Loading...

Müzik, sinema, eğlence ve hepsinden önemlisi yeni teknolojilerdeki en son trendleri takip etmek isteyen herkes mart ayında akın akın Austin, Texas’a gidiyor. Altmış farklı ülkeden gelen on binlerce insandan bahsediyoruz. South by Southwest küresel dijital kültürün kitlesel bir yansıması.

Vay canına, teşekkürler! Sanırım 1994 bir dönüm noktasıydı. O yıl müzik ve filmin yanı sıra multimedyayı da festivale dâhil etmiştik. Bu aynı zamanda Internet’in yeni yeni önem kazanmaya başladığı bir dönemdi. 21. yüzyılda bu yeni teknolojilerin yaşama biçimimizi değiştireceğini kısa sürede anladık. Dönüşümün bu kadar hızlı olacağını tahmin etmiyorduk tabi, ama kesinlikle bu değişimin bir parçası olmak istiyorduk.

Pek çok kişi bunu istiyordu. Peki, South by Southwest’in vizyoner bir festival olarak isim yapmasını neye bağlıyorsunuz?

Bence bunun tek sebebi, doğru konuşmacıları davet etmemiz. Bir örnek vereyim; doksanların ortasında herkes evrensel bir veri depolama ortamı olarak CD-ROM’lara bayılıyordu. O dönem South by Southwest’e ana konuşmacı olarak katılan Todd Rundgren “CD-ROM öldü. Gelecekte her şey internette canlı şekilde yer alacak” tespitinde bulundu. Bunu gözünüzde canlandırmalısınız. Seyircilerin arasında şirketleri CD-ROM üreten veya tüm işletim sistemlerini CD-ROM’a aktarmış kişiler vardı. Duydukları hiç hoşlarına gitmedi, ama zaman Todd’u haklı çıkardı.

SXSW’deki belirleyici rolünüz konusunda oldukça alçakgönüllüsünüz. Festivaller sırasında Austin’de dolaşırken kimsenin sizi tanımadığı doğru mu?

Evet. Etrafımda kalabalık bir ekiple dolaşmıyorum. Olayların merkezinde olmaktan hoşlanmıyorum. Sırada bekleyen insanların önüne geçmiyorum. Festivali diğer ziyaretçiler gibi deneyimleyebileceğimi düşünmek hoşuma gidiyor. Ama diğer yaratıcı insanlarla tanışmak isteyen ve yeni fikirleri olan sinemacılarla, müzisyenlerle veya uygulama geliştiricilerle tanışıyorum. Bence bu harika bir şey!

SXSW’yi yıllardır takip eden insanlar festivalin daha fazla büyümesini mümkün görmüyordu. Şimdi Frankurt’ta, Mercedes-Benz’le ortak yeni bir konferans ve festival platformuna kavuştuk. Bu nasıl oldu?

Pek çok kişi SXSW’nin bu fırsatı yurt dışına yayılmak için kullanacağını yazdı ki bu bir hataydı. Mesele bu değil. ME CONVENTION tamamen yeni bir organizasyon. Bizim rolümüz, yıllar boyunca kazandığımız deneyimi Mercedes-Benz’e aktarmak. Bunun yanında elbette ME CONVENTION’ın ardında yatan fikri müthiş buluyoruz.

Bu fikir nedir?

Otomobil endüstrisinin ciddi zorluklarla yüzleştiği bir sır değil. Mercedes-Benz temsilcileriyle konuştuğumda, onların bu zorlukları, örneğin ABD’li otomobil üreticilerinden daha çok ciddiye aldıklarını hissettim. Sürücüsüz otomobiller gelecek nesillerin satın alma alışkanlıklarını değiştirmekle kalmayacak, kentsel alanlarımızı da etkileyecek. Gelecekte; ulaşım, çöp ve enerji endüstrileri ve “paylaşım toplulukları”nın yükselişiyle nasıl baş edeceğimiz gibi sorular hakkında düşünmemiz gerekecek. Mercedes-Benz’in bu konulara yaklaşımı sadece ilgimizi çekmekle kalmadı, bizi anında cezbetti.

Biraz daha açık konuşabilir misiniz? Hangi değişimlerden bahsediyorsunuz?

Mercedes-Benz olaylara geniş bir perspektiften bakıyor. Gelecekte otomobiller sadece bir ulaşım aracı olmayacak. Gelecekte otomobillerimizde çalışacak, iletişim kuracak ve yaşayacağız. Otomobilimizin otururken bir yandan Facebook hesabımızı kontrol edip bir yandan telefonda çalışma arkadaşlarımızla konuşabilecek veya otomobildeki diğer insanlarla toplantı yapabileceğiz. Artık konuştuğumuz şey geleneksel otomobiller değil, yeni bir yaşama biçimi. Mercedes-Benz’in vizyoner bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum.

ME CONVENTION’ın bunda nasıl bir rolü oldu?

Sanatta, politikada veya yeni teknolojilerde, aslında hepimiz geleceğin dünyasının nasıl bir yer olacağını düşünüyoruz. ME CONVENTION genç ve yaratıcı girişimcileri de, köklü girişimcileri de, öğrencileri de hedeflerine ulaşmaları konusunda desteklemeyi amaçlıyor.

ME CONVENTION

Mesele geleceğimiz ve gelecekte nasıl yaşamak istediğimiz. 15-17 Eylül 2017 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleşen ilk ME CONVENTION ziyaretçilere pek çok can alıcı sorunun yanıtını sunmayı amaçladı. Üç günlük organizasyon boyunca iş dünyasından uzmanlar, yaratıcı iş kolları ile tasarım ve teknoloji sektörlerinden parlak zihinlerle pek çok heyecanlı konuyu tartıştı. Etkinlik programı, dijital toplum ve onun barındırdığı fırsatlara odaklandı: İş dünyası nasıl bir dönüşüm geçirecek?, İnsanlar ve makineler arasındaki sınırın belirsizleşmesiyle nasıl başa çıkacağız?, Şehirdeki hayatlarımızı hem sürdürülebilir hem de modern dünyayla uyumlu kılmak için neler yapabiliriz? Uzmanların katıldığı paneller, ana konuşmalar, atölyeler, interaktif laboratuvar çalışmaları ve sanat enstalasyonları, heyecan verici yan etkinliklerle desteklendi. MECONVENTION.COM

2017-12-10T14:16:31+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.