Loading...

 

Diğer insanların enerjilerinin azaldığını hissettikleri bir yaşta, Langer yolculuğuna tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, ABD’de düzenlenen oldukça kazançlı bir turnuva olan PGA (Professional Golfers Association of America / Profesyonel Golfçüler Birliği) Tour Şampiyonası’nda dört galibiyet aldı. 1985 ve 1993 yıllarında US Masters Turnuvası’nda birinci olurken geçtiğimiz yıl bu turnuvadaki üçüncü zaferine çok yaklaştı. Langer 58 yaşındayken, uzun kariyeri boyunca istese bile harcayamayacağı kadar çok para ödülü kazanmış durumdaydı. Bu durum biraz da onun mütevazı yaşam tarzını benimsemesinden kaynaklanıyor. Onun esas ilgisini çeken şey sporun kendisi ve bundan vazgeçmeye hazır değil.

Onun bu hiç bitmeyen kariyeri rakipleri için uzun zamandır gizemini koruyor. Kendisi gibi bir Masters galibi olan İspanyol meslektaşı José Maria Olazábal, Alman golfçünün doğal yaşlanma kanunlarından etkilenmediğine inanıyor. Hatta Langer bir turnuvaya katılmadığı zaman mutlu olduklarını açıkça ifade eden rakipleri bile var. Langer, “Ben oynamadığım zaman mutlu olduklarını anlayabiliyorum” diyor.

 

 

 

Langer 1970’lerin sonlarında profesyonel dünyaya adım attı ve 1986 yılına gelindiğinde dünyanın bir numaralı oyuncusu ilan edilmişti bile. Ünlü golfçünün ismi uzun zamandır Mercedes-Benz markasıyla birlikte anılıyor ve hiç şüphe yok ki o, dünya çapında bir yıldız. Kendi ülkesinde ise fazla tanınmıyor. Televizyondaki söyleşi programlarına çıkmıyor ve davetlere nadiren katılıyor.

Langer yıllardır ailesiyle birlikte Florida’daki Boca Raton’da özel bir kulüpte yaşıyor. Kulübün kapıları ancak o izin verdiği zaman açılıyor. Langer Almanya’dan gelip “kendi tercihiyle ABD’li” olsa da, doğduğu yere duyduğu sevgi tartışılmaz. Langer’ın Almanya Anhausen’de çoğunlukla boş duran kendi evinin yanında ailesinin evi bulunuyor. Burası onun doğduğu ve sevgili annesi Walburga, bir duvarcı ustası olan babası Erwin, kardeşleri Maria ve Erwin ile birlikte yaşadığı; sade, ama sıcak bir ev. Bernhard küçükken, buradan Burgwalden’deki golf kulübüne bisikletle gidiyor ve birkaç Alman Markı kazanmak için insanların golf takımlarını taşıyordu.

Golf ince ayrıntılara dayanan bir oyun ve Langer hassas bir adam. Kriz durumlarına her zaman duyarlı bir şekilde tepki verdi. Endişeleri oyununu ve vuruşlarını etkiliyordu. Yakalandığı bir hastalık nedeniyle aylar boyunca ellerinin titrediği ve 50 santimetreden daha kısa vuruşları bile yapmakta zorlandığı oldu. Golfçüler, pek çok sporcunun kariyerini bitiren ve bir tür motor beceri kaybı olan Langer’ın hastalığına “yips” adını veriyor.

Langer muhtemelen hayatının en zorlu performans sınavını 1989’da Valensiya yakınlarındaki El Saler’de düzenlenen İspanyol Açık Turnuvası’nı kazanırken verdi. Son turda en güçlü rakibi Paul Carrigill adında az tanınan bir İngiliz golfçüydü. Langer gibi biri için ellerini kontrol edememesi dışında bu endişelenecek bir şey değildi. Langer bu sorunu öne eğilip vuruşunu ön kollarıyla kontrol edebildiği özel bir tutuş tekniği geliştirerek çözdü. Titreme problemini böyle fethetti. Zaferi kurtuluşu oldu.

Yakın bir zamanda, golf sporunun duyarlı ve yardımsever ismi, Bernhard Langer’a kaç yıl daha oynamayı düşündüğü sorulduğunda, “Eğlenmeye devam ettiğim ve sağlığım izin verdiği sürece” diye cevap verdi. Bunca yıldan sonra tutkusunun hiç sönmediğini gösterdi.

2017-12-10T16:23:37+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.