YBalkan Naci İslimyeli, 45. sanat yılını

“Zaman, Anlamlandırdığınız Yönde ve Hızda Akar”

Balkan Naci İslimyeli, 45. sanat yılını MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nin Beş Kubbe ve Tek Kubbe salonlarında aynı anda açılan “Hatırla” sergisiyle kutladı. “Hatırla”, son 30 yılın seçkileriyle birlikte 15 yılın üretilmiş ama sergilenmemiş eserlerini bir araya getirdi.

Balkan Naci İslimyeli, 45. sanat yılını kutladığı “Hatırla” sergisinde zaman, bellek ve anı temalarına değiniyor. Sanatçıyla sergi kapsamında buluşup, serginin teması, multidisipliner üretim biçimi ve hatırlamanın biçimleri üzerine konuştuk.

Sanat hayatınızın 45. yılında, geriye dönüp baktığınızda nasıl bir değişim ve gelişim süreci yaşadığınızı söylersiniz?

Zaman, hayata verdiğiniz bir isimdir. Sizin anlamlandırdığınız yönde ve hızda akar. Zamanın bu gerçek adını siz değil de başkaları koymuşsa, akışta yavaşlama, yan yollar, kaybolmalar yaşanır. Bizde hayatlar yazık ki kendimizin değildir. Uysallıkla baş eğdiğiniz kararların hayatınızı elinizden alacağını bilemezsiniz. Akut bir mutsuzluk yaşam boyu sizi izler. Zaman zor ve ağır geçer. Bende böyle gelişmedi; işim benim ayrılmaz bir parçamdı ve başka bir beceride hiç gözüm olmadı. Bu kadar uzun sanat yaşamı, sarsılmaz bir bağlılıkla olası. Ben sanatın meşru çocuğuydum. Ama onu gayrimeşru yaşadım. Yani hem sevdim hem ihanet ettim. Kural tanımazlığım da aslında bu süreci uzattı. Her ilişkide gerilimler o ilişkiyi canlı tutar. İşimi çok sevmeme karşılık onunla mutlu oldum mu? Hayır; çünkü mutsuzluk, sorunlar ve sorunları çözme sorunları bu yaşamın kaçınılmazlarından, hatta temel malzemesi. İşte böyle; sevdiğim ve bu yüzden her acısını peşinen kabul ettiğim sanatla kırk beş yılım çabucak geçti.

Sergi adı olan “Hatırla” bu kıymetli yıllara da atıfta bulunur nitelikte mi?

Hatırlamak geçmişin ve özel geçmişinizin bir tür sağlamasını yapmaktır. Hayat içinde örselenen ve biçimini, anlamını kaybeden gerçeklik, zamanın tozu oturduğunda çok daha açık seçik bir hâl alır. Oradaki silüeti yani yaşamakla hatırlamak arasındaki derin ayrımı geç de olsa fark ederiz. Bu netliği yaşadığımız güne taşımak ve son duruşumuzla yeniden temasını sağlamak başlı başına yaratıcı bir eylem…

Sergi, multidisipliner özelliğiyle dikkat çekiyor. Ayrıca şiir ve metinleriniz de sergiye eşlik ediyor. Bu çok yönlülük üretimlerinizi nasıl etkiliyor?

Her sanatın içinde başka sanatlar gizlidir. Sanat tek ve bütünsel bir kavrayıştır. Hayatın içinde var olan her canlı ve nesne yaratıcının ona dokunmasını bekleyen bir malzemedir. Sanatçı bu ilhama layık olur ya da olmaz, bu onun sorunudur. Ama hayat alçak gönüllülük ve cömertlikle size milyonlarca “arzu nesnesi” sunar. Onlardaki geniş çağrışım ağını görebilirseniz, sizinle olur, size katılır. Bu bende yaşamla barışmak, kaynaşmak, birlikte üretmek neşesi yaratıyor. Kuşkusuz bu malzemeler yaratım sürecimin içinde bulunan eski dostlarım. Şiir, metin, fotoğraf, drama gibi… Başrollerde görünmeseler bile perde arkasının gerçek kahramanları onlar. Yapıtın inşa süreci hepsinin katkılarıyla gelişiyor. Çizdiğim boyadığım kadar, yazıyor, fotoğraflıyor ve video çekiyorum.

Üretimlerinizde sizi besleyen faktörler neler?

Sanatçıyı besleyen şey öncelikle içindeki açlıktır. Bilme, öğrenme, deneme ve imha etme açıklığı. Hep dediğim gibi sanat hayatta bir şeyin yerini değiştirebilmeli. Bu müdahale zamansız ve şiddetli de olabilir. Ancak sanatta sürekli değişim böyle oluşur. Yeni bir değere yer açmak için, içinizdeki ya da çevrenizdeki şeylerin yerini değiştirmeli, tozunu almalısınız. Bir bahar temizliği yapmadan bahar gelmez. Her çağ, her teknoloji önünüze yeni olanaklar sunar. Önemli olan bunların insanla olan bağlarını kaybetmeden sanatınıza katabilmektir.

2017-12-10T16:20:18+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.