. 2017’de Formula 1’in aktif olarak katılımcısı olmasam da, heyecanla yarışları izleyeceğim ve Mercedes-AMG Petronas takımının kazanması için onlara şans dileyeceğim.

Emekliliğinizi açıklarken yarışa katılmanın gerektirdiği fedakârlıkları artık yapmak istemediğinizi söylediniz. Bunu biraz açıklar mısınız?

Kendimi bildim bileli tek bir hedefin peşindeydim: Dünya Şampiyonu olmak. Çocukken ulaşmak istediğim en büyük hayalim buydu ve başarabileceğim daha yüksek bir hedef yoktu. Böyle bir hedefle yola çıktığınızda, özellikle Formula 1 gibi bir sporda başarılı olmak için fedakârlıklar yapmak zorundasınız. Öyle ki, her şey ikinci planda kalmalı, aile bile. Böyle bir durumda her şey tamamen adanmış olmak üzerine kuruludur. Bu zihin yapısı, sadece hedeflerime ulaşmamı sağlamakla kalmadı, onlardan aldığım keyfi de arttırdı; çünkü o noktaya ulaşmak, daha fazlasını kaldırıp kaldıramayacağınızdan şüphe ettiğiniz zorlu anlardan geçmeyi de içeriyordu. Şimdi ise tamamlanmış ve mutlu hissediyorum.

2015 Ekim ayında Austin, Teksas’taki yarışta ciddi bir sürücü hatası size Dünya Şampiyonluğu’na mal oldu. Bugün bu olayı kariyerinizde bir dönüm noktası olarak görüyorsunuz?

Bu yenilgi olmasaydı bugün burada Dünya Şampiyonu olarak bulunamazdım. İnanılmaz derecede zor bir durumdu. Her ne kadar ezici olsa da, daha önce hiç deneyimlemediğim bir zorunluluk hissine sebep oldu. Daha önce mümkün olduğunu bile bilmediğim motivasyon seviyelerini hissettim. Bir şeyi kesinlikle biliyordum: Bunu bir daha asla yaşamak istemiyordum. Bu acı çekme seviyesi insana güç veriyor.

Bir süre sonra bir Zen üstadı ile vakit geçirmek için Japonya’ya gittiniz.

Daha önemlisi, bana zihinsel seviyede yardım edebilecek birini buldum. Sadece bir yarış pilotu olarak değil, bir insan olarak kendime başka hangi alanları geliştirebilir ve iyileştirebilirim diye sormaya başladım.

Bu sorunun cevabını psikolojide mi buldunuz?

Esas olarak meditasyonda buldum. Aslında, meditasyon çok büyük bir kelime; insanlar bunu hokus pokusla ilişkilendirebilir. Yaptığım şey oldukça somut; konsantrasyon ve farkındalık egzersizleri içeriyor. Yani kendinizi odaklamak ve konsantrasyon gücünüzü arttırmak için duygularınız ve fikirlerinizin farkına varmakla ilgili.

Bazı izleyiciler 2016’nın son yarış gününde bazen dalgın göründüğünüzü söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Şampiyonluğun son evresi inanılmaz derecede yoğundu. Çocukluk hayalime bu kadar yakın olmak ve 2014’te şampiyonluğu Lewis’e karşı kaybetmişken, tekrar ona karşı yarışmak çok farklı bir duyguydu. Sanırım zihnimin bu kadar çok şeyle dolu olmasının sebebi buydu.

Şampiyonluk yarışı öncesi rakibinizi yenmek ile ilgili düşüncelere mi daldınız?

Bu düşünceler yarıştan önceki gece yarısı aklıma geldi. Uyanıyordum ve zihnimde bu konular beliriyordu. Bu zor anları farkındalık eğitimi sayesinde atlatarak odaklanmış durumda kalabildim ve zihnimi bulunduğum anda, bulunduğum yerde tutabildim. Düşüncelerimin benden uzaklaşıp çılgınca yönlere gitmek istediği zamanı fark etmeyi öğrendim; çünkü böyle anlarda kendinizi kaybetmek, her şeyden bunalmak çok kolay olabilir. Ancak kendimi doğru yolda tutmak ve en önemli şeye odaklanmış halde kalmak için ne yapmam gerektiğini biliyordum. Bu sayede, son yarışımı en iyi yarışım haline getirdiğimi söyleyebilirim.

Şampiyonluğu getiren yarış sırasındaki duygularınız nasıldı?

Benim kazanmaya dair hislerim tamamen farklıydı, bununla birlikte o noktada emekli olmayı düşünmediğimi itiraf ediyorum. Bitiş çizgisini geçerken sadece rahatlama hissettim. Son birkaç pist benim için çok yoğun, çok sinir bozucu geçmişti. İlk kez sevinç hissettiğim an, eşim Vivan’ın telsizde benimle konuştuğu zamandı. Çok kişisel bir andı, sanki yatak odamızda bir sabah konuşması yapıyormuşuz gibiydi ve bütün gerginliğim bir anda yok oldu.

Sizce Formula 1’in en iyi yanı neydi?

Bu sporun en iyi yanı rakiplerinizi yenmeyi başardığınız zaman hissettiğiniz duygudur. Hiç bir şey podyumdayken hissettiğiniz sevinç duygusuna benzemiyor.

2018-01-18T15:42:45+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.