Loading...

Manhattan’ın kuzeyinde, bir saatlik otomobil yolculuğu ile ulaşılan Port Chester’da, tipik bir Amerikan barı olan Vahsen’s, kalabalık bir cumartesi gecesi yaşıyor. Tabureler dolu, bilardo masasının etrafında insanlar var. Köşe masalardan birinde bir grup oturuyor. Gruptan bir kadın, bir melodiyi korkusuzca bağırarak müzik kutusunda çalan Beatles’ın “Hey Jude” şarkısını bastırıyor. Masadaki diğer dört kişi ise tempo tutmak için bardaklarını masaya vuruyor. Diğer müşteriler bu gürültücü gruptan biraz rahatsız olmuş durumdalar. Barmen onlara daha sessiz olmaları için bağırıyor, ancak ünlü misafirlerini dışarı atmak da istemiyor. Bunun yerine, müziğin sesini açıyor.

Bu uyarı ve “Hey Jude”un hoparlörlerden bangır bangır duyulması genç kadını ve yanındakileri daha da çoşturuyor. İçlerinden biri “Haydi Janis! Daha yüksek sesle!” diye bağırıyor. Tarih 8 Ağustos 1970, saat 20:00’yi biraz geçiyor. Genç kadın Janis Joplin ve Beatles parçasını bastırmaya çalışarak söylediği şarkı, aslında henüz yok. O an, bu şarkının bu barda yaratılma anı; o akşam, dünyaca ünlü bir hit şarkının doğduğu akşam.

Bazı dedikodulara göre Janis Joplin “Oh Lord, won’t you buy me a Mercedes-Benz”i ölmeden üç gün önce yazdı. Diğer dedikodulara göre ise şarkının sözlerini çaldı. Başka söylentiler de, şarkının otomobil endüstrisi tarafından ısmarlandığını iddia ediyor. Şarkının gerçek ortaya çıkış hikâyesi ise tamamen farklı.

Otomobil markalarından bahseden şarkı sözleri arasında “Mercedes-Benz” açık ara en ünlüsü. Dua benzeri ikonik nakaratı, gospel müziğinin ağıt benzeri özelliklerini taşıyor. Dumanlı, güçlü, tırmalayan, ancak aynı zamanda narin ve savunmasız tınılara sahip olan Joplin’in sesi, insanı sersemletiyor: Kendine özgü ses tonu dinleyiciye, keyif ve üzüntünün bir karışımını aktarıyor. Bunun üstüne, Janis Joplin’in kendisini blues-rock’ın kraliçesi konumuna getiren nefes kesici tutkusunu da eklediğinizde şarkının etkisi daha iyi anlaşılıyor.

Joplin’in “Mercedes-Benz” şarkısı hippi hareketinin marşlarından biri olarak kabul ediliyor. Apple Music ve Spotify’da düzinelerce cover’ı bulunuyor. Elton John ve Pink gibi dünyaca ünlü sanatçılar da kendilerine ait yorumlarını icra edecek kadar şarkıdan etkilendiler. İşin aslı, bu şarkıyı sahnede bir kez bile çalmamış popüler bir müzisyen bulmak zor.

Oh Lord, won’t you buy me a Mercedes-Benz?
My friends all drive Porsches, I must make amends.
Worked hard all my lifetime, no help from my friends,
So Lord, won’t you buy me a Mercedes-Benz?**

Tanrım, bana bir Mercedes-Benz almaz mısın?
Bütün arkadaşlarım Porsche kullanıyor, bu durumu telafi etmeliyim.
Bütün hayatım boyunca sıkı çalıştım, arkadaşlarımdan yardım görmedim,
Bu yüzden, Tanrım, bana bir Mercedes-Benz almaz mısın?

Şarkının çıkış noktasına dair söylentiler şüphesiz Joplin’in farklı yaşam tarzı ve bazılarına aykırı gelen davranışlarından beslendi. “Sex, drugs and rock‘n’roll” mottosu gerçekten de onun hayatını özetliyordu. Bir keresinde bu durumu, “10 yıl boyunca her şeyin süper hiper fazlasını yaşamayı; 70’imde kahrolası bir sandalyede televizyon izlemeye yeğlerim” diye açıklamıştı. Joplin, belki de bu nedenle kendine deneyimlerinden ders almak için pek zaman tanımadı.

“Mercedes-Benz”in sözleri tüketim kültürünü eleştirse de Joplin’in kendisi, gösterişli şekilde boyanmış ve zürafa derisi desenleri, kelebekler ve flulaşarak gökkuşağına dönüşen bir peri masalı sahnesi içeren bir Porsche Cabriolet kullanıyordu. Bir yandan lüksün tadını çekinmeden çıkarıyor; bir yandan da, hippi düşüncesine sadık kalarak, yanlış yola sapmış kapitalizme karşı eleştirel tavrını sürdürüyor ve buradaki çelişkiyi görmüyordu. Ya da belki de, bu çelişkinin üzerini boyamıştı. Onun yerinde başka bir sanatçı olsa, bu tarz davranışları yüzünden küçümsenirdi; fakat Janis bir ikondu.

Oh Lord, won’t you buy me a color TV?
Dialing for Dollars is trying to find me.
I wait for delivery each day until three,
So, oh Lord, won’t you buy me a color TV?

Ah Tanrım, bana renkli bir televizyon almaz mısın?
Dialing for Dollars bana ulaşmaya çalışıyor.
Her gün saat üçe kadar kargo için bekliyorum,
Bu yüzden, ah Tanrım, bana renkli bir televizyon almaz mısın?

2018-01-19T13:53:57+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.