Loading...

Fütüristik Mercedes-Benz Concept EQ ile gezmek unutulmaz anlar yaşatıyor. Bu deneyim, insanlarda yepyeni bir Mercedes-AMG süper spor otomobilin kükreyişini duyduklarında verebilecekleri tepkileri ortaya çıkarıyor.

Yayalar oldukları yerde donup kalıyor. Birbirlerine Concept EQ’yu göstererek hayretle bakıyorlar. Ardından bir fotoğraf çekebilmek için telefonlarına sarılıyorlar. Genç bir adam öne çıkıp aracın dikkat çekici şekilde parlayan ön ızgarasını öpecekmiş gibi eğiliyor. Bu kişi Cottbus yakınlarındaki Peitz kasabasından 38 yaşındaki Michael Nakoinz. Nakoinz otomobilin görünümüne verdiği coşkulu tepkiyle bir ödül kazanıyor: Concept EQ’yla bir gezinti yapacak, ancak şimdilik bundan haberi yok.

Concept EQ’yla ilk seferimiz bizi Schöneberg mahallesindeki EUREF Kampüsü’ne götürüyor. Burada eski gaz deposu etrafında tur atıp Berlin’in kalbindeki eski endüstri bölgesinin sokaklarında dolaşıyoruz. Dört kapılı bir SUV Coupé olan Concept EQ şık ve sofistike bir araç. Kusursuz gövdesi yekpareymiş gibi görünüyor ve iç tasarımı da oldukça işlevli: Geniş, derli toplu ve hoş bir biçimde havadar.

Tabii ki bu bir Mercedes-AMG süper spor otomobil değil. Hatta bu bir spor otomobil bile değil. Bu, yaklaşan dört tekerlekli bir devrim: Geleceğin Mercedes-Benz’i.

 

300 kW’lık ve yani 408 BG değerine sahip’lik maksimum gücüyle bu konsept otomobil gerçekten işinin hakkını veriyor. Mercedes-Benz yeni modellerde daha çok güç, daha gelişmiş motorlar ve daha yüksek akü kapasiteleri vadediyor.

İYİ BİR ENERJİ VE YOĞUN DUYGULAR

Concept EQ’da kapılar dokunmatik kumanda ile açılıyor. Kameralar, görüntüyü gerçek zamanlı olarak yansıtan ekranlarıyla yan ve arka aynaların rolünü üstlenmiş durumda. Gaz ve fren pedalları ile direksiyon hala kokpitte yer alsa da, asıl dikkati ana konsolun üstünde bulunan sezgisel kumandalar ve dokunmatik tuşlar çekiyor. Aracın iç tasarımında ….. açık renkli deri, ambiyans aydınlatması ve ön koltukların arkasına entegre edilmiş LED ekranlar öne çıkıyor.

Otomobilin iyi enerjisi, kokpitten arka koltuklara kadar her yerde hissediliyor. Bir Mercedes-Benz geleneği olan elektrikli koltuk ayarlama sistemi ve geleneksel emniyet kemerleri gibi özelliklerin korunduğu görülüyor. Bunların dışında hemen her şey hem tensel, hem akıllıca, hem de öncü bir tasarımla yenilik sunuyor. Ana konsola yerleşmiş geniş bir ekran neredeyse uzayda süzülüyormuş hissi veriyor.

 

Concept EQ ile eski gaz deposu etrafındaki sokaklarda dolaşırken aracın iki elektrik motorunun sesi neredeyse hiç duyulmuyor. Sadece sessiz bir mırıltı hissediliyor. Buna rağmen Concept EQ bakışları üzerinde toplamaya devam ediyor. Şık tasarımı ve elektriksel estetiğiyle bu otomobil kalabalık içinde dikkat çekiyor.

Halen araştırma ve geliştirme aşamasında olan Concept EQ ’yu için çalışan geliştirme mühendisleritasarlayan geliştirici ve mühendisler, bu aracın, dış tasarımı ile ulaşımın gelecekteki evrimine dair çok net bir resim sunduğunu söylüyor.

EQ “Elektrikselli Zeka”yı temsil ediyor: Sıfır lokal emisyon, ama binlerce duygu! Otomobilin geniş panoramik tavanının altında birkaç kilometre seyahat etmek tam olarak böyle hissettiriyor.

Mercedes-Benz’in bu yeni modelinin 2019’da piyasada olması bekleniyor. Mercedes me ise EQ markası için bütüncül bir ekosistem oluşturmak amacıyla yeni hizmetlere ev sahipliği yapacak bir sistem sunmaya hazırlanıyor. Bu, Mercedes-Benz modellerinde farklı alıcılardan gelen verilerin birleştirilmesiyle otonom sürüş hayalini gerçeğe bir adım daha yaklaştırıyor.

SONSUZ SÜRÜŞ KEYFİ

Bu konsept otomobil 408 BG’neye erişebilen elektrik motoru gücü, 500 kilometrelik maksimum menzili ve 70 kWh’lik akü kapasitesiyle kullanıcıları şaşırtıyor. Tamamen elektrikli, tamamen entegre ve yolda tamamen güvenilir. Performans özellikleri sonsuz bir sürüş zevki vadediyor – 0’dan 100 km/sa’e beş saniyeden kısa sürede ulaşabiliyor. Kaputun altında tahmin edilenden daha fazla güç var. Concept EQ ile gezimize devam ederken yakında tüm bunların nasıl da gündelik gerçekliğimiz olabileceğini hayal ediyoruz.
Bu sırada Concept EQ ise yayaların ilgisini toplamaya devam ediyor. Michael Nakoinz aracın önünden süzülerek geçerken yanındaki kız arkadaşı Janine Kuhla’ya, “Buna inanamıyorum, gelecek önümüzden geçiyor” diyor. Ardından hızlı bir hareketle telefonunu çıkarıyor ve Concept EQ’nun fotoğrafını çekiyor. O ana kadar bu hareketinin ona getirdiği ödülden haberdar değil. O gün bu gezide aracın fotoğrafını ilk çeken kişi olarak Mercedes-Benz Concept EQ’yu deneyimleme şansı elde ediyor: Yüzleri sevinçle parlayan Nakoinz ve kız arkadaşı kemerlerini takıyor ve geleceğin otomobilini keşfetmeye başlıyor. Üç turun sonunda Michael Nakoinz, “İlk birkaç dakika büyülüydü. Asla unutulmayacak bir deneyimdi” diyor ve ekliyor: “Kendimi yirmi birinci yüzyılın Kaptan Kirk’ü gibi hissediyorum. Gerçekten böyle bir aracı kullanmak isterdim. Bu otomobillerin mümkün olduğunca çabuk hayatımıza girmesini isterim!”

2017-12-14T10:46:07+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.