Loading...

Formula 1 pilotları, pop yıldızları gibi görünseler de aslında oldukça ağır antrenman programları uyguluyorlar. Bunlardan biri de Formula 1 pistlerindeki virajlarda yaşanan merkez kaç kuvvetine hazırlıklı olmak için yapılan boyun bölgesi güçlendirme çalışmaları. Söz konusu merkez kaç kuvvetinin uçaklarda pilotların maruz kaldığı türden bir etkiye sahip olduğu düşünüldüğünde, bu düzenli egzersizler daha da önem kazanıyor. Valtteri Bottas ile böyle bir egzersiz sırasında buluşuyoruz. Bottas, 45 dakikalık egzersiz boyunca yedi kilogramlık kaskla kafasını sağa ve sola hareket ettirerek ya da yukarı aşağı sallayarak boynunu güçlendiriyor. Egzersiz bittiğinde ise terden tümüyle ıslanmış t-shirt’ü harcadığı eforu gözler önüne seriyor.

Bottas, Nastola isimli bir yerde büyümüş; bu¬rası o kadar küçük bir yer ki birçok Finli buranın adını bile bilmiyor. Valtteri Bottas artık Monaco’da yaşasa da, memleketinde göl kenarında ahşap bir kulübesi var. Hemen yandaki küçük sauna kulü¬besi gibi bu kulübe de grimsi mavi üzerine beyaz çizgilerle boyanmış. Kulübenin terası bir göle ba¬kıyor; karşıda köknar, huş ve toz ağaçları huzurun bekçileri gibi dimdik ayakta duruyor. Bottas, göl kenarındaki bu kulübede zaman zaman inzivaya çekiliyor.

Yünlü, sıcak tutan bir şapka, kalın bir ceket, termal bir pantolon ve koyu renk botlar giyen Bot¬tas terasında duruyor; donmuş gölde, babasının ön¬ceki akşam açtığı, kare şeklindeki deliğe bakarak İlerleyen saatlerde saunaya girip girmeyeceğini yüksek sesle düşünüyor.
Bottas terasta ayakta dururken “Babam beni ilk kez bir kart pistine götürdüğünde dört yaşın-daydım” diyor. Motorların sesini duyduğu, benzi¬nin kokusunu aldığı ilk anda onlara tutkuyla bağ¬lanan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor: “Bir kart aracına bindim ve hayatta yapmak istediğim şeyin bu olduğunu hissettim!”

Bottas, inatçı olup olmadığını sorduğumuzdan bir süre sonra “İnatçı mı?” diyerek sessizliği bo¬zuyor. Bu, onun bir başka karakteristik özelliğini; cevap vermeden önce dikkatlice düşündüğünü gösteriyor. Bazen bir soruyu cevaplamadan ön¬ce 10 hatta 20 saniye boyunca sessizce bekliyor. Birçok kişi bu durumu onun tipik Finlandiyalı çe¬kingenliğine veriyor, ancak onunla Finlandiya’da bir kaç gün geçiren herkes bu durumun bütün Finliler’de böyle olmadığını görecek ve Bottas’ın derin düşüncelere dalmayı seven doğasını kabul edecektir. Bottas, “İradem demir gibi kuvvetlidir” diyor ve ekliyor: “Gerekirse aç kalırım, susuz kalırım; daha iyi ol¬maya dair tutkum beni güçlü bir şekilde motive eder. Bu yüzden, eğer inatçılık sizin için azimli ve istekli olmaksa, evet ben inatçıyım.”

Bir yarış sürücüsü olarak Bottas’ın son derece gayretli ve meraklı şekilde çalıştığı, hıza doğal bir eğiliminin olduğu söyleniyor. Ayrıca ıslak zeminlerdeki güçlü sürüşü ve pistteki riskleri hesaplama konusundaki yeteneğiyle tanınıyor. Bottas, Williams’ta 2010 ile 2012 arasında test sürücüsü, 2013’ten sonra ise yarış sürücüsü olarak görev aldı. Bu sezonun başında Dünya Şampiyonası’nda 77 yarışta 441 puan toplamıştı. Kişisel spor salonunun duvarında Muhammed Ali’nin “Sakın bırakma. Şimdi acı çekersen hayatının sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşarsın” sözü yer alıyor. Mercedes ekibinin Fahri Başkanı Niki Lauda’nın “Valtteri, Rosberg’in seviyesinde otomobil sürmek için gerekli şeylere sahip” sözleriyle ona olan güvenini ifade etmesi de boşuna değil.

2018-01-18T15:38:00+00:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.