Loading...

Sanatına tümüyle hâkim olan Rashaen Arts, bu olağanüstü sanat dalında kelimeleri kullanmadan hikâyeler anlatıyor, fırçaya dokunmadan resimler çiziyor. O, tüm bunları dansıyla başarıyor.

Arts, ince ve zarif hareketlerle; adeta uzun bir boyun ve kavisli kanatlara sahip bir kuğu görüntüsüne bürünüyor. Ardından kollarını kaldırıyor ve güneşe uzanırcasına göğe doğru açıyor. Bir anda bir çiçeğe dönüşüyor. Ayaklarını birbirine vurarak sıçradığında, aşkın mutluluğunu yansıtıyor. Jamaikalı Rashaen Arts bu ahengi; “Duygular çok önemlidir. Biz dansımızla onları ifade ediyoruz, bedenimiz enstrümanımız oluyor” sözleriyle tanımlıyor.

Tamamen siyah giyinmiş olan Arts, fiziksel mükemmelliğin somut bir örneği olarak karşımızda duruyor. Profesyonel bir balet olan Arts’ın mesleğinde, en önemli şeyin güç ve zarafetin uyumu olduğu görülüyor. Bu sanat dalında dansçı, sanatıyla neyin mümkün olduğuna dair insanların algılarını değiştirmeyi görev ediniyor. Bunu yaparak gerçekten eşsiz performanslar sergiliyor.

Rashaen Arts’ın performansı ve sözlerinin ardından; “Modern otomobilleri geliştiren tasarımcılar ve mühendisler de benzer zorluklarla karşılaşıyorlar mı?” sorusu akla geliyor. Hiç kuşkusuz; “En gelişmiş araç dinamikleri ve verimlilik; sofistike ve bağımsız bir tasarımla nasıl birleştirilir?” ya da “Bir yandan gittikçe daha akıllı hale gelen sistemleri entegre ederken, dayanıklılık ve çeviklik nasıl bir araya getirilir?” gibi sorular otomotiv dünyasında önem kazanıyor. Otomobil tasarımcıları ve mühendisler, sadece modern teknolojiyi şaşırtıcı bir deneyime dönüştürmekle kalmıyor. Bunun yanında, karmaşık şartnamelere uyarken kolaylık, açıklık ve duyusallık taşıyan bir ürün ortaya koymak için dikkatlice düşünmek zorundalar. Mercedes-Benz’in modern lüks konsepti bu temele dayanıyor. Bu konsept, seyahate dair eski bir rüyayı şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkaracak şekilde yeniden yorumluyor. E-Serisi Coupé, buna iyi bir örnek teşkil ediyor. Bu otomobil, yukarıda bahsedilenlerin mükemmel bir sentezi olarak dikkat çekiyor.

Birinci sınıf modern bale de, tıpkı E-Serisi Coupé‘nin mükemmel sentezi gibi ustalık istiyor. Bu durumda “Dansçıları birbirinden ayıran şey nedir?” sorusu akla geliyor. Rashaen Arts’ı izlemek ve onun konuşmasını dinlemek bize bu konuda bir fikir veriyor. Usta bir dansçının kendini daha iyi şekilde kontrol etmesi, kavramların özüne daha derin şekilde odaklanması, daha fazla coşku ve beceri peşinde sürekli bir arayış içinde olması gerektiğini anlıyoruz. Ancak bunların sonucunda, her şey estetik olarak mükemmel formlarda ortaya konuyor.

Rashaen Arts dans etmeye başladığında; koşuyor, dönüyor ve yerde süzülüyor. Sonra bir anda şiddetli adımlarla ileri atılıyor; bunu yaparken bükülüyor ve akıyor. “Arabesk” pozisyonunu aldıktan sonra, kaldırdığı bacağını yere dokunan bacağının yanında döndürerek “Fouetté” dönüşleri sergiliyor. Bunu defalarca kez yapıyor. Yüzlerce sekans birleşerek bir bütün halini alıyor.

Modern dansın baş döndürücü zirvesini görüyoruz: İmkânsıza yakının gösterisi, akıl almaz zorluktaki şeylerin zahmetsizce yapılıyormuş gibi gösterilmesine dair bir performans. Bale, üstün güç becerisini haşmetli zarafet gösterisine dönüştürmek üzerine kurulmuş, biçimi güzelliğe, hareketi sanata dönüştüren bir disiplin olarak mükemmellik sunuyor.

2018-01-17T14:00:17+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.