Loading...

Spielberg’de yapılacak olan Avusturya Grand Prix’si öncesinde, sıralama turlarının başlamasına 24 saat kala, eğlence için hala biraz zaman var. Bu zamanı değerlendirmek için Mercedes-Benz motokaravanında Lewis Hamilton’la buluşuyoruz. Bizi; kafasında beysbol şapkası, kulaklarında elmas küpeleri, üzerinde; tişört, ağır ve parlak zincirler, yırtık bir kot ve beyaz spor ayakkabılarıyla karşılıyor. Kibar, çekici ve de dikkatli bir dinleyici olan Hamilton, birçok meslektaşının aksine moda ve stil konusundaki tutkusuyla da biliniyor. Bu nedenle, geçen yıl Londra Moda Haftası’nın yüzü olan Hamilton’ı sıkça moda şovlarında görüyoruz. Şu sıralar, Mercedes AMG Petronas F1 takımının sponsoru Hugo Boss’un hazırladığı ‘Boss for Mercedes-Benz Koleksiyonu’ için modellik yapıyor. Bu vesileyle Hamilton’la, moda ve stil üzerine bir sohbet yapmanın tam zamanı olduğunu düşünerek söze başlıyoruz.

Kendi paranızla satın aldığınız ilk giysi neydi?

Eski bir Jordan hayranı olarak ilk aldığım giysi, üzerinde ‘Michael Jordan’ isminin yazılı olduğu bir basketbol formasıydı. O formayı alacak parayı biriktirebilmek için komşumuzun arabasını yıkamıştım.

O zamandan beri stiliniz oldukça değişmiş görünüyor?

Evet, stil anlayışım tamamıyla değişti. Aslında yavaş yavaş gelişen bir süreç oldu. Artık kendi stilimi bulduğumu söyleyebilirim. Defilelere ve moda şovlarına gitmeye başladığımdan beri de moda dünyasını çok daha iyi anlamaya başladığımı fark ettim. Moda dünyası da otomobil yarışları gibi, asla dinlenmiyor. Örneğin, ne zaman Stella McCartney ile konuşsam, bir kreasyonu ya da defileyi bitirmiş ve bir sonraki koleksiyonunu tasarlıyor oluyor.

Neden modayla bu kadar ilgilisiniz?

Yaratıcılığın her türü beni çok etkiliyor. Işık, atmosfer, değişik insanlar ve birbirinden çok farklı stiller, klasik ve sıra dışı stillerin yan yana sunulması ve tüm bunların bir arada bulunma nedeni… Ayrıca moda şovları ve defileler sırasında fotoğraf çekmek hoşuma gidiyor, bana stil hakkında çok şey öğretiyor. Her şeyden önemlisi, bir sanatçının kafasının nasıl çalıştığını görmeyi önemsiyorum. Yeni bir şeyi nasıl yaratabildiklerini anlayabilmeyi çok isterdim.

Trendler konusuna yaklaşımınız nedir?

Bence yenilikçi bir tasarımın ilk başta tuhaf ve yabancı bulunurken, zamanla norm haline gelmesi ilginç bir olgu. Aslında bu durum otomobillerde de kendini gösteriyor. Örneğin, yeni bir Mercedes modeline baktığımda, genellikle bir önceki modelin daha iyi göründüğünü düşünüyorum. Fakat zamanla önceki model gerçekten “eski” gelmeye başlıyor. Bu nedenle tasarımcıların geleceği görebilme yetenekleri beni her zaman şaşırtıyor.

Moda tasarımı eğitimi almayı düşündünüz mü?

Elbette düşündüm. Kim bilir, belki bir gün bir tasarımcıyla işbirliği yapar ve ben de bir şeyler yaratırım. Tabi, öncesinde bu konuda eğitim almanın önemli olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki şu anda yaptığım işte iyi olabilmek için binlerce saat çalıştıysam, aynı şekilde tasarım konusunda da emek harcamam gerekir. Bir şeyi sıfırdan başlayarak öğrenmenin ne kadar zor olabileceğini iyi biliyorum. Yarış dünyasıyla karşılaştırdığımda moda tasarımına da aynı derecede saygım var.

Gardırobunuz nasıl?

Tam teşekküllü ve tamamen karmakarışık! Bu konuda yapabileceğim bir şey yok, çünkü sürekli seyahat ediyor ve bavul hazırlıyorum. Seyahate çıkarken çoğu zaman, sadece birkaç günlüğüne mi yoksa birkaç haftalığına mı gittiğimi bile bilmiyorum. Programım sürekli değişiyor. Eve dönüp, bavullarımı boşalttığım da ise yardımcım her şeyi kaldırıyor ve bir daha kıyafetlerimi bulamıyorum.

Bir yarış haftası için yanınızda neler götürürsünüz?

Çoğunlukla yanımda, sekiz çift ayakkabı getirdiğimden, giysiler ve ayakkabılar için iki ayrı bavul oluyor. Böylece birkaç gün ya da birkaç hafta için beni idare edecek kıyafetim oluyor.

Şıklığı mı sadeliği mi seversiniz?

Silik olmaktansa herkesin dikkatini çekmeyi tercih ederim.

Son anda gelişen durumlarda ne giyersiniz?

Aslında öyle bir durum olmuyor, çünkü iyi görünmediğim bir kıyafeti giymemeyi tercih ediyorum. Örneğin, Karl Lagerfeld geçen sene son dakikada, bir kıyafet göndererek moda şovuna davet ettiğinde, gönderilen kıyafetin bedeni benim ölçülerime uymadığı için şova katılmadım. Gönderilen kıyafet harikaydı, ama ne yazık ki daraltma için vakit yoktu.

Stilinizle ilgili eleştiriler alıyor musunuz?

Sıklıkla fotoğraflarım bir yerlerde yayınlanıyor. Bazen bu fotoğrafların altına pek de hoşlanmayacağınız yorumlar yazılabiliyor. Bense, dış görünüşüme dair sadece Karl Lagerfeld ve Anna Wintour’un eleştirilerine açığım.

2018-01-18T13:45:46+03:00

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.